Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:29 13.11.19 
Клубове / Наука / Хуманитарни науки / Археология Всички теми Следваща тема Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Археолошки локалитет кај Јегуновце
АвторJovan Damaskin (Нерегистриран) 
Публикувано17.11.02 10:03  Археолошки локалитет кај Јегуновце од доцниот неолит

09.11.2002
За систематично истражување на локалитетот недостасуваат финансиски средства


Институтот за историја на уметност и археологија и Музејот на тетовскиот крај во септември и октомври извршија ископувања на археолошкиот локалитет Градиште - Јегуновце. Тврдината и гратчето под неа, што се наоѓаат во Дервенската клисура, биле живеалиште во континуитет од бронзеното време, се до 19-от век.

Тврдината на не многу високиот рид со населби во подножјето, крај Дервентската Клисура, со својата посебна важност како фортификациски пункт од каде што се бранела важна комуникација, има значење на темел на македонската цивилизација.

Фортификацијата, што датира две илјади години пред новата ера, во континуитет до 19-от век има функција на почетен одбранбен пункт на патот што ги поврзува Полог и скопскиот регион.

Симптоматично, важноста на оваа комуникација завршува по доаѓањето Турците, кои губат интерес за него на сметка на патот на север од Скопје.

Културните хоризонти на трагите на ова јако утврдено гратче, од доцниот неолит, преку хеленистичкиот, или македонистичкиот период, доцната антика и средниот век, допираат до 19-от век, отсликувајќи организирано и богато општество со автентична култура.

Керамиката е застапена уште од бронзеното време. За доцната антика наодите велат дека имало солидна архитектура, а покрај аграрот и сточарството се живеело и од златарскиот занает, како и подоцна во средниот век.

„Куриозитетот на ова наоѓалиште се патот и неговата безбедност како инфраструктурен дел на една култура“, вели професор Виктор Лилчиќ, кој го предводи ископувањето.

Истражувањата на професор Лилчиќ и екипата од Музејот на тетовскиот крај се само во почетна фаза. За систематично истражување ќе требаат пари.Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Археолошки локалитет кај Јегуновце Jovan Damaskin   17.11.02 10:03
. * Re: Археолошки локалитет кај Јегуновце Alexander   23.11.02 00:13
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2019 Dir.bg Всички права запазени.