Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:50 15.11.19 
Клубове / Наука / Хуманитарни науки / Археология Всички теми Следваща тема Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Ot Makedonija
АвторJovan Damaskin (Нерегистриран) 
Публикувано27.08.02 22:59  СИМБОЛОТ СВАСТИКА ВО ХРИСТИЈАНСКИТЕ ХРАМОВИ
Кукастите крстови на Плаошник не треба да ги плашат верниците


Неколку обични и кукасти крстови (свастики) неодамна се откриени во мозаичните подови на ранохристијанската базилика во Плаошник, врз која се наоѓа обновениот Светиклиментов храм. Тоа е вторпат во археолошките наоди во земјава да се открие симболот свастика.

Иако многумина овој симбол ги асоцира на злосторствата на фашистичкиот лидер Хитлер, археолозите и историчарите на уметноста објаснуваат дека свастиката е симбол на доброто и на успехот. Тие ги побиваат гласините оти и Хитлер знаел за охридските свастики, со фактите што тие се откриени дури по неговата смрт. Првата е откриена меѓу 1957 и1959 година, во една трибродна базилика на падините кај Билјанини Извори, исто во Охрид, а втората - годинава.

- Во нашата колективна меморија свастиката е запишана како симбол на зло и на нешто страшно. Таа всушност е симбол на движечката енергија, која излегува од сонцето, симбол на доброто, животот, на моќта. За жал, откако Хитлер ја злоупотребил, таа во народот се врежала како симбол на злото. Но, да нема забуни, свастиката во основа е симбол на сонцето и такво значење имала уште од времето на најстарите цивилизации - објаснува Паско Кузман, археолог и директор на Заводот за заштита на спомениците на културата од Охрид.

Свастиките во ранохристијанската петтобродна базилика на Плаошник, која потекнува од периодот меѓу 4-тиот и 6 век, се најдени на мозаичните подови од крстилницата. Се претпоставува дека таа базилика му била посветена на апостолот Павле, кој го проповедал христијанството во Лихнидос, денешен Охрид, во првиот век од нашата ера.

Стручњаците претпоставуваат дека овој симбол може да се најде и во други ранохристијански базилики лоцирани во источна Македонија, кои се уште не се откриени до крај.

http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=1933&stID=6689Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Ot Makedonija Jovan Damaskin   27.08.02 22:59
. * Re: Ot Makedonija Alexander   04.09.02 06:07
. * Re: Ot Makedonija niama znachenie   04.09.02 13:17
. * i az da kaja.... imaniar   05.09.02 10:31
. * Re: Ot Makedonija STANlO   07.09.02 19:06
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2019 Dir.bg Всички права запазени.