|
Тема |
Re: Да се уточним за какво говорим [re: alkaja-106775] |
|
Автор |
alkaja-106775 (общителен) |
|
Публикувано | 19.06.14 14:25 |
|
|
Връщам се отново на въпросът защо един алкохолик не може просто да спре да пие и толкова. Говорим за истинският алкохолик. Защо истинският алкохолик има две алтернативи: 1.живот на духовна основа или 2.алкохолна смърт.
Това следва от природата на заболяването алкохолизъм, както често се налага да се уточнява колко е важно да се уточни какво точно съдържание се вкарва в думата алкохолизъм.
Алкохолизъм - пиене на алкохол? Ако е така, то който не пие алкохол, то той не е алкохолик. Просто спира да пие алкохол и спира да бъде алкохолик. Проста работа.
Защо продължават да се пълнят психиатриите и затворите? Защо продължават хора да умират от алкохолизъм?
Алкохолизъм: Трикомпонентна болест. Трисъставна болест.
1.Физическа страна - феноменалната телесна реакция при въвеждането на алкохол.
2.Умствена - липсата на ефективна умствена защита срещу първата чаша. Защо алкохоликът повтаря отново и отново отчаяният експеримент на първата чаша? Защо след като вече знае какво следва? Защо посяга отново и отново?
3.Душевна - "не можехме да се приспособим към живота, бягахме от действителността и имахме дори психически отклонения".
Три компонента. И очевидно телесната част е само една трета от нещата. Проблемът се корени по-скоро в психиката, отколкото в тялото.
Затова и повечето от нас не искаха да признаят, че са истински алкохолици. Какво ще рече истински алкохолици? Разлика в тялото, разлика в психиката.
Именно тази разлика в психиката на пияча води до безконечни и напразни опити да докажем, че можем да пием като другите и да живеем като другите.
Идеята, че по някакъв начин, някой ден ще успее да контролира и да се наслаждава на пиенето, е голямата мания на всеки абнормен пияч. Продължителността на тази илюзия е смайваща. Мнозина я преследват чак до вратите на лудостта или смъртта.
Спираме и сме твърдо решение, обаче почва раздразнение, неспокойствие, скука. Наскачат сметки. Работа. Не може да се стои по цял ден у дома и да се пише във форумите. Трябва някой да плаща нета. Да се купува за ядене. Да се говори с враждебни комшии. Да се оправя вратата на входа. Да се сменят водомерите.
|
| |
|
|
|