Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:49 17.07.25 
Клубове / Взаимопомощ / Здравна / Алергии Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Re: Захранването - кое и кога [re: Teди]
Автор sneji_73 (Сладкишанеста)
Публикувано23.05.06 01:53  



Теди, страхотна тема, която ще бъде от огромна полза.

Аз съм започнала да пиша една разработка за бг-мамма за кърмаческия форум относно късното и бавно хипоалергенно захранване и проявите на алергия, правилното хипоалергенно хранене на майката кърмачка и т.н., доста сериозно ще се получи, но и трябва време, за да хвана различни аспекти.

А тази тема тук ме подсеща колко важно е тук като закована тема да има нещо за кърменето и колко съществено важно е то за деца с обремененост от алергии или проявяващи такива. Може да се синтезира от библиотеката на кърмаческия форум. Тук бях писала съвети за кърмене и увеличаване на кърмата и доста майчета в следващите постинги по темата изпищяха милите, че ако някой навремето им беше казал това, което съм написала, нещата са щели да бъдат съвсем различни ... и аз ако знаех по-навреме тези неща, щях да имам по-друго дете, ама нейсе ... лекари и здравеопазване, дето не се грижи нито за превенция, нито за лекуване ....

Сори за ОФФ-а.

Наистина ще е хубаво да заковем тема за продължителното кърмене и как да бъде постигнато това, тема за бавно и хипоалергенно захранване и тема за обичайните виновни мощни алергени, които следва да се избягват и при кърмене и при дете.

Ето някои мои постинги в кърмаческия на бг-мамма - те са за конкретни случаи, но тази инфо ако се напише в серизен стил, което е подхванато с тази тема /браво Теди!/ може да се получи добро помагало.

@@@@ Най-добрата превенция за алергиите е продължително кърмене и късно и много бавно хипоалергенно захранване на бебето.

Алергиите се проявяват чрез:

1. Храносмилателна система - разстройство, диарии, слуз, кръв;
2. По кожен път - обриви, суха кожа, уртикарии, екземи;
3. Дихателната система - ринити, астми, анифилактичен шок.

Алергиите са реактивна реакция на организма и имунната система срещу безобидни вещества: храни, полени, домашен прах, замърсявания на въздуха, цветен прашец, вълна и т.н.

Ако има алергичен родител е много вероятно и бебето да прояви алергии, ако няма алергичен родител, а майката е с нарушено храносмилане/метаболизъм или консумира в големи количества алергенни храни също е възможно те да преминат в кърмата и да алергизират кърмачето.

Много бебета проявяват например непоносимост към белтъка на кравето мляко, тъй като храносмилателната им система е незряла и не може напълно да разгради дългата верига на протеина до аминокиселини, които така да преминат в организма, който от своя страна да синтезира собствени белтъци. Ако неразградена от храносмилателната система на бебето белтъчна молекула /ако има такава в кърмата на майката или от АМ, ако детето е на изкуствено хранене/ премине през тънкочревната лигавица - организмът веднага алармира - чужд белтък! и се задейства имунната система, която създава антитела - и така се стига до обриви, или диарии, или астми или някаква съвкупност.

Затова е хубаво да се кърми - детето е изградено от майчиния белтък и е хубаво да поема него до достигане на що-годе храносмилателна зрялост.

При даване на първата нова храна за бебето - вода, сок, пюре - просто всичко, което е различно от кърма - се наблюдава как реагира бебето - ако се появи дискомфорт при бебето - колики, запек, разстройство, слуз, белтъчки (нехраносмляна храна), обриви, сополи - новата храна се спира и се оставя бебето само на кърма, а ако е на достатъчна възраст и са въведени безпроблемно някои храни - на кърма и тези храни. Горното се дължи на неготовността на храносмилателната система на бебо да храносмила проблемната за самото него храна.

За да има майката кърма (което е от съществено значение за бебе, проявяващо алергични реакции) е важно едно основно правило - само кърмене и когато бебето иска - това се казва кърмене на поискване - най-правилното, защото именно тогава бебето е гладно и най-добре суче, което пък най-добре стимулира гърдата, никакви изкуствени зърна /биберони, шишета/, никаква нова храна до 6 месец поне /обикновено при такива бебета и по-късно/ - нова храна: вода, сокове, пюрета, въобще всичко различно от кърма.

Мощни алергени, които майката е хубаво да избягва или да консумира ПО МАЛКО особено в първите месеци от кърменето ЗАЩОТО ПРЕМИНАВАТ В КЪРМАТА, особено ако майката не е с много добър метаболизъм/, а ако детето е алергично, задължително да НЕ консумира са:

1. Мляко и млечни продукти - прясно, кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, зелени неща;
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък, затова и соевите мляка не се препоръчват при АБКМ /алергия към белтъка на кр.мляко/, защото до 10 дена бебето се алергизира и към бобови, а се препоръчват при лактозна непоносимост и други.

9. Шоколад, какао, кафе
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.

Имайки предвид горното, пожелавам успешно кърмене! @@@@


@@@@ Въобще НЕ Е НОРМАЛНО бебе да има слуз в акото, нито дете, нито голям човек. Означава, че дебелото черво е раздразнено и слузира, затова има и колики.

Това за гълтането на сополите е голяма щуротия - сополите абсолютно се разграждат от пепсина - стомашната киселина.

Първо, за да се започне захранване с нова храна - не блюдо /пюре/, съдържащо сто неща тюрлъ гювеч, бебето трябва да е на необходимата възраст и да не е болно. Когато се захранва се дава по малко 1 лжичка, на другия ден 2, 3 и т.н. понякога и по-бавно. И се следи за реакция - обрив или разстройство или слуз в акито. При такава реакция, захранването с въпросната храна се спира поне за 2 седмици, докато се възстанови храносмилането на бебето.

Второ, кърмено бебе е добре да се захранва чак след 6 месец, защото иначе има опасност от намаляване на кърмата, поради по-твърдата храна и по-бавното й храносмилане, бебето намалява броя на суканията и кърмата съответно започва да намалява.

Да не говорим, че на бебета до 1 годинка е хубаво да се въвеждат отделни храни, бавно и хипоалергенно и да не се замества хранене, а бебето просто да опитва, да си хапва и после кърма.

Ако приемем, че 6 месеца е добра възраст за започване на захранване, бих препоръчала като първо - безмлечна оризова каша, така въвеждаме ориза, после има пюрета ябълка и ориз, въвеждаме ябълката, после зеленчуково пюре - има ранни моркови пюре, въвеждаме моркова, има картоф и морков, въвеждаме картофа, има картоф и печена тиква, въвеждаме тиквата и т.н.

Въвеждайте храни, а не блюда както казват педитата -> на обяд/млечно-зеленчуково пюре/, следобяд /каша/, сутрин /попара/ - хубаво де, ама какво да съдържат и ей тъй като ти се изрине бебето или има слуз в акито - на какво реагира, а?

Кърмещата мама не бива да консумира много млечни продукти от крава, най-вече прясно мляко /води до колики и в зависимост от метаболизма на майката може дори да доведе до алергизиране на кърмачето/, може по малко сиренце, макс. 1 кофичка кис.мляко, разпределена през целия ден, козе сирене, овче сирене, овчи кашкавал. Да НЕ се яде шоколад, много ядки, какао, много яйца /най-вече белтъка -мощен алерген/, много риба и черупчести, телешко и говеждо /пак кравешки белтък/, цитруси, мед, въобще трябва да се внимава със силните алергени, да се консумират по малко и да не се злоупотребява с тях.

Детето задължително трябва да се прегледа от лекар и той да прецени здравословното състояние, както и дали трябва да се правят изследвания.

Бифидобактерии според мен не е желателно да се дават на дете под 1 годинка. Те са пробиотик, а адапт.млека ги правят с ПРЕбиотици не случайно - това са хранителни влакнини, които способстват за формирането на собствената чревна флора, която е един от главните участници в процеса храносмилане. Иначе щяха да слагат директно бифидус. Тази бактерия е нещо невероятно, но с всички лекарства и въобще неща различни от кърма, трябва много да се внимава преди годинката. Ентеролът пък съдържа лактоза и дрожди - също бих внимавала за малко бебе.

И кърмещи майки - спокойно! хранете се правилно и само кърма, всичко се лекува с кърмата, там са и антителата и ензимите ... това помага на бебето - тази "бяла кръв".

Дано съм помогнала! @@@@@

Постингът ми стана доста дълъг и май много объркан, ама който иска ще чете




Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Захранването - кое и кога TeдиМодератор   15.05.06 10:52
. * Re: Захранването - кое и кога Millena   15.05.06 12:20
. * Re: Захранването - кое и кога Aти   15.05.06 14:37
. * Re: Захранването - кое и кога Silvita   17.05.06 22:54
. * Re: Захранването - кое и кога Aти   17.05.06 23:41
. * Re: Захранването - кое и кога nikola_mam   18.05.06 14:19
. * Re: Захранването - кое и кога sneji_73   23.05.06 01:53
. * Re: Захранването - кое и кога Teди   23.05.06 15:25
. * Re: Захранването - кое и кога Millena   23.05.06 22:27
. * Re: Захранването - кое и кога sneji_73   26.05.06 01:44
. * Re: Захранването - кое и кога sneji_73   23.05.06 02:27
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.