Здравейте,
Общо взето се поддържа тезата,че деца с атопичен дерматит в ранното детство са склонни към изява на астма и алергичен ринит във възрастта от 2->>2.5 години нагоре. Защо точно от тази възраст? ->> не е известно. Има и връзка между хранителните алергии до 1 годишна възраст и развитието на Астма в по-късна възраст.
Необходимо е обаче да кажем нещо много важно-диагнозата "Астма", що се касае за деца, е една диагноза, която би трябвало да се поставя с много внимание и много предпазливо. Често бронхиолити в детската възраст се бъркат с Бронхиална астма. Има и голям кръг други заболявания, протичащи с картина, подобна на астматичен пристъп, но не са астма.
Аз избягвам да говоря пред родителите за астма. Ако се наложи да минем на инхалаторни кортикостероиди-тогава разбира се, но общо взето не плаша родителите, докато съвсем не стане очевидно заболяването-чести пристъпи, липса на температура, кашлица-продължителна и устойчива на обикновена терапия и други по-специфични белези.
Зиртек, Кларитин и други подобни антихистаминови препарати НЯМАТ МЯСТО В ЛЕЧЕНИЕТО НА ДЕЦА С БРОНХИАЛНА АСТМА.
Тези лекарства са само за овладяване на остра уртикария от най-различно естество, за овладяване на сърбеж при АД ( за 2-3 дена), както и за бърз контрол на пристъп на алергичен ринит. Тоест, тези препарати се дават САМО ЗА КОНТРОЛ НА ОСТРО НАСТЪПИЛИ СИМПТОМИ, А НЕ ЗА ПРОФИЛАКТИКА В ДЪЛГОТРАЕН АСПЕКТ. ТЕ НЯМАТ АБСОЛЮТНО НИКАКЪВ ПРОФИЛАКТИЧЕН ЕФЕКТ и факта, че много деца на зиртек си правят тежки уртикарии при диетични грешки е доказателство за това. Освен това, тези два препарата не са изследвани в дълготраен аспект дали имат странични действия. При това положение не е и етично да се дават дълготрайно.
С много малки изключения връзката Астма<->хранителна алергия е много неясна-затова и при случаи на Астма диетата не влиза в съображение като лечебно средство.
|