Разбирам Вашето притеснение, и Вашата разтревоженност.
Изключително точно сте забелязали,че децата с изявени алергични прояви са много чувствителни към инфекции. Това е отбелязано от много отдавна в нашите кръгове, без да можем досега да дадем някакво обосновано обяснение. Единственото което е сигурно досега е,че момчетата в голямото си болшинство независимо от наличието или отсъствието на алергични прояви са имунно значително по-слаби до възрастта 5-6 и не отговарят с достатъчно количество антитела на външни инфекциозни причинители.
Често сме наблюдавали, че:
*деца с изразени алергични прояви до около 1 год и след това общо взето са по чувствителни към инфекции през зимата и по трудно се лекуват.
*деца, на които им е давана стандартна профилактика през месеците Април-Септември поради активна бронхиална астма боледуват по-малко и по-леко през зимата (извън факта че астмата им е стабилизирана, защото и тя по самосебе си е утежняващ фактор). Следователно лекарствените средства влияещи върху хода на бронхиалната астма влияят по някакъв начин и върху чувствителността към инфекции.
Алергичният ринит при деца си има точни критерии за диагноза. Синузитите в тази възраст обаче са много по-чести и объркването на двете не е желателно. Един хроничен синузит идеално мимикрира алергичен ринит с тази разлика, че синузита с добро лечение отзвучава бързо. В основата на един хроничен синузит обаче често е един алергичен ринит. Особеностите на лицевата част на черепа при деца във връзка с носните отворчета, както и наличието на аденоидни вегетации (трета сливица) плюс различни по тежест отклонения на носната преграда трябва да са напълно изяснени като възможностти, преди да се вземе решение как да се постъпва.Виждате нещата са сферични.
Проблема с рецидивиращите ушни инфекции при деца се решава чрез:
*Ваксинация с Превенар-Превнар
*контрол на състоянието на нослето и на проходимостта на Евст.тръба (орган помагащ да се изравнява налягането в ухото-грубо казано)
Профилактики срещу чести зимни инфекции със Зиртек или Аериус не се прилагат. Тези препарати нямат такова предназначение.
Да, тези два препарата се прилага основно за овладяване на алергични ринити при деца, но оптималният срок на лечение все още не е известен. Затова се ограничаваме с кратки курсове от САМО ЕДИН ОТ ПРЕПАРАТИТЕ и полагаме усилия да овладеем каквато и да е била възможна носна инфекция или хроничен синузит. С прилагането на кортизонови препарати в малките нослета- Флексоназ например- се внимава изключително много,тъй като тези препарати по принцип се абсорбират (от всичко назални кортикостероидни препарати досега за деца май че само Nasonex -Shering-Plough-Mometasone furoate monohydrate е с ниска абсорбяемост и много добър ефект за кратки 4-5 дена курсове приложен един път дневно):
http://www.drugs.com/nasonex.html- Внимание рекламна страница четете предпазливо.
Американската Педиатрична Асоциация от една-две години е подела кампания за ваксиниране срещу грип на всички чувствителни или много боледуващи деца през МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ, А НЕ ДЕКЕМВРИ. Дозите са две-> през месец, ако никога не сте правили противогрипна ваксина, или една доза, ако когато и да е било в миналото сте правили поне една доза.От 2004 година е в обръщение и противогрипна ваксина която се прилага назално (през нослето) и се търгува под наименованието FluMist :
www.flumist.com
|