Атопична характеропатия
Тези деца обикновено са много умни, но с нарушена концентрация на вниманието – още от рано се забелязва, че не могат да играят дълго време с едно и също нещо. Те са особени като характер – когато кажат “не”, това значи “не”, но когато друг каже 4не, това означава да направят това което искат. Трудно се заиграват с играчки и обикновено пипат това, което не им е работа – обичат да играят с дистанционни, с телефони, с кабели, с жици – затова е опасно да играят сами и трябва винаги да са под наблюдение. Паметта им е много добра, могат само да погледнат нещо и след година да кажат кое къде се намира.
Другото характерно за тях е, че са малко егоисти – “моето си е мое, чуждото е общо”, обичат да “приватизират” и трудно се разделят с придобивката, затова понякога обичат да раздават правосъдие.
Трудни са в детската градина и в училище, защото бързо научават урока и започват да тероризират околните, тъй като вече им е безинтересно.
Трудно заиграват с играчки, трябва дълго време да бъдат обучавани да концентрират вниманието си.
Тези деца обикновено не ги е страх от бой. Те могат да кажат “набий ме”, точно за да могат след боя спокойно да направят каквото искат. Същевременно са много чувствителни и много обидчиви – ако малко им се скараш и малко ги нараниш, започват да реват страшно.
Ако искат да постигнат нещо, са в състояние да направят всичко възможно и в отношение са много хитри и изобретателни – ако не пробият при един, ще пробият при друг, ако трябва при комшиите ще отидат, но ще направят това, което са си наумили.
Когато се захванат с нещо, могат да го направят перфектно – но само за нещата, които ги интересуват, много е трудно да бъдат накарани да научат или направят нещо, което не ги интересува.
При тези деца трябва да се изключи боят като възпитателно средство , той ги прави агресивни. Трябва с много внимание и с много търпение да бъдат обучавани да концентрират вниманието си като се насочват към това, което им е интересно – рисуване, пеене, компютър, конструктори….Въпросът е чрез това, което им е интересно, да се приучат да концентрират вниманието си.
С тях родителят трябва да се държи като с възрастен. Те много бързо усещат кога могат да придобият надмощие и трябва да се държиш с тях като с равен, за да не позволиш да ти се “качат на главата”. Равноправното отношение предполага и че трябва да бъдат лъгани – те имат много силно чувство за справедливост. Също така трябва да се оставят да бъдат самостоятелни и тогава проявяват най-доброто от себе си.
Трябва сами да взимат голяма част от решенията си, за да поемат отговорността за нещата. Ако бъдат накарани да направят нещо против волята им и се провалят, те казват “аз не съм виновен, ти ме накара”.
Хубаво е от възможно най-ранна възраст да започнат да се занимават с плуване, защото плуването:
- развива уязвимата им дихателна система
- няма алергени – за разлика от спортовете, практикувани в зала, които предполагат много прах
- оказва много добро въздействие върху нервната система и характера в посока устойчивост и стабилност.
Д-р Йордан Мирчев – педиатър-алерголг
|