Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:30 10.07.25 
Клубове/ Взаимопомощ / Счетоводство Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Re: командировачни [re: arimis]
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано17.02.11 15:05  



Ами ето например още едно становища (освен горното):

&

...По отношение на едноличните дружества с ограничена отговорност разпоредбата на чл. 147 от ТЗ определя, че едноличният собственик на капитала управлява и представлява дружеството лично или чрез определен от него управител. Едноличният собственик решава въпросите от компетентността на общото събрание, за което се съставя протокол в съответната за решенията на общото събрание форма. Договорите между едноличния собственик и дружеството, когато то се представлява от него, се сключват в писмена форма.

Писмената форма е форма за валидност. Няма валиден договор за управление на търговско дружество с ограничена отговорност, ако не е сключен в писмена форма. Липсва ли валидно сключен договор за управление, съответно липсва и изпълнител по него Тази теза е застъпена в практиката на Върховния административен съд.

Договорът за управление няма изрична уредба извън регламента в Търговския закон и следователно за този вид договори се прилагат общите разпоредби на гражданското право, в частност на Закона за задълженията и договорите. Договорът за управление е вид граждански договор, с който се предава управлението на едно предприятие като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, а управителят се задължава срещу определено възнаграждение да постигне конкретни стопански резултати в рамките на договорения срок (респективно - безсрочно).

От въпроса може да се направи извод, че между собственика на ЕООД и дружеството не е налице нито трудово, нито извънтрудово правоотношение. Този извод се налага от факта, че собственикът не получава възнаграждение и че се осигурява като самоосигуряващо се лице. Следователно не е изпълнено второто изискуемо условие на чл. 33, ал. 1. Поради това и на основание чл. 33, ал. 2 от ЗКПО счетоводните разходи за пътуване и престой на собственика на дружеството няма да бъдат признати за данъчни цели.

Цветана Янкова – данъчен експерт

сп. “Наръчник на икономиста”, бр. 9/2009 г.
----
Споделям тези изводи, но пак повтарям, че няма да е болка за умиране да се направи граждански договор във връзка с дните за командировка. Който не му се пише - само излишно ще рискува. Защото ще зависи от субективната преценка на проверяващия.



Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* командировачни kpacи   15.02.11 10:42
. * Re: командировачни hap   15.02.11 14:58
. * Re: командировачни arimis   15.02.11 23:20
. * Re: командировачни hap   16.02.11 17:15
. * Re: командировачни kyмaнич   16.02.11 17:37
. * Re: командировачни arimis   17.02.11 10:25
. * Re: командировачни kyмaнич   17.02.11 11:50
. * Re: командировачни arimis   17.02.11 13:44
. * Re: командировачни kyмaнич   17.02.11 15:05
. * Re: командировачни kyмaнич   17.02.11 15:10
. * Re: командировачни arimis   17.02.11 15:16
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.