|
Тема |
Адвокатско дружество |
|
Автор | Блara (Нерегистриран) | |
Публикувано | 09.10.06 18:48 |
|
|
Колеги, четох темите от миналата година за адвокатско дружество, четох Закона за адвокатурата и ЗЗД в частта за ДЗЗД и ето до какво стигнах.
Вариант1
Адвокатското дружество е юридическо лице. То формира печабла по правилата на ЗКПО. След като формира печалбата, тя се разделя между адвокатите в дружеството според тяхното участие и се прибавя към техните доходи, където се облага с ДОД.
И тук е първи въпрос-юридическото лице няма ли да подаде декларация по чл.51 на ЗКПО?
Адвокатите се самоосигуряват по своя си БУЛСТАТ като свободна професия или към адвокатска колегия и в края на годината събират доходите и изравняват осигуровки и плащат данъци, както всички останали свободни професии.
Втория ми въпрос е от тази формирана печалба от ЗКПО пак ли ще се приспадат 35% необходимо присъщи разходи? - няма логика
Вариант2. Юридическото лице формира печалба, подава декларация по чл.51 и плаща корпоративен данък.
Адвокатите съружници се оправят с другите си доходи ако имат такива, и получават дивиденти от Адвокатското дружество- след съответното облагане на дивидента-7%.
Тук обаче стигаме до писмото № 91-01-146/07.06.2005 на НОИ, в което се казва
"Съгласно чл. 357 от ЗЗД, с договора за дружество две или повече лица се съгласяват да обединят своята дейност за постигане на една обща стопанска цел - съвместно упражняване на адвокатската професия. Релевантен от гледна точка на задължителното обществено осигуряване е не качеството на съдружник на съответното физическо лице в адвокатско дружество, а видът на упражняваната от лицето дейност;
- евентуалното създаване на различни режими за задължително обществено осигуряване за самостоятелно практикуващите адвокати и за тези, които са съдружници в адвокатски дружества би нарушило както принципа за равнопоставеност на осигурените лица, така и конституционния принцип за равенство пред закона."
Та така. На мен Вариант 2 ми е много по разумен и логичен, но явно не се вписва в разбиранията на НОИ.
А вариант 1 не знам как да проработи
Кажете вашето мнение моля! И извинявайте за дългия пост.
|
| |
|
|
|