Уважаеми колеги,
С интерес изчетох цялата дискусия и ще взема и аз да отговоря на поставените въпроси.
1. Необходимо ли е съставителите на ГФО да бъдат сертифицирани и по какъв начин?
По този въпрос категоричното ми мнение е, че съставителите на ГФО трябва да бъдат сертифицирани.
Сертифицирането на съставителита на ГФО ще доведе преди всичко до:
- Повишаване на качеството на създаваната счетоводна информация
- Повишена сигурност за потребителите на счетоводна информация
- Гарантиране на определени качества на сертифицираните професионалисти.
Както е известно в различните страни подготовката на счетоводителите се осъществява по различен начин. В този процес могат да бъдат включени, както структури от общообразователната система ( преди всичко, университети, институти и колежи), така и професионални (обществени, неправителствени) институти. Ако в редица страни ( например САЩ, Великобритания и др.) счетоводителите се подготвят и сертифицират от професионалните институти, то в редица други страни (например от бившия социалистически лагер) счетоводителите традиционно се подготвят в университети, институти, колежи и техникуми.Давайки си сметка, че националните особености в подготовката на счетоводителите в една или друга степен ще се запазят още дълги години и че едва ли някога ще се стигне до абсолютна унификация по този въпрос, специалистите на Международната федерация на счетоводителите в известен смисъл се решиха на компромис и в своите стандарти за образование на професионалните счетоводители са изложили само най-важните общи изисквания към образователното и професионалното ниво на счетоводителя и препоръки по отношение на набора от знания, които трябва да притежава всеки професионален счетоводител. Тези изисквания и препоръки се съдържат в седем международни стандарти за образование.
На въпросите защо след като има изградена и функционираща система на висше образование е необходима сертификация, според онговора се крие в следното.
Знания и способности се придобиват, но компетентност се доказва.
Системата на висшето образование в Република България се характеризира с много зубрене и малко практическа насоченост. Според преобладаващото мнение на предприемачите ( според вестник "Капитал") висшето образование е напълно неадекватно на нуждите на бизнеса. Доказателство за това е недостигът на квалифицирани кадри при наличие на висока безработица.
Според журналистиката Джени Лусби от "Файненшъл таймс" разликата между богатия и бедния е знанието. Не случайно един велик българин Христо Г. Данов е възкликнал "От незнание сме тъй сиромаси".
На следващо място личното ми мнение, че един процес на сертифициране ще въведе до известна степен ред в хаоса, който цари на пазара на счетоводни услуги. Не е нужно да навлизам в каквито и да било подробности относно обстоятелството как редица псевдопрофесионалисти се подвизават на пазара на счетоводни услуги. До какво води това предполагам на всеки е ясно...
Кой следва да извършва сертифицирането?
Личното ми мнениее, че това трябва да се извършва от независима професионална организация.
Странно ми е как когато се постави въпроса за сертифициране нае съставителите на ГФО някои хора надават вой до небесата...Резонен е въпроса защо го правят? Според мен елементарния отговор е, че това е страх факта, че ще трябва да се докаже наличине на професионална компетентност за упражняване на професията.
И ми е чудно и друго защо никой не се противопоставя на сертификатите на АССА и редица други, а когато става дума за необходимост от сертифициране на съставителите на ГФО се вдига олелия до небесата.
Световните тенденции в развитието на счетоводната професия са насочени към се изразява във формирането на счетоводен елит, т.е. високопрофесионални специалисти, които не само притежават фундаментални познания в областта на счетоводната отчетност, финансите и одита, но и са запознати със съвременните проблеми в тези области, и главното, постоянно усъвършенстват своето образователно и професионално равнище. Тази идея настойчиво се пропагандира от световното счетоводно общество.. По пътя си към обединена Европа Република България няма как да остане в страни от тези процеси, а това налага определени промени в нашето мислене и схващане за това що е то истински професионалист в областта на счетоводната отчетност.
|