Най-напред да уточня, че напълно допускам волята на законодателя изобщо да не е била да подлежат на одит всички ООД-та.
Допускам идеята да е била в Търговския закон само да се нахвърля нещо, което да се доуточнява в Закона за счетоводството. Да се има предвид нещо като "ония ООД-та, които подлежат на проверка по силата на ЗСч".
Но ако това е волята Му ;-) (възможно е като нищо) - значи я е изразил неточно.
Ама много неточно.
Защото изобщо не съм съгласна с всички останали от форума не за друго, а за значението на думата "закон" в КОНКРЕТНИЯ ИЗРАЗ за общия и специалния закон.
Няма се предвид закон като цяло - като нормативен акт.
В случая "закон" има смисъл на отделна норма, разпоредба, изречение, мисъл... Затова се използва и по-точният синоним "обща норма", съответно "специална норма" - това е наистина пълен синоним, със същото съдържание.
Без значение е в кой закон - в смисъла вече на нормативен акт - се намират двете норми. Може да е в един и същ или в различни.
В българското право този принцип не е формулиран никъде. Този принцип е от римското право
Да, а според мен спокойно може да се каже и че този принцип е от логиката. Римското право го е формулирало за правни цели, но в основата си той е логически принцип.
Как ще е задължителен иначе за нас един принцип от римското право? За да е задължителен и за нас, той или се съдържа и в нашата правна уредба - не е необходимо буквално да се съдържа, може просто да се извлича от нея по някакъв начин. Или е принцип на езика и на начините, по които той изразява нещата (общоупотребимия български език ), или на логиката... Било то и формулиран като частен случай на общия принцип (от римляните).
Та дай да търсим логичния смисъл на тоя римски принцип.
Да използвам примера, който давах по кюто току-що.
Имаш едновременно дадени две заповеди:
- Всички присъстващи да станат;
- Куманич да не става.
Как ще ги изтълкуваш? Ти си присъстващ. Отнася ли се и за теб? Не, защото за теб има специална норма, която изключва общата.
Ей за това става въпрос, когато се говори за общ и специален закон. Приложното поле на специалния влиза изцяло в приложното поле на общия, но е по-тясно от него. Само тогава може да се говори за общ и специален закон, или за обща и специална норма, което в този случай е едно и също.
Във всички други случаи не става дума за общи и специални работи. ;-)
Може да търсим действителната воля на законодателя, по-точно трябва да я търсим, защото тя е, която трябва да се приложи. Тя може да се различава от буквално изразения смисъл на нормата. Щото законодателят се случва и грешно да се изрази. Това се нарича поправително, стеснително или разширително тълкуване.
Та това ми е мнението.
Ако с промените се няма предвид радикална промяна и всички ООД-та (напълно вярвам, че е така),
значи сме изправени просто пред неясно или неточно изразена воля на законодателя в Търговския закон.
А не пред съотношение между общ и специален закон.
Не Търговският закон, Законът за счетоводството и т.н. биват общи и специални. Нормите в тях могат да бъдат общи и специални една спрямо друга.
При два закона, едни разпоредби от единия закон ще са специалния за другия, както може да се случи и обратното в зависимост от приложното им поле
Точно това, че може и обратното да се случи, показва, че не цели закони биват общи и специални, а отделните разпоредби в тях. И то - една разпоредба спрямо друга.
Много сериозно ще се постарая да потърся нещо от авторитетен източник
- нещо като съдебни решения, учебници, статии, каквото и да било, с което да си подкрепя мнението за това, какво означава думата закон в израза общ и специален закон.
Но на мен си ми харесва онова решение на ВС, което споменах. То съпоставя един член от ГПК с друг пак от ГПК. Само тях. Не се занимава с целия закон и приложното му поле. И стига до извода, че са в съотношение на обща и специална норма. Тоест - именно на lex generalis и lex specialis. ;-)
Ще потърся и нещо по-категорично. Дано намеря.
Другото за ООД-тата и одита е отделен въпрос. Въпрос на търсене на точния смисъл на закона. Чрез - може би - поправително тълкуване. Но без нищо общо с понятието за общ и специален закон.
Утре народът ще те пита: Беше ли бригадир?Редактирано от Mиpa M на 10.09.05 01:42.
|