Не знам. Може и да бъркам, но смятам че въпроса не опира до "искам" или "не искам". Не от вчера и не само в тази тема колеги се чудят и не могат да се ориентират какъв договор МОЖЕ или Е ДЛЪЖЕН да сключи собственикът на ООД-то и оттам осигуровки, прагове и т.н. Не е възможно да целунем едновременно ТЗ, Кодекса (МТСП) и НОИ защото нямаме три устни насочени в три абсолютно различни посоки.
Въпрос:
Има ли такава възможност - Собственици на ООД да бъдат едновременно с ДУК на половин работен ден,-Управители , а на друга длъжност например лекари на останалата половина от деня. Как ще трябва да оформя ТД на какво основание - Втори трудов или някой от останалите , дали няма да е нарушение. Осигуровките по ДУК пропорционално на отработеното време
Договорът за управление и контрол не е трудов договор, а граждански договор. Разликата между трудов и граждански договор е определена с тълкувателно решение № 86 от 27. 02. 1985 г. на Общото събрание на Гражданската колегия на Върховния съд. Разграничението е в зависимост от предмета на сключения договор. Ако между гражданскоправните субекти се уговори престиране на определен трудов резултат - овеществен труд, сключеният договор не е трудов, а граждански, чиято правна регламентация е в Закона за задълженията и договорите. Когато предметът на сключения договор е престиране на работна сила и работникът или служителят е длъжен да спазва установена от работодателя трудова дисциплина, работно време, работно място, налице са най-съществените белези, които характеризират трудовия договор, който се сключва при условията и по реда на Кодекса на труда. За изпълнението на задълженията по договора за управление на контрол по изложените по-горе причини не се предвижда работно време, поради което той не може да бъде сключен на половин работен ден. НЯМА ПРЕДВИДЕНА ЗАБРАНА ЗА РАБОТА ПО ДОГОВОР ЗА УПРАВЛЕНИЕ И КОНТРОЛ И ПО ТРУДОВ ДОГОВОР. В изложения в запитването случай трудовия договор ще бъде основен, а не допълнителен. Осигуряването по тези два договор се извършва съгласно разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване за всички осигурени социални рискове, както следва: Съгласно чл. 6 от КСО, доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения и други доходи от трудова дейност. Със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване се определят: 1. максималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година; 2. минималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година за самоосигуряващите се лица; 3. основните икономически дейности и квалификационни групи професии, за които се въвежда минимален месечен размер на осигурителния доход за календарната година по дейности и групи професии, както и минималния осигурителен доход за тях. Осигурителните вноски за работниците и служителите и за изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества се дължат върху получените брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по ал. 2, т. 3 и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход. Пропорционално на отработеното време се зачита осигурителният стаж на лицата, работещи по трудови договори на непълно работно време.
|