|
Тема |
Re: Анкетата [re: linjack] |
|
Автор |
jaytee (познат) |
|
Публикувано | 27.06.09 22:25 |
|
|
Хм... това е много интересен въпрос, какви са били думите в българския език преди модерните времена. В житието на Софроний е използвана думата содомит. В началото на житието има един много интересен и забавен момент.
"...Ала бях юноша тогива, млад и красен лицем, а тамошни турци - содомити. Като мя видяха, той час ме фатиша да мя изпитват зарад харачийска хартия и найдоша хартия моя недобра. И затвориша ме далеко у една градина, що имаше тамо турци - свиряха, играяха, смеяха са у една одая, що беше близо при пут. Ала аз са смислих защо мя затвориха мене тамо и по случаю имаше ключ от внутре, и той час заключих аз. Ами колико содомите! Они прихождаха и моляха ме да им отворя, подаваха ми из прозорецу жълтици. И аз видях какова е работа, наченах да викам..."
Продължението следва тук:
Спомням си в едно стихотворение на Христо Ботем имаше думата "пезевенкин" и тогава питах баща си какво означава. И той ми обясни по някакъв начин, че е мъж, който прави секс с мъже. Не толкова директно може би, но го разбрах! Обаче не мисля, че е бил прав.
Сега потърсих пезевенкин и излезе нещо на Любен Каравелов, което е много интересно на няколко различни нива :
" ...Той обича така също да се весели, но неговото веселие е грубо, низко и нечисто, както въобще бива веселието у турците и у отурчените християни: кьочеци, циганки, коча музика, мастика и содомски страсти допълват неговото нравствено превъзходство. Разбира се, че когато той употреблява всичките свои умствени способности и всичките законни и незаконни средства, за да удовлетвори своите желания, то той е длъжен да служи и като оръдие на другите. Ето защо турците почти всякога говорят, че кир Георги е умен и добър "пезевенкин"..."
Аз разбирам, че хомосекса тук е просто една от необходимите черти на морално пропадналата личност и разбира се на омразните властници (турците). Може би "пезевенкин" е по-скоро развносилно на "чалгаджия" и "мутра" днес.Редактирано от jaytee на 27.06.09 22:34.
|
| |
|
|
|