Това също е неясно. Знам...
Ако те разбирам правилно (сигурно не) ти си представяш вселената като съвкупност от отделни и обособени гравитационно части, които се движат и около тях е вакуум. Подобно на съпунени балони. Светлината преминава през тях и така сумарно се натрупва червено отместване.
Да, нещо такова. Не, около тях няма вакуум има само граници между тях(в тривиалния случай границата ще е във вакуум в космическото пространство), които също не са статични. Няма как да ти кажа какъв е метричния тензор в такива точки. Затова използвам гравитационен потенциал. Еквивалента на плато между гравитационни ями в ОТО си представи. Границата е върха на платото. И всичко е в движение.
Как се движат тези балони? Хаотично или всички се отдалечават от нас? Ако е първото не би трябвало да има ефект. Ако е второто каква е разликата с описанието в стандартната космология?
Движат се хаотично. Ефектът идва от това че времето във всички движещи се балони тече по-бавно за наблюдателя, това ми е ключовата идея. И всеки един подвижен балон през който преминава фотона допринася с червено отместване. Вътре му се отмества честотата за наблюдателя. При излизането от балона няма какво да му възстанови честотата. Влиза в следващия балон с вече отместената честота от първия и се отмества на база на нея(а не на базата на първоначалната честота от източника) Или иначе казано всеки следващ движещ се балон отмества дължината на вълната на базата на отместената дължина на вълната от предишния балон(Това всичко, разбира се е в отправната точка на наблюдателя). Синьо отметсване няма как да има. Няма и доплеров ефект само time dilation(не е източник, няма поглъщане/преизлъчване на фотона) поради движението на балоните(или "отделните обособени гравитационни части" както го описа ти).Редактирано от M1l1taryM1nD на 20.01.25 19:06.