Здравей Шпага!
Да опитам да дам някакво обяснение на този миш-маш? Ще опитам.
Филмчето започва с твърдение, че две висящи малки топчета, за които се очаква да се привличат гравитационно, не се привличат (било очевидно!?). И че обяснението на науката било, че те са малки, затова не се привличали. Да, авторът е прав да се шокира от такива обяснения. С малката корекция, че това не са твърдения на науката, а нечии (вероятно на самият автор?) измислици. Очакваната гравитационна сила между малки топчета е изключително нищожна, затова такива опити за измерване на око има ли я или я няма привличащата сила между тях красноречиво говорят за общата култура на правещият "очната" оценка. Още преди почти 200 години лорд Кавендиш извършва едно изключително точно измерване чрез торзионна везна (не на око :) на силата, с която се привличат подобни малки тела, и определя величината на гравитационнарта константа. Това е тъй нареченият "експеримент по претегляне на земята", защото с помоща на тази измерена константа е станало възможно определянето на масата на земята. Както виждаме, филмчето започва с откровена манипулация.
След което авторът се изпързаля към съвсем друга област - жироскопите и ефектите свързани с тях, което на практика няма допирни точки с гравитацията - колкото и да са странни на пръв поглед тези свойства, два жироскопа не се привличат чрез някаква "гравитация", породена от тяхното въртене.
Прескачам тук демонстрациите на въртене и устойчивост на жироскопите, които демонстрират такива закони като запазване на момента на въртене и енергията, водещи до съхранение на направлението на оста на жироскопа в пространството и до прецесия на тази ос, когато и действат външни сили, в частност и гравитацията. Хубаво е да попитаме автора защо слага жироскопите почти вертикално, а не например хоризонтално или поне под такъв наклон, че центъра на масата да излезе извън вертикалната проекция по направление на въртящата се ос. Защото жироскопът просто ще падне, тъй като са нарушени всички правила за равновесие, а никаква негова "гравитация" или анти- такава не може да му помогне.
Авторът твърди, че привличането между планетите е само поради съществуването на въртенето, и всички планети се въртяли. Да, ама се въртят планетите с различни скорости. Луната и Меркурии на практика не се въртят. Та масата зависи ли от тази скорост на въртене, или не зависи? Но ако не зависи, дори при нулева скорост масата не трябва да изчезва. Което елементарно демонстрира, че въртенето не е нужно за да има маса. Демек автора се е нахендрил в противоречие, от което няма излизане.
И после демонстрацията с гирата. Демонстриращият я измерва колко тежи, после я развърта и размахва. Но защо не я измерва колко тежи и когато е развъртяна? Защото това веднага ще опровергае внушенията на автора, че масата била намаляла Вече не помня точно, преди 15-тина години група японци извърши изключително точни измервания на промяната на масата на въртящи се жироскопи във вакуум. Доколкото помня, резултатът беше никакъв, в рамките на експерименталната грешка на лабораторната установка. А с тоя пазарски кантар като на филмчето, съвсем никаква промяна нямаше да се наблюдава. Въпреки това, авторът пише ред внушения, че маса нямало, че била изчезнала и т.н. Ми да я беше премерил бе, да видиш изчезнала ли е!
А на края ни демонстрира ред ефектни фокуси с магнити. Но защо намесва гравитацията в случая, остава неясно. Той просто ни демонстрира, че една по-голяма сила - магнитната - може да компенсира една много по-слаба сила гравитационната. Щеше да е много по-просто да вземе магнит, да привлече с него пирон и да го издигне над повърхността на масата, и да пита - къде отиде масата му. Но така манипулацията му някак няма големи шансове да мине...
А ти кажи и твоят коментар по филмчето.
Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!
|