хе, искаш да направим малко изкуствено дишане на тая тема? Добре :)
Първо, да отбележим: в обикновеният случай когато говорим за излъчване, говорим в общият случай за излъчване наблюдавано от инерциална система, т.е. от наблюдател намиращ се далеко от излъчвателя, със свойствата на инерциалност - движещ се без ускорения по мировата си линия, демек може да е и свободно падащ в частен случай...
Условието за ислъчване е различно в различни отправни системи, колкото и да е странно това положение. Първият пример който веднага се набива в очи, е ефекта на Унру: ако имаме инерциален наблюдател, който не наблюдава лъчение в някаква точка на пространство-времето, то за движещ се с ускорение, неинерциален наблюдател, в тази същата точка ще имаме изотропно топлинно лъчение, интензитета на което ще зависи от ускорението му. Тоест, задълбоченото прилагане на теорията (в случая все за теория говорим, за хипотетични експерименти) показва, че фактът на излъчване зависи от изборът на отправната система.
Бе приятел хайде по сериозно, ефекта на Унру е разглеждане за фотоните (дори хипотезата не се приема от всички за сериозна, щото в нея има пишман релативизам вследствие от нарочването в СТО ) и няма нищо общо с гравитацията – просто някаква хлъзгава аналогия. Фотоните не те спасяват от глупостите ти, що ги намесваш. Все едно казваш, че ако спиш на светло натежалия жироскоп, вследствие на развъртането няма да натежи и да те прасне по кратуната. И на светло и на тъмно жироскопа все ще натежи каската е задължителна за твоето дередже.
|