Техническата част е до толкова съществена, доколкото определя условието за сработване на схемата И за задействане на лампата. От това звиси и отговорът на въпроса.
Любопитно ми е ти без никаква идея какво се случва, за какво претендираш изобщо?
Задачата за светването на лампата може да се формулира чрез две принципно различни схеми:
1) схема И, създадена от контактите. Нужно е едновременно контактите да са затворени, за да има условие лампата да светне. При тази схема в нашата задача лампата никога няма да светне.
2) схема И върху управляващите клеми от лампата. Нужно е едновременно подаване на ток на клемите на лампата. Контактите при това положение може да не щракат едновременно, в зависимост от дължината на пътя от тях до лампата. В ншата задача тази схема ще даде възможност лампата да светне във всички случаи.
Затова техническата част е важна - поне до толкова, доколкото да се избере от двата варианта, даващи различни решения. Нашата задача, както е формулирана, е за вариант 1).
Не може да се мине без техническа част, светна ли ти? Именно пренебрегването и те завърта в кръг да се луташ - "не знам каква е схемата, ама лампата ще светне". Шестото чуввсто тук не е метод за избор от две изключващи се възможности.
Гери, хайде да пробваме с популярната задачка на вуйчо ти Айнщайн за влака, перона и светкавиците. Ето как се е изразил лично той:
"Когато казваме, че светкавиците в А и В са едновременни по отношение на перона, ние имаме предвид следното: светлинните лъчи от местата А и В на падането на светкавиците се срещат в средната точка М на отсечката АВ от перона.
перон А----------М----------В"
Е, толкова ли е трудно да си представиш - без жици, клеми, ключове, щепсели, прекъсвачи, намигачи и т.н. - че когато светлинните лъчи се срещнат в точка М, тогава в същата тази точка ще светне любимата ти лампа или пък ще избухне бомба. Все едно. Важното е, че събитието в т. М е такова, че ще може да се случи само при едновременно пристигане на лъчите до тази точка.
Да напомня:
Първо, че лъчите ще пристигнат едновременно до точка М на перона само ако светкавиците са поразили едновременно точките А и В. Тоест, в системата на перона имаме две събития, чиято едновременност става причина за пораждането на трето събитие.
И второ, в нито една друга система упоменатите две събития няма да са едновременни, поради което не би трябвало да породят третото събитие.
|