В случая само усложняваш излишно нещата. Да, можеш да разглеждаш проводникът, който свързва лампата с източник на захранване и двата ключа като дълга линия или линия с разпределени параметри, по която се разпространява единичен импулс, или апериодичен, щом повече така ти харесва.
Но това са вече съвсем глупости. Нито имаш някакви конкретни данни да смяташ закъснението по тази линия, нито има смисъл. Ако трябва да сме точни нито можем да имаме толкова бързо затварящи и отварящи се врати на гаража, нито можем да имаме такива ключове, механични, които да затварят и отварят веригата по този начин, без да се получат множество импулси в резултат от моментното разтрептяване на контактните повърхности. Нито някой може да отчете реално светване на лампа за толкова кратко време, пък била тя и LED, да не говорим за лампа с нажежаема жичка която също иска време докато се нагрее.
Т.е. тук има много идеализации, и няма смисъл да се захващаме с тази подробност дали е дълга линия или не. В най-благоприятния случай токът ще измине дължината на проводника със скоростта на светлината. И това само по себе си внася забавяне.
Примерно можем да решим, че във въпросният мисловен експеримент ползваме оптичен кабел, по който преминава светлина, която да речем бива прекъсната от два условно да ги наречем прекъсвачи на светлина от двете врати, които ще играят ролята на ключовете с лампата. И няма да има нужда да смятаме дългата линия за която се пънеш толкова.
|