Виж сега, да се разберем.
Логическият подход е свързан с прилагане на физическите закони.
Основният физически закон, който използваме - никакъв сигнал не може да се разпространява със скорост, по-голяма от тази на светлината.
По тази причина, при щракване на копчето не може моментално да светне крушка, която е на разстояние от копчето - трябва време, за да се разпространи промяната в електричното поле по веригата за да протече ток.
От това няма мърдане, и прескачането на този елемент (и подобни скрити подводни камъни) е основа за всякакви парадокси
Сега можем да оценим колко е времето, за което токът във веригата тръгва. Това е лесен проблем, важното в момента е да осъзнаеш, че има едно минимално време, което участва задължително в задачата, след като в нея си включил и лампа. Това време се отразява на лампата, и може да бъде причина парадокса както си го мислиш, да е фалшив. Но, както казвам, важното е в момента да осъзнаеш физическата необходимост от това време, наложено от физическите закони. Иначе е безсмислено да включваш лампи в задачата с гаража. Няма да има никаква логика, ако го пренебрегнем за конкретната задача, всяко решение не отчитащо това време няма да е вярно. А ти вече го въведе това време, въвеждайки условието с лампата.
Така че мисли, не е трудно.
Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!
|