"От Лоренцовата трансформация x'=1/b(x-v.t) директно се "излюпва" L'=L/b (1). "
Оправи си терминологията. Не се извежда директно, а при определени условия. При други условия може да се изведе обратното, L'=L.b, или нещо по-сложно - зависи какви състояния на обект изследваш. Всичко зависи от състоянието на обекта в К, чиято дължина обозначаваш с L. Има обекти така движещи се, че да получиш L'=L.
Хайде да видим дали си прав. Нека в К имаме подвижна пръчка, движеща се със скорост v1 (в К), и с измерена в К дължина L (това не е дължината в покой, щото пръчката очевадно не е в покой в общият случай). Забележи, скоростта на пръчката не съвпада с взаимната скорост на системите - тя е параметър, който ще ни позволи да анализираме съотношението на дължините в различни състояния на пръчката: покой в едната или покой в другата система или някакво друго движение. Каква дължина L' ще се измери в системата К'? Естествено, като решаваш задачата, трябва някак да вземеш положението, че пръчката се движи :), т.е. решението ще е функция и на скоростта v1. По твоят "директен" метод това не се случва. Което иде да каже само, че методът е боклучав. Но опитай, решаването на тази задачка е много поучително, и ще ти даде добро разбиране на лоренцовите трансформации. И не ми прехвърляй топката, а се напъни сам.
Ще бъдеш изненадан, че при скорост
дължината и в двете системи ще е еднаква, L=L' (v е взаимната скорост на системите). Но това е висш пилотаж :)
"От L'=L/b (1) директно се "излюпва" L=L'.b (3) (няма никакво освобождаване от знаменател). "
Показателно твърдение Точно това в математиката се нарича "освобождаване от знаменател. Учи се, много има да наваксваш.
"От Лоренцовата трансформация x'=1/b(x-v.t) (1) директно се "излюпва" трансформацията x=x'.b+v.t (3). "
Това дето си обозначил с (3) не е трансформация, а някакво неприведено до нормален вид уравнение. Трансформацията има прост смисъл: като имаме дадени координати примерно в К', да ги заместим в уравнение и да получим съответните координати в К като резултат. Това няма как да се случи с посоченото уравнение. Подбирай си названията, с които наричаш нещата, за да не си внасяш допълнителни заблуждения.
"От трансформацията x=x'.b+v.t (3) директно се "излюпва" L=L'.b (3). "
Както казах, това не е трансформация. И няма да повтарям факта, че какво ще получиш, зависи от условията, при които ползваш трансформациите. Твоят "директен" подход показва неразбиране на основните неща, защото игнорира състоянието, при което е пръчката в системата, чийто координати преобразуваш.
Но не ми отговори на въпроса от предният постинг:
Как твоят математически гений стигна до следният резултат, "различен от ЛТ":
"Ако зависимости (3) и (4) изразим чрез координати ще получим:
x2-x1=(x'2-x'1).b (3)
x'2-x'1=(x2-x1).b (4)
Оттук ще стигнем и до трансформационни уравнения, различни от ЛТ, а именно:
x=x'.b+v.t
x'=x.b-v.t "
Как точно се стига до последните уравнения?
Знам че няма да получа отговор, срамежливостта ти в това отношение няма граници - стреляш с някакви сбъркани твърдения и после мълчиш като партизанин, търсейки някаква вина в другите
`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`
|