"От този цитат личи продължаващо тъпо неразбиране. Щом системите са равнопоставени, т.е. тъждествени, т.е. неразличими"
Айде спри малко тази фантазия. Не дискутираме кривото ти разбиране. Системите по дефиницията на задачката, която разглеждаме, са различими и нетъждествени - те са взаимоподвижни. Две взаимоподвижни системи не могат да са тъждествени по принцип - координатите на едно събитие се изразява в тях по различен начин. Равнопоставеност не е еквивалентно с неразличимост и тъждественост. Опитай малко да си обогатиш речника, щото с тая бледа картинка нямаш шанс по теми свързани изобщо с физика. Абсолютно същите равнопоставени системи ги има и в класическата физика - ама там никой не смее да ги нарече тъждествени и неразличими, щото ще му се смеят и в детската градина.
"Сложиш ли им различни табелки, те вече започват да се различават, т.е. вече не са тъждествени, т.е. са загубили своята равнопоставеност. "
След като са взаимоподвижни, значи са различни. Табелките са за удобство, пък си ги има изначално - взаимоподвижните системи са различни по начало.
"Отсечката A'B' е неподвижна в система K'. Значи система K' кръщаваме "неподвижна". Отсечката A'B' е подвижна в система K. Значи система K кръщаваме "подвижна". Много, много странно!! Значи неподвижната система K' с отсечката A'B' се движат относно подвижната система К??"
Ако ти е странно, смени им табелките. При равнопоставеност на системите спрямо физическите закони, само това са ти степените на свобода. Щеш не щеш тая странност ще трябва да я преживееш.
"Законите запазват формата си само когато всички величини бъдат изразени или в синтезен вид, или в антитезен."
Абе не е точно така, и е сложно да ти обяснявам. Това за което говориш и което до сега ни демонстрира, беше някакъв нескопосан опит да масажираш една конкретна компонента от един вектор. Дадох ти пример - при ротация между две инерциални системи компонентите на вектор могат да се променят независимо как се променят величините, които го изразяват при същата ротация.
А в СТО имаме нещо повече. Там векторите не са това за което си мислиш, а са 4-вектори. Всеки вектор - скорост, импулс, ускорение, сила - имат по 4 компоненти. И за разлика от галилеевите трансформации, които са трансформации на транслация, лоренцовите трансформации са трансформация на ротация в 4-мерното пространство-време. По тази причина компонентите на 4-силата се преобразуват в друга отправна система по по-сложен начин, не чрез директно преобразуване на съставящите ги елементи.
който се преобразува в друга инерциална система .
- забележи че 4-силата се изразява по еднакъв начин, независимо че 3-мерните и компоненти са с всякакви коефициенти.
Всичките закони в СТО се формулират с 4-вектори. Законите запазват формата си в своята пълна, 4-мерна форма (в СТО те нямат друга форма :). Например силата:
Това е формата, която трябва да се запази. А за да се провери, трябва да се използува математиката за преобразуване на тези 4-вектори, дето посочих в линка по-горе. В един постинг по-горе ти дадох линк към книжката на Мьолер, там е показано всичко в детайли - точно за запазването на формата. Прочети я, за да не я цитирам тук, че трудно се пишат по-сложни формули, а и са много важните страници. Връзката на тази 4-сила с 3-силата, чийто компоненти мериш директно в инерциалната система, е в същата книжка, има я и в линковете по-горе.
Опитай се да четеш какво правят хората, а не да го фантазираш. Фантазирането не помага, пък при слаба и липсваща подготовка хептен.
`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`
|