"В СТО по условие цялата измерителна система е неподвижна в избраната отправна система, в която мерим - и часовниците, и дължините, и всички други уреди, които се основават на пространство-времеви измервания. Вече имаме примери: подвижен часовник не измерва същото, както неподвижен, подвижен еталон за дължина не измерва същото както неподвижен. Дали подвижен измерител на сила ще измерва същото? Формулата показва, че няма, но пак остава въпросът - а дали това въобще е правилната формула? В нашият пример не е."
Ти вече май съвсем излезе от релси. Погледни си постингите какви ги дрънкаш. Сякаш не разсъждаваш, сякаш единствената ти цел е да ме затапваш, независимо на каква цена.
Какво представлява условието за запазване формата на законите?
Колко пъти трябва да ти обяснявам какво е физична величина и какво физичен закон (Герисъм: "И за кой закон ства дума? Произволно нахвърляни формули какъв закон са? Аз не се сещам да има закон dx'/dt', това дори не е и зависимост, това е величина - скорост. Величините - координати, вектори, тензори - се преобразуват по определени правила чрез лоренцовите трансформации, и няма изискване за някакво запазване. Обикновено в законите има поне и по един знак за равенство Започвам да си мисля, че ти не знаеш какво е това физически закон?... Следващият път като зациклиш на въпроса със законите, спомни си чичко Нютон...". Отговора на Кристофър: "Закон за определяне на скорост: v=L/t . Основни величини са: m, l и t . Те са свързани в закони"). Това не ти е ли достатъчно?
Хайде отново! Физичните величини в различните инерциални системи се променят в зависимост от скоростта. Това явление е открито от СТО, именно в което се състои нейната епохална, революционна заслуга.
Физичните закони обаче са постоянни, непроменливи. Защо това е така? Защото физичните закони представляват конкретно съчетание на физични величини, при което промените на отделните величини взаимно се компенсират.
От трансформациите на Лоренц са изведени зависимостите за промяна на дължина, време и маса. Чрез тях, независимо къде се намира постановката на даден закон, всяка система изчислително може да го определи (трансформира) за себе си. Нали в това се състои смисълът на ЛТ!
"Въпросът е: дали един подвижен в една система уред измерва коректно? Тоест дали подвижният в К уред измерва коректо силата в К ( която, както видяхме, е доста по-различна от силата в К' според формулата)?"
И още, и още подобни "интелектуални вглъбявания" (не ми се цитират), които могат да витаят само в твоята глава.
"А за светлината не се грижи, както налъмите се разпространяват като ги хвърлиш в пространството без да е нужно да има някаква маса в него, така и светлината ще се справи. И е безсмислено да използуваш формули като горната които нямат отношение към въпроса - скоростта на светлината не се определя чрез тази формула.."
Ти очевидно правиш оценка на ситуациите по някаква твоя си система "налъм". Но също така очевидно е, че нивото "налъм"е безмисловно, ерго, стои твърде ниско за случая и трябва да го надраснеш.
Редактирано от kristofor на 08.06.14 10:06.
|