"В този смисъл е казаното от мен:
"Часовникът, НЕподвижен в системата на обекта, отброява квинтилион години.
Часовникът, НЕподвижен в системата на Земята, също отброява квинтилион години."
Което означава, че в системата, в която е неподвижен, всеки от тези часовници ще "цъка", ще премества стрелките си, или каквото там прави, със същата скорост, с която го прави и часовникът, неподвижен в другата система. "
Написах ти по-горе отговор по същата тема, но пак ще подоча тук проблемът.
Неподвижният часовник отброява квинтилион години от кога до кога? Без да укажеш кои събития ограничават интервала, не даваш никаква информация, с която да сравняваш хода на часовниците.
Естествено е, вземаш един часовник, пускаш го, и той работи 10 години и спира. В другата система също вземат друг часовник, и той там работи 10 години и спира. Можеш ли по нещо да сравниш тези часовници? Да въведеш някаква наука, да докажеш че е валидна класическата физика, СТО или каквото още там? Самата постановка на задачата не дава такава възможност, разбираш ли? Докато нямаш отношението на събитията, които да свързват някак работата на тези часовници, всяка отправна система е напълно независима от другата - не можеш да ги сравняваш. Стравненията (например че интервалите са еднакви) нямат смисъл - на каква база са еднакви? Само като числа?
"Което означава, че в системата, в която е неподвижен, всеки от тези часовници ще "цъка", ще премества стрелките си, или каквото там прави, със същата скорост, с която го прави и часовникът, неподвижен в другата система. "
Как определяш тази "скорост на цъкане"? За да сравняваш, че тя е еднаква в двете системи? Ако я определяш по цъкането на другият часовник - измерване на интервали между еднакви събития - СТО казва, че има разлика, не са еднакви тези скорости. А по собственото си цъкане нищо не можеш да определиш. Както шофьорите на всеки автомобил са си в покой в своята система (сравнено с този пример, си 'цъкат' с фиксирана честота), така те са и взаимоподвижни (т.е. 'цъкат' различно). Единственото, което имаш като условие - часовниците са стандартни, на база общо процес, и ако бяха взаимонеподвижни, ще работят синхронно. Искам да каж, че понятието 'скорост на часовник', 'скорост на времето', без репер, спрямо който да се определя тази скорост, не е добро.
"Имаме огромна, направо необятна, ливада, върху която са разпръснати милиарди сверени и синхронизирани часовници. На сантиметри над ливадата равномерно и праволинейно се носиш ти върху летящо килимче. В мига, в който прелиташ точно над някой от часовниците, сверяваш и синхронизираш с него твоя часовник. Продължаваш да летиш още сто години и тогава... аууу!... изпускаш часовника си на ливадата.
Е, какво ще показва твоя часовник, когато се озове сред другите часовници там? Показанията му различни ли ще бъдат от тези на ливадата? Или ще бъдат еднакви с тях?"
Какво ще се получи? Нека (примерно) взаимната скорост на движение е 0.8 от скоростта на светлината. Тогава лоренцовият фактор, който ще характеризира връзката между интересуващите ни (по-нататък) интервали време ще бъде 10/6, или ние ще работим със сравнително удобното число 0.6. Това е само за демонстрационен пример, после ако искаш, мога да ти го разпиша всичко с точни формули.
Значи, сравнявам си моят часовник, дето стои в точката, в която съм избрал за начало на отправната ми система (и в която евентуално и аз съм се кеснал) на нула в момента, в който прелетявам над часовник от ливадата, който също показва нула. Това е по условието ти, нали? (по-удобно е нулата като число, за да не се разнасят после по сметките началната стойност на часовника)
Така, продължавам да си летя аз, и забелязвам, че когато моят часовник прелита над ливаден часовник, който отброява 1 година, по моят е минало само 0.6 години (хехе, не е ли странно, аз съм в покой, а моето време 'тече' по-бавно от времето на подвижната система. Ужас, разбихме СТО . Всъщност имаме ситуация, дето хубаво демонстрира че СТО не може да се усвои, четейки само цитатите в Уикипедията). И така, продължавайки реенето над ливадата, забелязвам, че когато ливадният часовник, над който прелетявам, показва 100 години, по моят са минали едва 60. И аз все още съм в завидно здраве и черен перчем :)
Настъпил е момента, с който аз трябва да изхвърля моят часовник на ливадата. Честно казано, тук има два варианта. Отвинтвайки моят часовник и пускайки го на ливадата, той може да продължи движението си без триене по ливадата и да не промени скоростта си, при което ще продължи да показва времето по същият начин. Струва ми се, че ти ще настояваш за другия вариант - часовникът ми спира на ливадата и остава неподвижно там, естествено, без ударите при този процес да се отразяват на хода му. В този случай той, падайки до часовника, дето показва 100 години, ще показва 60. И след още 200 години някой изследовател, като прави разкопки на ливадата, ще забележи до часовник, който показва вече 300 години още един, цъкащ синхронно с него, но показващ само 260 години.
Добре ли е така?
Per warez ad scientiam
|