Процентите водна пара гледах в българската Уикпедия и руската. А и за парниковия ефект са важни имено тия по-ниски приземни слоеве до около 5км височина, където е 90% от атмосферата. Така че, ако правя изчисления за ефекта бих взел по-високте стойности за водната пара.
За прозрачността:
Ами половин микрон е 500нм, т.е. видимата област. Водната пара е почти прозрачна за тази област,както и повечето газове в атмосферата, така че няма какво да го говорим.
За 10-тте микрона:
Да, това е важното, излъчването на Земята. Нямам представа при колко е максимума, но нека да е 10 мкм, както си дал. От спектъра, който по-горе дадох като линк се вижда, че СО2 има максимуми при около 5мкм и 14мкм.
Водата пък при около 3 и 7 мкм, т.е. спрямо 10-тте мкм трудно можем да кажем кой е с по-парникови свойства.
Примера с облачното време през лятто е по-некоректен от този през зимата. Имах предвид, че нагрятата Земя през деня, запазва част от температурата си през нощта, отразявайки се част от топлинните лъчи в облаците обратно към Земята.
Като цяло примера с облаци е некоректен, както споменах, защото вече става въпрос за отразяване на светлина от фазова граница, а не абсорбиране на ИЧ-лъчи.
Когато "ветровете" са бурни, има опасност да попадне "песъчинка" в окото ни.
|