"Относно парниковия ефект на въглеродния двуокис нещата са доказани отдавна в макро мащаби Венера и Марс са с атмосфера с над 95% CO2 и имат много силен парников ефект.
Земята също има парников ефект и че Въглеродния диоксид има същественно влияние( има и други парникови газове разбира се) е факт а не хипотеза."
Да, така е. Парниковите свойства на СО2 и на който и да било газ и материя са безспорни. Няма две мнение по въпроса. Въпроса е степеннта на ефекта.
Макар че въобще не харесвам даваните аналогии с оранжерии, ще дам точно такъв пример. Все едно да имаме оранжерия с перфектни парникови свойства и падайки върху нея роса, да кажем, че нейните парникови своства са се повишили толкова, че да повиши температурата с едиколко си градуса и да промени микроклимата вътре.
В случая, водната пара в атмосферата е 26 пъти повече от СО2 и при всичкото това водата има по-силни парникови свойства. Как така едно 10-процентно покачване на СО2 в общата въздушна смес ще даде осезаемо покачване на температурите? Някак си ми се струва нелепо.
Мисля, че е крайно време да се спре да се дава за пример Венера. Масово се повтаря едно и също ... Венера та Венета. Но Венера е доста по-близо до Слънцето. Тогава нека говорим и за Меркурий. Той пък е още по-близо.
Когато "ветровете" са бурни, има опасност да попадне "песъчинка" в окото ни.<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Epaтocтeн на 27.05.09 12:29.</EM></FONT></P>Редактирано от Epaтocтeн на 27.05.09 12:36.