...Е и аз пак ти казвам, че понятието наблюдавам без взаимодействие е безмислено.
Наблюдението на движение е резултат на взаимодействие. Подсъзнателно свързваш това, което виждат очите ни с "наблюдение" и това е причината да мислиш, че движението е това което само се наблюдава. Обаче пропускаш това, че такова налюдение е свързано с ненаблюдаемото движение на светлината и на взаимодействието фотон-атом в окото ти.
При натиск (на 2 твърди тела) това което виждаме (ако натискът не е достатъчен да разруши телата) е, че телата се приближават едно към друго, и достигайки определено разстояние спират и остават в покой едно спрямо друго. Не винаги "виждаме", можем и да "усещаме".
Никой не "вижда" движението на светлината, а само мястото в което тя си взаимодейства - излъчване или поглъщане. Никой не вижда движението на елементарните частици, а само следите от взаимодействие по фотоплаките и т.н.
....при която да може да се наблюдава пряко нещо друго, освен движение. Пряко може да се "наблюдава" шум, топлина, студ, миризма и т.н.
Законите на Нютон не са обвързани с "налюдение", зависещо от КС или осезателен орган, а са обвързани с взаимодействието, което е обвързано само и единствено със самите взаимодействащи си обекти. Нищо че са изведени на базата на наблюдение.
Нещата са обвързани. "Наблюдението" е като нож с две остриета. От една страна може да ни даде точната причина за случващото се около нас и от друга да ни даде илюзорна представа за случващото се около нас.
Свойството налюдение е свързано с "пасивен" елемент в устройството на света. Самите обекти обаче не наблюдават нищо, а само си взаимодействат.
Наблюдението е характерно за хората, т.е. те са тези които могат точно или илюзорно да описват причините. Но наблюдението, пак повтарям, не е обвързващо за самите взаимодействия между обектите. А тези взаимодействия стават само по абсолютни природни закони - законите на Нютон. От тук нанатък вече наблюденията са си проблем само и единствено на наблюдателя.
|