Ако отвъд границите на наблюдаемото съществува точно един модел описващ коректно света, то тогава е възможно да го открием и да сме сигурни, че той е правилният.
"Иначе, ако ПО НИКАКЪВ НАЧИН не може да се получи информация за това пространство с висока размерност, то, както вече говорихме, НЕ СЪЩЕСТВУВА - то НЕ ВЛИЧЕ по никакъв начин на състоянието на нашият свят"
Няма никакви сведения (за сега), дали някакво високоразмерно фоново пространство влияе или не на материалните структури във Вселената.
"Пак казвам, бъркаш термините и от там се заплита каша. ВСЯКО пространство е може да се опише с точки, при това безброй много. Но пространството НЕ Е изградено от точки, това е погрешна представа. "
Не всяко пространство може да се опише с точки. Има Пространства от матрици, векторни пространства и разни други. Но за някои пространства точките са всичко. Няма ли точки - няма пространство. И всички характеристики в такова пространство са характеристики на точките му.
"Точка е понятие само и единствено в определена координатна система"
Глупости. Във всяко (поне евклидово) пространство си съществуват точки, независимо дали разглеждаме координатна система или не. Всъщност това е по аксиома:
"В пространството съществуват точки, и те са безбройно много."
"Виждаш ли, когато почнеш да философстваш и да си създаваш сам определения, докъде стигаш? Да отхвърляш абсолютността на ускорението. А защо не помислиш, че ускорението е динамическа а не кинематична величина, че неговата кинематична роля като промяна на скоростта е второстепенна и зависи (кинематично) от избора на отправна система, докато величината му - не зависи? По-полека със заключенията, тука трябва повече мисъл да се влага. "
На това ще отговоря с един въпрос: Извън понятието за ОС има ли смисъл коя да е физична величина?
"Пак помисли: ускорението на дадено тяло, избрано за център на отправна система (кинематично неподвижно в нея) е установимо без да правим наблюдения на движението на други тела."
Нека в един космически кораб се проведе експеримент имащ за цел да определи ускорението му. Да си представим, че изчислената стойност възлиза на около 0,5 м/с^2. Нека после чрез астрономическо наблюдение бъде наблюдавана някаква друга галактика и бъде установено, че нашата собствена се движи спрямо нея ускорително, с ускорение около 50м/с^2. Какъв е изводът?
Пак те питам, ако абсолютно ускорение съществува, спрямо какво е ноговата стойност? При допускане, че ускорението е абсолютна величина, задължително се допуска съществуването на привилегирована ОС.
Ne vsi4ko e vuzmojno, za6toto nqkoi ne6ta sa napulno sigurni
|