"Не знам какво Вас ви разсмива , ама мене ме разсмива безплодният ви напън да докажете че фотонът насочен от мястото на светкавицата към неподвижен наблюдател 2 в КС 2 няма да доистигне до наблюдатерл 2 .. Т"
Петков, лично мене ме разсмива (и учудва) факта, че ти не знаеш каква е траекторията на фотон 2 в КС 1 а само в КС 2, и въпреки това настояваш за някакви казуси и парадокси. Няма никакви казуси като не знаеш, казуси има когато всичко знаеш и има противоречие в него.
Досега разглеждах,е КС 1. На чертежа ти фотон 2 е насочен към набл'дател 2, и никъде не е казано че това не е верно за КС 1. Чак когато ти прищипах топките с тежки аргументи почна да се извърташ че това било само в КС 2, а не в КС 1. Ми аз колко пъти да разправям че чертежа ти е сбъркан и не може да покаже едновременно какво се случва в двете системи? Сега какво, ще получим ли точен чертеж? Погледни си чертежа пак. Фотон 1 е насочен към набл'дател 1 в коя система? Как да се разбере от това недоносче-чертеж? Изобщо, как от това недоносче да се разбере дали фотон 1 е различен от фотон 2? Къде си тръгнал с такъв чертеж казуси да правиш и СТО да буташ, Петков?
"Фотонът щом е насочен към неподвижният наблюдател в момента на светкавицата ще е насочен винаги към този наблюдател оти наблюдателя е неподвижен по условие .."
Да бе да.
"Фотон 1 се отличава от фотон 2 по направлението което имат в момента на светкавицата .. В този момент светкавицата има локалност на мястото на светкавицата и нелокалност на двамата наблюдатели .."
Точно това ти е проблема, това не е верно, при това в никоя КС. Два фотона могат да имат различни направления в една и съща ИС. Както ти показах, ако взаимните направления на двата фотона в ИС 1 са такива каквито си ги нарисувал, то фотон 2 НЯМА да достигне наблюдател 2.
Сега ще ти проведа разсъждения и за КС 2, за да видиш колко си се объркал, Петков.
Нека както настояваш, в КС 2 фотон 2 е насочен към наблюдател 2, и достига до него. Фотон 2 тръгва от координата (-S2, S1+h) в КС 2 (нулата е в краката на наблюдател 2) и достига координати (0, h), демек до главата на наблюдател 2 - щом толкова настояваш да се усложняват координатите със главите :). Демек траекторията на фотон 2 в тази система е права минаваща през точките {(-S2, S1+h), (0, h)}
Какво става тук обаче? Наблюдател 1 се движи в тая КС, и неговата глава ще пристигне до главата на наблюдател 2 точно в момента, в който и фотон 2 пристигне там. Демек фотон 2 ще срещне наблюдател 2 на същата координата (0,h) в КС 2, на която се намира и главата на наблюдател 1. Т.е. ще имаме събитие: "наблюдател 1 и фотон 2 се намират на една координата в един и същ момент от време".
Да преведем какво значи това в КС 1. Всички фотони там се излъчват от координатa (0, S1+h). За да настъпи събитието "фотон 2 и наблюдател 1 на една координата в един и същи момент", траекторията на фотон 2 в КС 1 трябва да е права вертикално надолу, т.е. той трябва да е насочен КЪМ наблюдател 1 в тази КС. Демек в КС 1 траекторията на фотон 2 ще лежи на правата {(0, S1+h), (0, h)} и очевадно ще съвпада с траекторията на фотон 1 в същата КС.
Има ли противоречие някакво изобщо? Не, фотон 2 ще срещне и наблюдател 2 в КС 1, защото в момента на достигане до наблюдател 1 наблюдател 2 ще бъде в същата точка.
Нещо повече, същите разсъждения могат да се проведат за фотон 1 в КС 2. И заключението ще бъде, че в КС 2 фотон 1 е насочен към наблюдател 2 и не е насочен към наблюдател 1 (за разлика от КС 1).
Което идва да покаже, че чертежа ти нищо не струва, а разсъжденията ти изградени върху болен чертеж сами по себе си са казус, но не засягат физиката а друга наука :).
|