...Аха. Абе човек не си ги разбрал неИС.
Обаче: Ако разглеждаме ОС с отправно тяло - въртящата се кабинка на виенско колело, тогава в тази ОС кабинката е в покой. Казах ти вече веднъж - всяко тяло се намира в покой спрямо собствената си ОС.
Това че си в покой примерно не значи че главата ти не тежи, демек изпитва ускорение или при тебе не е така? Това, че изпитваш центробежно ускорение също не е причина да не си в покой, щото за покоя дефиницията е доста по обща.
Ускорението, което ти се струва че бихме регистрирали, е от абстрактната гледна точка на друга ОС, не тази на кабинката.
Не е така. Ускорението което изпитваме в кабинката е абсолютно. Абстрактно е ускорението, което ние изпитваки върху нас, го прехвърлим върху стоящия на земята човек. Тогава той се движи ускорително спрямо нас, но силата и ускорението действат върху кабинката. Така че има два варянта: 1. Има сила и ускорение действащи върху неподвижния на Земята или има ускорение върху кабинката. От гледна точка на кабинката можем да опишем движението, като измислим виртуални сили, които да го движат и съвсем измислени и произволни закони, защото те нямат нищо общо с взаимодействието между обектите. Обаче това няма да промени ускорението изпитвано от кабинката. Та законите на Нютон са за взаимодействието на обектите, а не за абстрактни представи. В този смисъл ти можеш да си неперкъснато ускоряваща се система, обаче взаимодействието ти с околните обекти ще е само по чисто Нютоновски закони. Т.е. взаимодействието не се интересува от ИС и НеИС, а от чисто Нютоновско взаимодействие. Наблюдението е субективно и може да ти даде някакава представа, но тя може и да не е вярна, ако бягаш от взаимодействията, т.е. от трите закона на Нютон. И пак: взаимодействието не е координатно, а абсолютно, което значи че и законите на Нютон са абсолютни, а не координатни.
|