Това е нещо, за което се говори и пише все по-често.
В отговор на:
Не смятате ли, че е крайно време да оставим само една катедра във ФЗФ - всяка от тях твърди, че се занимава с най-важните неща във физиката, нещо повече - че се занимава с единствените важни неща, че едва ли не е единствената важна катедра и единствената катедра, която си струва да съществува...
Това нещо го има навсякъде по света. Всяко направление във Физката си има лоби, и това лоби се стреми да вземе максимална част от субсидиите за наука.
В момента най-силното лоби е това на Физика на Кондензираната материя и Твърдото тяло, тъй като продуктите от научните изследвания имат директно приложение, и така частните компаний имат интерес към отварянето на т.нар. High-Tech паркове, където новите разработки от Физика на Кондензираната материя и Твърдото тяло, се патентоват и подготвят за пускане на пазара. Това носи голяма подкрепа за развитие на този дял във Физиката, за разлика от Ядрената физика, и Физика на високите енергии.
Това лоби от физици, което има най-силни позиции в частните компании и правителството в дадена държава, то има най-силни позиции, и съответно най-много капитал.
В отговор на:
Ами сега, каква би могла да бъде надеждата на ФЗФ за светло бъдеще, след като студентите са по-тъпи от преди, когато лекторите все не могат да си преподадат материала, тъй като са им съкратили броя часове - а как само беше едно време, о да знаете само (това съвсем не го казвам аз, а лекторите преди и след всяка лекция)!!!
Както написах по горе, съществува криза във Физиката, в световен мащаб.
Кризата идва от това, че през последните 10-15 години Физиката навлиза в застой. Усеща се липса на нови идеи, теории и т.н. които да създадат нов подем във физиката, както този през ХХ век. За това се говори на много конференции, и не е моя измишльотина, а е реалност, която се признава от всички големи учени.
Това забавяне на темповете на развитие във физкиата прави така, че много от кадрите напускат средите и, и решават да се занимават с други науки като Микро-биология например.
Това създава дефицит на кадри във всички области на физиката. Качествените физици от Западна Европа отдавна са си обрали крушите, и сега работят в САЩ. В експерименти като BaBar (SLAC) в САЩ например, участват повече руснаци и германци, отколко американци. Липстата на кадри в Западна Европа, поради тяхната емиграция в САЩ, създава дефицит, и този дефицит се попълва с кадри идващи от Източна Европа.
По принцип това е добре за ФзФ, тъй като България има шанс да участва с кадри в различни европейски програми като CERN, GSI, грандове "Мария Кюри" и т.н. Доколкото знам, това нещо се прави.
Отделен е факта, че различните катедри във ФзФ имат доста различни интереси. Катедрата с най-много докторанти има най-голям шанс да участва в такива програми, тъй като има най-много предложения за кадри, които да изпрати в чужбина. Това е печелившата тактика.
В отговор на:
надеждата на ФЗФ за светло бъдеще
Светлото бъдеще е свързано с това, което аз наричам "КОРПОРАТИВНО ОБУЧЕНИЕ".
Под Корпоративно обучение, разбирам:
1. Обучение при, което преподавателят е човек с много опит, АКТИВЕН УЧЕН, издал една камара статии.
2. Човек, който е ЛИЧНО е написал ОФИЦИАЛЕН УЧЕБНИК (не записки) по дисциплината, която ще преподава. И всички студенти трябва, или да си гозакупят, или да го намерят в библиотеката.
3. Преподавятелят трябва да има личен уеб-сайт, където да има подробна информация за дисциплината, която води. Този сайт трябва да включва пълна програма на лекциите, и ако е необходимо задачи за тренинг на студентите.
4. Оценките на студентите от всеки изпит трябва да не са на показ пред останалите студенти. Т.е. всеки студент ще има университетски акаунд, с парола, където само той ще може да си види оценката от изпита.
5. Трябва да се намери начин, по време на лекции, залите да бъдат пълни със студенти. В момента положението във ФЗФ е 90% от студентите не идват на лекции, а останалите 10% са дежурни, т.е. ходят редовно на лекции, и после си дават записките за ксерокс на останалите. Такива проблеми имат и в УНСС и всички останали Български университети.
За сега това е.
|