Вижте сега, не беше въпроса да ви измислям насила сложни задачи - просто тази от няколко месеца ме интересува, а който не го интересува, да не й обръща внимание. А задачата наистина не е много проста, иначе щях да съм я сметнал.
Сега по-същество. За Kroger: всъщност няма ускорение - нали сме върху геодезична. А за неутронни звезди не искам да разсъждавам тук - там има много ако-та, т.е. много моделни предположения и освен това се замесват още няколко дисциплини - например, статистическа физика.
За ES: да, очаквам всичко, както да има, така и да няма излъчване. В условието има дори известна неопределеност в това как ще дефинираме излъчената енергия, така че очаквам дори и двата варианта, но не съм сигурен. Ако направим малък анализ в плоско пространство, защо свободно движещият се заряд там не излъчва, ще видим следното. Векторния потенциала, както на свободен, така и на ускорен заряд се дава от една и съща формула, за закъсняващ потенциал: A(x)=j(x'(x))/r(x), където x'(x) и r(x) са точката от мировата линия от която е излъчен сигнала до 'x' и разстоянието до нея. Грубо казано, A е обратно пропорционален на разстоянието r. Електромагнитното поле обаче е F=dA и тогава по правилото на Лайбниц като диференцираме 1/r ще има един член от порядъка на 1/r^2, а от диференцирането на j - член от порядъка на 1/r. Именно последния член, дава поток на енергията от порядъка на 1/r^2 и оттам ненулева граница при r->безкрайност. Обаче за свободен заряд и дори за неподвижен, този втори член е просто нула - имаме закон на Кулон. Защо подобна ситуация да няма и в задачата която поставям: заряда се движи по геодезична, а имаме и Килингово векторно поле което държи още електромагнитния потенциал инвариантен. Е, може и да не се окаже нула границата, разбира се.
И накрая малко и аз да си "почеша" езика: а какво да кажем за така наречения "принцип на еквивалентността", гласящ че свободните частици се движат по геодезични. Ако свободно движеща се заредена частица в изкривено пространство (т.е., гравитационно поле) излъчва, то значи не може да се нарече "свободно движеща се", не мислите ли?
|