Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:20 02.06.24 
Клубове / Наука / Природни науки / Физика Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Re: За радиуса на Земята [re: S©S]
Автор xp (откачалка)
Публикувано05.09.04 23:36  



Както всички (би трябвало да) знаем, от теоремата на Гаус(-Остроградски) следва, че кухините са гравитационно еквипотенциални обеми. В еквипотенциалните обеми отсъства градиент на потенциала, и следователно интензитетът на полето е нула, т.е. в кухините липсва гравитационна сила. Ако имаме тяло навътре в Земята, то можем да разбием последната на два обекта: вътрешна сфера с r <= r_на_тялото, и черупка с r > r_на_тялото. Последната не му действа гравитационно, при което остава само вътрешната сфера. Гравитационното привличане е пропорционално на r^(-2), докато масата на сферата (при опростяващото предположение, че Земята е хомогенна) е пропорционална на r^3. От двете следва, че гравитационното привличане вътре в хомогенна сфера е пропорционално на r (линейна зависимост).

Когато нещо орбитира около Земята, първо приближение е да я считаш за материална точка или за тяло със сферично-симетрично разпределение на масата (първото работи добре само на големи разстояния /далечно поле/, а второто е доказано частично невярно от геолозите). Отклоненията от симетрията могат да се отчетат чрез разложение в сферични функции, като евентуално включването на първия (най-силен) хармоник може да се нарече второ приближение.

В друго разглеждане първо приближение би могло да бъде отчитането на наличието на хомогенна атмосфера, а второ - някакъв модел за изменение на плътността на атмосферата като функция на височината на слоя. Примерно приложение - при изчисляване на орбитите на ниско-летящи сателити или траекториите на балистични ракети.

Изобщо първо (или нулево, зависи) приближение е разглеждането на дадено явление в най-голямата му простота, като отчитането на все по-слабо влияещи детайли дава съответното второ, трето и т.н. приближение. Конкретният избор на тези детайли, както и контекста на разглеждане на явлението определят какво точно ще наричаме първо, второ и т.н. приближение. От информацията, която питащият е дал тук, не може да се определи какво той нарича N-то приближение.

"Всички науки са или физика, или колекциониране на пощенски марки." (Е. Ръдърфорд)


Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* За радиуса на Земята fizifilmat   02.09.04 16:50
. * Re: За радиуса на Земята S©S   03.09.04 03:13
. * Re: За радиуса на Земята fizifilmat   04.09.04 18:19
. * Re: За радиуса на Земята S©S   05.09.04 19:58
. * Re: За радиуса на Земята xp   05.09.04 23:36
. * Re: За радиуса на Земята S©S   06.09.04 00:50
. * Re: За радиуса на Земята Orнeдишaщ   08.09.04 11:26
. * Re: За радиуса на Земята selski_tarikat   08.09.04 12:16
. * Re: За радиуса на Земята xp   08.09.04 13:19
. * Re: За радиуса на Земята selski_tarikat   08.09.04 13:44
. * Re: За радиуса на Земята xp   08.09.04 14:16
. * Re: За радиуса на Земята strahlif   09.09.04 09:49
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.