"Линейност и Нелинейност е КАЧЕСТВО, бе драги!"
Е хубаво бе, драги, и КАК се вписва това качество количествено в обясняването на света? Демек КАК се вкарва смисъл в приказките които напоително си разменята със Зорник, че можело така, можело инак, можело всякак?
"Какво значение има числовото изражение на мащаба, когато се говори за отликата на линейна от нелинейна релация! Ха! "
Драги, в зависимост от количеството светът може да е един или друг при едно и също качество. И за да разберем че обяснявате нашият свят а не правите сценарии за някакво сбъркано фентъзи, трябва количеството да е релевантно на реалността. Иначе приказвате само наукообразни вероятностни съждения.
"Аз казах, че Комптън не е прав, че къси ЕМВ се разсейват от единствен електрон, когато са налични множество и всички са еднакво свободни за да се ускорят от ускоряващото ги поле, защото всички са еднакво заредени и еднакво откликват на градиента на полето по вълната. Не си вникнал в твърдението ми, че сумарния им ток отнема от импулса на вълната, а не един от тях. "
Ами за това става дума - само с казване не стават нещата, Комптън пък е казал друго. Ако беше само с казване, ти с толкова приказки щеше да си перманентен нобелист. Да ама не. Трябва и да се доказва за да има стойност казаното. Чрез количествени връзки, съответстващи на реалността. Иначе е само бъркане на каша с думи.
"Обяснявам на човек, професионално занимаващ се с физика, че:
v=E/h,
h - константа на мащабиране между v и E.
Е - енергия на вълната, за която квантовия модел твърди, че е квантувана;
v - това, което питаш - честота на вълна.
Нещо неконкретно ли намираш в моите обяснения, винаги когато си поискал да говорим за квантуване на честотата на разсейната вълна от свободни заряди? "
Ако това разбираш под "квантуване на честотата на разсейване" (???), то тя естествено и автоматично е квантувана. Защото връзката и с енергията е точно каквато си я написал, според закона на Планк. Просто сме съкратили константата h от двете страни на формулата на Комптън по напълно естествени математически причини. Защо тогава беше това повтаряне на този реторичен въпрос толкова пъти и с такъв апломб? Умът ми не побира такова упорство.... Сега виждаш ли как една проста количествена връзка може да изобрази и опровергае всичките казани от тебе думи? Езикът на науката е количествен, защото светът е количествен, защото качествата в него са в строго определени количества. Затова само "има нелинейност" не казва нищо.
"А нещо конкретно да си намерил някога или твои какви да е обяснения на ефекта на Коптън,"
Истината е една, и Комптън за съжаление ме е изпреварил ;). Тук няма място за произволни фантазии. Именно заради количествената форма на науката, която изключва премятане на наукоподобна лексика примесена с несбъдваеми мечти.
Per warez ad scientiam
|