Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:51 16.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Системи за управление на бизнеса
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема как да избера ERP системанови  
Автор crazyproject (непознат)
Публикувано06.02.09 11:48



Фирмата ни има огромно желание от известно време да внедри ЕРП система за управление. Бизнеса се разрастна значително и вече ни е много трудно да контролираме производство, поръчки, доставки и плащания. Опитахме чрез софтуерна фирма да разработим индивидуално решение и след 2 години ходене по мъките проекта се провали, защото фирмата смени 3ма консултанти, а ние постепенно загубихме интерес.

В момента на масата са предложенията от САП, Навижън и иСкала. Въпроса с цената на едно такова внедряване не е толкова съществен. По-важно е да изберем продукт, който е оптимален за нас и да сме сигурни в консултанта си.

Прочетох с огромен интерес всички мнения по въпроса и трябва да призная, че информацията ми беше изключително полезна.

Стигнах до извода, че при едно внедряване успеха или провала на проекта зависи повече от нас като клиент, отколкото от самия консултант. Явно всеобщото мнение е, че българските управители или собственици на фирми не се ангажират достатъчно задълбочено в проекта си и често незнаят какво искат да постигнат.


Евентуалното внедряване на ЕРП при нас ще протече под мое ръководсво. Опасенията ми са следните:

- Управителите на фирмата ни не са особено наясно какво е ЕРП. Те искат "нещо там да следи всичко". Да полагам усилия и да ги убеждавам кое е правилното решение не става така лесно. Те се ръководят повече от идеята - "еди кой си е сложил САП, дай и ний да сложим, да не сме по-назад"

- Реално , ако внедрим САП, ще има 3-4 ключови потребители и 5-6 крайни потребители. Тоест максимално 10 юзъра на първо време. Струва ми се, че САП е все още голям залък.
А и средната компютърна грамотност е сравнително ниска, особено в двете ни производсвени бази в южна българия.

- От друга страна ние работим изцяло на Европейския пазар и клиентите ни налагат САП, (по специално двете немски фирми, за които ще работим серийно производство от 2010)

Момента за вземане на решение назря значително и аз все още се чудя кой продукт и коя консултанска фирма.

Имам нужда от съвет как да взема решение. (и да убеда шефовете в правотата на решението, понеже не е малка инвестицията)


Поздрави
Петя

Глупости правят умните хора. За останалите е ежедневие. Оскар Уайлд


Тема Re: как да избера ERP системанови [re: crazyproject]  
Автор Heзнaeн (Шемет...)
Публикувано13.02.09 08:27



системи много има.. някой само се наричат ЕРП, други са такива но не си го казват...
Според мен най важното е как ще ви консултира фирмата, и как ще настрои софтуерното решение, така че да ви помогне за конкретния случай...
Ако искаш, пиши ми на лично, мога да ти помогна ако зная какво е заданието, имам доста опит във внедряване на такива системи...


Друго си е....

Тема Re: как да избера ERP система [re: crazyproject]  
Автор codeine (оптимист)
Публикувано19.02.09 01:51



Има 2-3 теми в клуба, които ако си прочела, ще ти дадат някаква представа към какво да се насочиш.Но няколко неща са изключително важни и не ги ли имате на лице и Господ няма да може да внедри системата. Ти добре си се ориентирала вече.

Първото е подкрепата на висшия мениджмънт. Той трябва да е осъзнал необходимостта от ерп решение, а не "Пешо си купи оракъл и е много доволен" или "Гошо си купи САП, аз няма да съм по назад я.." Мениджърът трябва да знае какви проблеми има в предприятието си, какво му куца, за да прозре, че именно ерп системата може да му го реши. Ако си купува софтуер за имидж - нищо добро не го очаква. ЕРП е система, като софтуерът е само една част нея. Останалото е организация на работа... начин на мислене, ако щеш.

Щом сте имали опит с разработването на костюм по мярка, значи имате предсава какво очаквате от софтуера. Сигурно дори си имате изграден модел на бизнеса ви, дай Боже и описание, анализ и оптимизация на бизнес процесите. Тези неща са една добра основа за избор на система. Остава само да си я изберете



За самия избор. Не слушайте биене в гърдите или имиджови изказвания - търсете функционалност. Забелязал съм много фирми да правят анкетни проучвания на набелязаните системи, с помощта на въпросник... в общия случай написан от даден консултант. Имайте в предвид, че "независимите" консултанти винаги гравитират около някоя фирма внедрител или продукт и ще напишат въпросник с ясен победител. А дори и да не е ясен, никой внедрител няма да признае, че софтуерът няма дадена функционалност, а по-скоро ще поизлъже. особено по време на криза, когато не се знае кога ще има следващ клиент. Най-добре подгответе реален пример, който да ви бъде демонстриран. Примерът трябва да е възможно най-обстоен и да включва от най-елементарните операции - примерно преместване на стока от склад в склад, та до най-сложните - да речем генериране на главен производствен план при ограничен ресурс и капацитет. Целта е да видите, че това, което ви трябва, софтуерът го може. След това оценете екипа на внедрителя - дали изглеждат уверени в знанията и способностите си. И колко бързо се ориентират във вашия бизнес. Плюс е ако имат референтен клиент във вашата сфера на дейност, но не го търсете като задължително условие.... ЕРП пазарът в България е твърде млад.

Цената. Въпросът с цената Е толкова важен. Цената трябва да отговаря на функционалността на софтуера, КОЯТО ЩЕ ИЗПОЛЗВАТЕ. Няма смисъл да си купувате S класа, ако с нея ще карате домати до пазара. Търсете оптимума меду цена и функционалност за вашите нужди. Ако софтуерът може всичко друго, но няма една незначителна функционалност и заради това решите да минете на по-горен клас продукт - не си заслужава. Може да я жертвате, или да я разработите като къстамизация в по-долния клас.. или да я ползвате като външно приложение, което да интегрирате с ерп системата. Варианти има.

Но от друга страна софтуерът, който закупите, не бива да ви ограничава. Трябва да поддържа функционалности, които в момента не са ви необходими, но ще бъдат, когато бизнеса ви се разрастне. Все едно купувате обувки за малко дете - трябва да са поне един номер по-големи, за да изкара с тях целия сезон. Това, че клиентите ви работят със САП не е от такова значение. Всеки продукт може да се интегрира със всеки, а горния клас задължително поддържат стандартно електронен обмен на данни (EDI).

Твърдиш, че най-вероятно на теб ще падне тежестта на внедряването. Тогава трябва ти да си уверена в продукта на 100%. И да застанеш зад него с пълната убеденост, че той ще заработи, дори и да не си била съгласна с избора, а да са ти го наложили. Нямам представа на каква длъжност си, но ще трябва да имаш пълен контрол над екипа си по време на внедряването.. казано иначе да са ти на пряко подчинение. Иначе всеки ще се прави на разсеян и зает и проектът ще затъне 2 месеца след началото.

Затова моят съвет е - направи предварителни срещи и набележи няколко продукта, които имат решения във вашата сфера на дейност, имат компетентни консултанти и продуктът е от класа, дето ви е необходим. После изгответе пример и дайте срок на внедрителите да ви го демонстрират. Имайте в предвид, че за разработването на примера ще е нужно време.

А след като изберете система - дръж здраво юздите и камшика да ти е под ръка. Ще трябва да юркаш своите хора, внедрителите и собствените си шефове. Започнете работа с новата система в най-кратък срок. Поставете твърди срокове за всеки етап и ги спазвайте, ако се налага с цената на денонощен труд. Не забравяй максимата "Ако искаш нещо да не се случи никога - отложи го!". Убеди мениджмънта във важността на проекта и мотивирайте хората в екипа ви на принципа с камшика и моркова.

Сподели какви проблеми срещнахте при разработването на собствен софтуер? Или поне за себе си се опитай да си ги дефинираш - това ще ти помогне в търсенето на подводни камъни в бъдещето внедряване.


Към колегата "Незнаен". Този клуб съществува, за да си помагаме. Надявам се да споделиш опита си от многото внедрявания на страниците на форума, а не в лични бележки. Това не е клуб за запознанства или язовир за спортен риболов, а интернет форум.

Редактирано от codeine на 19.02.09 02:10.



Тема Re: как да избера ERP системанови [re: crazyproject]  
Автор pnp5q (непознат )
Публикувано19.02.09 16:11



Здравейте, адашке! :)

Радвам се, че цената не Ви е такъв проблем, защото (доколкото знам) и трите посочени от Вас системи са от големите в бранша. Според моя личен опит с внедряването, е най-добре на етапа избор да приготвите пример (с подробни данни), който минава през всички стъпки на работа с информацията във фирмата и да искате да Ви покажат как се осъществяват тези стъпки в конкретната система. Съответно резултатите от всяка стъпка трябва да бъдат прегледани от съответния ресорен мениджър, но не разчитайте само на техните мнения за дадена разпечатка! Ако сте уточнили нужните Ви отчети (в детайли), сравнявайте с желаното - защото обикновено от криворазбрано желание "да не се излагат пред хората", несвързаните с ИТ мениджъри нямат забележки към касаещите ги отчети, но след това изискват други отчети или много повече колони в "одобрените".
Желая Ви успех, пишете как се развива проекта. :)



Тема Re: как да избера ERP системанови [re: codeine]  
Автор crazyproject (непознат)
Публикувано20.02.09 16:12



Благодаря на всички, които отговориха, и специално на codeine за изчерпателния мейл. Искам да споделя, че винаги, когато имам колебания, препрочитам мненията в клуба и намирам полезни неща.

През последните две седмици се срещнах с доста български консултантски фирми, предлагащи предимно Оракъл, Дайнамикс и Скала. Идваха различни консултанти и някои от тях ми станаха доста симпатични още от първия разговор. Личеше си, че са им ясни доста неща касаещи определени процеси в производството и планирането на капацитети и пр.

Имаше и абсолютни фантазьори - едни дори така ме ядосаха, че не успях да заспя същата вечер - дойдоха с убеждението, че аз нищо не разбирам и незнам какво искам от тях и като цяло държанието им си остана доста арогантно през цялото време. Срещата продължи повече от два часа и беше абсолютно безсмислена загуба на време, през което освен да си "мерим п...те" друго не се случи.

Немога да опиша обаче всеобщата изненада, която настъпва, когато екипите от консултантските фирми дойдат да разговарят с мен и се окаже, че не падам от луната и знам какви въпроси да задам, и как да отговоря на въпросите от тяхна страна. Незнам защо, но веднага ги обзема голямото изумление "как така, аджеба, аз знам какво искам, че пък съм и жена на всичко отгоре"



Срещнах се с повече от две фирми за всеки продукт и така успях да стесня кръга за избор. На подбраните симпатяги съм задала вече домашна работа - да подготвят демота със сценарий, който аз съставих, отразявящ процесите при нас и по-сложните моменти в бизнеса. Дори задодох направо реалните данни от една голямя поръчка с която се борихме наскоро, за да видя как ще се пречупи нещо подобо през програмата - от получаването на запитването, ценообразуването, поръчкатаза снабдяване с материал (имахме забавяне на материала), нареждането за прозводство, планирането на капацитета (в най-натоварения момент се наложи да прекъсна друга поръчка, за да освободя ресурси и машини), до товаренето, митница и пр. (затворен ГККП и забавяне на доставка).

Нямям търпение да видя презентациите. Дано това само не усложни избора.

Голямо преживяване бяха всичките срещи и най-интересното беше, че често за един и същ продукт получавах противоречива информация. Някои искренно казаха, че продукта не поддържа определена функция, а други ме уверяваха, че същия продукт я поддържа напълно.

А и за капак на всичко, сега директно от маркетинга и на Оракъл, Епикор и Майкрософт ми звънят през два часа с какви ли не въпроси, проучват фирмата и предлагат консултанти от Румъния, Унгария, Словакия и къде ли още не. Преполагам, че имат данните ми от изготвените ми вече оферти за лиценз чрез българските партьнори.

Очертава се интересно развитие през следващите седмици.

Искрено се надявам, че ще успея да избера правилния екип. Това би била доста важна стъпка.

Глупости правят умните хора. За останалите е ежедневие. Оскар Уайлд

Тема Re: как да избера ERP системанови [re: crazyproject]  
Автор codeine (оптимист)
Публикувано23.02.09 02:38



Аз пък много се радвам, че има хора като вас, които тръгват да гледат към ЕРП баш по време на криза. В момента много от предприятията изтърсват последните стотинки от джобовете, намалят работно време и заплати, персонал и прочее и информационната им система е последната грижа.

А точно в момента според мен е идеалното време за внедряване. От една страна поръчките са намалели и в новата система ще може да се навлиза с достатъчно време за контрол и анализ, а от друга - самият софтуер ще подпомогне оптимизацията на бизнес процесите по целия производствен цикъл и в резултат намаляването на производтвените разходи.

Жалко, че по програма "конурентноспособност" проектни предложения се набираха до 12.01, иначе щеше да е още един голям плюс на внедряването на нов софтуер в момента. Друго си е част от парите по внедряването да ти дойдат като грант и да облекчат финансовата тежест по време на криза...

Относно звъненето по телефона през два часа. В момента в големите компании от бранша тече здрава "оптимизация на персонала" както я наричат и поголовно се съкращават хора, най-вече административен и ръководен персонал. Така че вие в момента сте най-вероятно спасителния билет на някой незнаен мениджър продажби в някоя европейска централа, дори и да целите само едни 10 лиценза. Затова не се притеснявай от ухажванията и ги режи на воля, ако ти досаждат...И не ви съветвам да внасяте консултант от чужбинско, колкото и да ви го пробутват. Имам опит с няколко такива, дето си заслужиха соления хонорар единствено с авторитета, който имаха пред клиента и хротуването на мъдри слова от многобройните им внедрявания по света... Ако българския партньор или вие в качеството си на клиент не сте на ниво - и сам Господ да дойде, пак няма да имате задоволителен резултат.

За избора на система. Предполагам никак няма да ти е лесно да проследиш дадения пример как е реализиран в 3-4 различни системи и да ти стане ясно в детайли къде какво се е случило. Не се притеснявай да прекъсваш демонстрацията във всеки един момент и да задаваш уточняващи въпроси или да променяш сценария, но не в големи рамки. Така ще си съставиш по-ясна представа освен за софтуера и за консултантите, примерно по това колко бързо могат да реагират на даден въпрос ще разереш дали са си наизустили примера като коне с капаци или имат достатъчно голям обем знания и разчупено мислене, за да предложат решения извън него. Но след като ти отговорят на въпроса, консултантите е важно бързо да успеят да те върнат в сценария и да продължат нататък, а не да се впуснете в дълги теоретични разсъждения. Това случи ли се по време на реален проект е еднакво вредно с това да не може въобще да се реагира на измененията, защото промените в проекта водят до големи забавяния, размиване и накрая губене на крайната цел.

Въобще работата ти никак не е лека. Трябва едновременно да оценяваш екип, да гледаш функционалност и то в продукт, с който за първи път се запознаваш, да преценяш вашите бъдещи очаквания и доколко ще се реализират в конкретната система и накрая всичко това да го съпоставиш към цената, тка че да избереш най-доброто съотношение цена/качество за вашия бизнес. За да ти е по-лесно с ключовите потребиели направете план за действие преди демонстрацията. Съберете се и обсъдете какво ще гледате, какъв пример си дала за разработване (ако те не знаят), предваително кой какво очаква да види. Това може да го направите дори преди самата среща, за да може хората да превключат на вълна "избор на ерп" от ежедневните си задължения и да навлязат по-бързо в демонстрацията. Представи си го нещо като загрявка преди да пуснеш футболистите на терена....иначе докато загреят и той мача може да свърши...



Тема Re: как да избера ERP системанови [re: crazyproject]  
Автор haide (непознат )
Публикувано05.03.09 14:01



"Струва ми се, че САП е все още голям залък. "

много си права - инвестицията е голяма, внедряването отнема много време. Не на последно място имай предвид, че чуждите системи не са локализирани и ако ползвателите нямат много опит, ще има голям проблем.

Помилси за българска система. Много по-евтина , по- лесна поддръжка, обучение. Винаги можеш да мигрираш в последствие.
аз мога да ти препоръчам, но за да не звучи като реклама, ако те интересува напиши ми съобщение.

поздрави
Стефан



Тема Re: как да избера ERP системанови [re: haide]  
Автор codeine (оптимист)
Публикувано05.03.09 15:35



Какво значи внедряването отнема много време? Колко точно време отнема? Аз съм участвал във внедряване на софтуер от този клас за по-малко от месец. А при друг клиент години се е точило с години...

Не е ли по-точно да се каже, че това колко време ще отнеме внедряването зависи от твърде много фактори, като самия софтуер е най-малкия от тях. Все едно да ти кажа, че трактор се прави по-бавно от мотика и дай да копаем с мотиките, че е по-евтино и по-бързо... Айде да вземем по една нива от 1000 декара и ти си купи мотика да копаеш, а аз ще си поръчам трактор... Докато ми го произведат и дойде ще минат около 2 месеца... ти през това време ще си свършил ли нивата? А догодина? Плюс това с трактора ще ора по-дълбоко, ще сея, ще торя, ще прибирам реколтата, ще нося сено на животните и прочее... Не казвам, че за мотиката няма място ... но тя е за двора, да прекопавам овошките, не е за полето. В никакъв случай не искам да кажа, че ресурс мениджър е мотика... но да кажем, че в тази аналогия може да го оприличим на мотофреза.... така че ако ще го сравняваме с нещо - нека да го сравняваме с другите мотофрези, а не с трактори. И ако имаш голяма нива за оране не може да кажеш "бе аз ще опитам първо с фрезата, пък ако не стане - ще мигрирам към трактор."

Разбираш ли на къде бия? Дай първо да видим нивата колко декара е, пък после ще мислим дали да е мотика, фреза или трактор...


Не на последно място имай предвид, че чуждите системи не са локализирани .....

Е това вече е откровена лъжа!!! Не съм чул някоя система, дето да има финансов модул и да се продава в България да не е локализирана.



Тема Re: как да избера ERP системанови [re: crazyproject]  
Автор Boris.bg (непознат )
Публикувано28.05.09 18:48



Какво става с проекта? Избрахте ли система, разакжи нещо повече.



Тема Re: как да избера ERP системанови [re: crazyproject]  
Автор i.dinev (непознат )
Публикувано17.06.09 20:18



Здравейте. Наред с изброените от вас системи бих могъл да добавя и
ABAS ERP.
Ние сме официални представители на ABAS AG германия.
Прегледайте и нашето решение.

А ето и един прекрасен сайт за сравняване на ERP.
http://www.technologyevaluation.com/
за съжаление информацията там за абас е малко стара.
Ще се радвам да ви покажем и нашия продукт.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.