Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:14 20.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Компютърна графика и дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор vallentin (pilgrim)
Публикувано27.01.04 15:29



както казах пиксела е най-малката мерна единица, една мерна единица не си мени размера, все едно да кажеш, че сантиметъра си мени размера, един път е 10 милиметра, друг път 5 милиметра, а трети път 15, вземи си изясни понятията малко :)

Забрави за всички други цветови режими когато ще правиш предпечат само CMYK никакви грейскели и прочие!!!

а и как този грейскел печата розово не стана ясно, а за фона пак проичети какво ти писах за CMYK стойностите на бялото

Редактирано от vallentin на 27.01.04 15:31.



Тема Re: пасери?нови [re: vallentin]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано27.01.04 16:06



първо за грейскейл - как да махна цветовете в цмик? досега съм ги махал като минавам в грейскейл - по принцип някои от снимките ми са цветни, но всички трябва да станат чернобели. как да работя в цмик при това положение?
а за пикселите - "image resolution and pixel dimensions are interdependent"...и още... "When printed, an image with a high resolution contains more, and therefore smaller, pixels than an image with a low resolution. For example, a 1-by-1-inch image with a resolution of 72 ppi contains a total of 5184 pixels (72 pixels wide x 72 pixels high = 5184). The same 1-by-1-inch image with a resolution of 300 ppi contains a total of 90,000 pixels."
за розовото - затова питам - може ли да е от принтера? въпросът е,че се очертават каретата - т.е. отличават се от фона.защо???????



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор vallentin (pilgrim)
Публикувано27.01.04 18:19



хех разбрах какво имаш предвид под по-малки и по-големи пиксели, въпреки, че според мен пиксела дефинира размера на изображението, защото пиксела е мерна единица подобна на инча и милиметъра, но това е само в рамките на монитора, който винаги дефинира размера на изображенията на базата на 72 dpi (чувал съм че има и такива дето дефинират въз основа на 96 dpi). Извън монитора - примерно печат на принтер или на офсет или сито, там вече нямаме пиксел а имеме ТОЧКА (dot) която може да е по-голяма или по-малка в зависимост от технологията на самия печат, от резолюцията на филма на цветоотделката и прочие.

Според мен розовото идва от скенера, той така е дефинирал цвета на хартията, като розовикава, и според мен изображението ти е било RGB за да имаш розово.

Не знам за какво махане на светове в CMYK говориш, можеш да обърнеш изображението в greyscale и след това пак да го върнеш в CMYK и то хем ще е CMYK хем ще е черно бяло ако това целиш.

... yet all You've done beyond us towers,
sublime as on the first of days...


Тема Re: пасери?нови [re: vallentin]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано27.01.04 19:22



махане на цветовете - т.е. да превърна цветни снимки в чернобели. кажи защо да връщам после пак в цмик?
за розовеенето - не е от скенера,защото: сканирам снимка на монета, давам и грейскейл, тифецвам я, редя я в таблица и това е. помня че за конкретния случай,при който сега каретата се очертават на фона на бялата хартия, редих с илюстратор.знам,че не е затова илюстратора, но тогава толкова имах и можех.
уточнение, не розовеят, а седи като мръсно бяло. май почна да ми стопля от какво е. ако съм си играл с брайтнес/контраст и не съм селектнал само монетата, при леко затъмняване ще се прецака фонът. но това винаги съм го знаел и нямам спомен да съм правил такава грешка - особено на 2000 изображения. винаги като тифецна, давам конверт то селекцион - инверс селектион - дел - и ако има нужда пак инверсе, за да оправя брайтнеса и контраста. .... чудна работа



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор agent_orange1 (истински)
Публикувано27.01.04 19:38



Ето малко пояснения:
Грайфер се нарича празно пространство в листа, в който се печати. Това пространство е с размери широчината на листа и височина 1 см (най-често). Това е непечатаемо поле, което се захваща от щипките, които движат листа в печатната машина. На срещуположния край на листа се разполагат

. Тези скали служат, за да могат печатарите да следят дали равномерно се намастиляват валяците на печатната машина (най-общо казано). Принципно може и без тях, ама копелетата ще имат още едно оправдание.
служат, за да могат печатарите да напаснат цветовете един върху друг.
и наддавките се слагат с цел, че нещото, което печатиш не заема целия лист, т.е. трябва да се обреже след печат. Ако нямаш наддавки рискушаш да ти "светне" бяло в края на печатаното нещо. Ножовете показват къде да се обреже готовия продукт.
В твоя случай имаш книга с пълноцветна корица и черно-бяло тяло - вътрешните страници са ти само текст. За тези вътрешни страници колегите правилно са те посъветвали да ги разпечаташ на лазерен принтер върху паус и да ги занесеш в печатницата. Не е необходимо да се правят филми, защото в буквите нямаш растер, а и излиза в ПЪТИ по евтино. Тъй че просто разпечатки и това е. Ако имаш страници с някакви растери - снимки, графики в сиво, по-тъмно сиво и малко по-светло сиво и т.н. си ги експонираш на филм, защото иначе качеството им ще те срине.
Относно корицата - преди всичко трябва да и определиш размера. Това е пряко свързано с броя страници в книгата и в това дали кориците са меки или твърди. Когато кориците са твърди се печати върху по-лека хартия, която после се кашира (лепи) върху мукава. В тоя случай напечатана хартия се подгъва към гърба на мукавата. По-големи подробности и детайли можеш да получиш от печатницата или книговезкия цех където ще се довършва книгата - набор на листа, лепене и т.н. След това си подготвяш изображението. Спокойно можеш да ползваш изображения в грейскейл. Внимавай обаче да не са в РГБ, защото може и да мине на експонатора и никой да не забележи и после да се озъбиш като видиш какво се е получило след печат. Даваш по 5 мм наддавка от всички страни на корицата, слагаш "ножове" и марки за биг (там където ще се прегъва - също като ножовете, но в друг цвят, магента примерно). Разбира се преди това се чуваш с печатницата и там ти казват в какъв формат се печати и колко размножения от корицата се слагат в листа. Например корицата ти е 20х40 см, печатаемата площ ти е 68х48 см, следоватъелно вътре влизат 3 размножения.
Ако има още нещо казвай

П.С. Не използвай JPEG. Най-добре е ТИФ.

Редактирано от agent_orange1 на 27.01.04 19:43.



Тема Re: пасери?нови [re: agent_orange1]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано27.01.04 19:47



леле агент, благодаря ти. засега сядам да почета линковете. м/у другото тялото е предимно с илюстрации с текст буквално на всяка страница. понеже след малко ставам, утре ще имам /евентуално/ въпроси. още веднъж, благодаря.



Тема Re: пасери? [re: agent_orange1]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано28.01.04 12:54



добре- примерно за да си направя наддавки, трябва да си оставя малко повече от всички страни на листа, да сложа кроп маркс /това ли са "ножовете"?/, където искам да се реже. правилно ли съм разбрал?
обаче в илюстратор не ми дава опцията Файл-Сепарейшън Сетъп - стои неактивно. защо така??? доколкото разбрах от хелпа, оттам мога да задам къде да стоят кропмаркс



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор soaron[ski] (не-познат)
Публикувано28.01.04 13:22



Файл-Сепарейшън Сетъп ти е неактивно, щото не му задал ппд.
а ппд искай от тези, при които ще се пускат филмите.

аз бих те посъветвал обаче да си слагаш на ръка пасерите и кроп-маркерите -
така винаги ще си знаеш, че са там, където искаш ;-)

беше споменал, че е на куарк книгата - това е добре,
защо ръчкаш сега илюстратора, книга се реди на странираща програма като куарк, индизайн, пейджмейкър...
освен ако не става въпрос за корицата - виж нея може да си я правиш в илюстратор... ;-)

успех :-)

_________________________
evolution&movement


Тема Re: пасери?нови [re: soaron[ski]]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано28.01.04 13:56



именно за корицата говоря. другото на куарк ще редя. но понеже досега не съм правил корица, ми е малко трудно :)
още един въпрос имам - в илюстр имам бяла страница с няколко снимки на монети. всички обекти на страницата съм ги сложил цмик, но като цъкна с айдропер извън някой от обектите, но все пак вътре в страницата, веднага ми дава стойностите в ргб? защо така? и никак не мога да сменя колор модела на страницата.
ппд???



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор vallentin (pilgrim)
Публикувано28.01.04 14:12



страницата ти е в RGB но това няма значение, белия цвят не се печата, така че важни са цветовите сотйности на онова което ще се печата. А цвета на страницата ти ще бъде цвета на хартията върху която ще се печата

... yet all You've done beyond us towers,
sublime as on the first of days...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.