Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:05 20.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Компютърна графика и дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема пасери?нови  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано26.01.04 17:01



така ли се казваха? ако правя книга в а4 да кажем, как и на какво разстояние да слагам пасери. ползвам куарк. и не мога ли да мина без тях?



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
АвторЛeoнapдo Пиkacoв (Нерегистриран)
Публикувано26.01.04 17:45



Най-хубаво да си ги сложиш сам, за да знаеш къде точно си ги сложил. Без пасери няма да минеш, защото в монтажа ще те опсуват яко, а ако нещо се разминат цветовете, ще ти кажат, че ти си виновен. Така че, свърши си работата, не чакай друг да ти я свърши. Ако случайно ти я свършат, няма всеки път да е така и ще си загубиш клиентите.
Като правиш формата за А4 остави по половин см за обрязване от трите страни и още по половин за да сложиш пасери. Аз слагам и скала на цветовете най-отдолу, а ако е по-голям формат и отгоре (или отстрани). Пасерите си ги остави в макетната страница, и за предпочитане е да са там още от самото начало, за да се съобразиш с тях.
Успех!



Тема Re: пасери?нови [re: Лeoнapдo Пиkacoв]  
Авторmonipro (Нерегистриран)
Публикувано26.01.04 19:48



добре,но за съжаление никога не съм правил такова нещо. как се наричат на английски, за да ги търся в хелпа поне. цветовата скала също незнам как се слага. излагам се като приказвам така, но това е истината, пък аз съм си откровен.



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор agent_orange1 (истински)
Публикувано26.01.04 21:44



Значи, ако страниците на книгата са 1 цвят нямаш нужда от пасери. Достатъчни са "ножовете".
Ако си с повече цветове - на 2-3 мм от наддавката на листа слагаш пасерите. Най-общо това са "мишенки" - кръстче с кръгче (аз си ги правя кръстче 5х5 мм и кръгче с диаметър 3 мм), който са без цвят, а само с аутлайн, който пък е съставен от всички цветове, които се печатат със стойности 100%. Ако освен стандартните ЦМИК цветове имаш и допълнителен копираш още веднъж пасера, оцветяваш му аутлайна в съотвентния цвят и му даваш оувърприннт аутлайн.
Значи преди да почнеш да правиш предпечата трябва да говориш с някой от печатницата (технолог например), който да ти обясни в какъв формат хартия са разположени колите, въобще дали ти ще подреждаш колите или там си имат монтажисти. Трябва да ти кажат от коя страна на листа им е грайфера. На срещуположната страна слагаш цветовите скали.
Тази скала се състои от квадратчета (със страна 5 мм), разположвени едно до друго по цялата дължина на листа. Те са оцветени в цветовете, с които печаташ. НАпример първото в циан, второто в магента, третото в жълто, четвъртото в черно и после пак отначало - циан, магента и т.н. Ако имаш друг цвят (пантон или някакъв друг) слагаш квадратче и за него. Аз обикновено ги пускам на 100% цвят, защото в печатницата, в която печатам си имат уред за мерене на цветовете. Ако печаташ в някоя по-допотопна печатница и имаш място във формата можеш да сложиш още един ред с квадратчета, които са оцветени със стойности от 10% до 100% от цвят (1-то - 10% циан, 2-то - 20% циан и така до 100%, после магента, жълто и т.н.).
И НАЙ-ВАЖНОТО: не забравяй да напишеш имената на цветовете в съответния цвят - Cyan в циан, Magenta в магента и т.н., за да знаят после хората кой филм за кой цвят е.
Ако имаш некви проблеми казвай - ще помогнем с квото можем:)



Тема Re: пасери?нови [re: agent_orange1]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано27.01.04 10:58



агент, благодаря за подробния отговор. жалко,че не разбрах всичко. досега кракът ми не е стъпвал в печатница и това е голям проблем. примерно грайфер нищо не ми говори. "ножовете" пък само малко.
книгата е 1 цвят, но корицата е цветна. т.е. тези препоръки, които даваш, явно трябва да ги ползвам при нея. наддавка на лист ще рече разстоянието, което се оставя от краищата на листа, така ли? и още: всичките тези опции намират ли се в куарк? каква е функцията на цветовите скали? ох има и още. ако се сещате за някое място в инет, където да попрочета за тези неща, ще е хубаво. препрес.бг е готин, но няма това, което сега ми трябва. ако пък агент имаш нерви, отговори ми на 100те въпроса, моля.



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор Fallen_Angel (St. Lucifer)
Публикувано27.01.04 11:56



Я виж

. Библиотека за Куарк с малко пасери и скали...



Тема Re: пасери?нови [re: Fallen_Angel]  
Авторминaвaщ (Нерегистриран)
Публикувано27.01.04 12:03



Пасери и ножпве изобщо не ти трябват
занеси паусите във печатницата и там монтажистката ще ти ги монтира както е нужно в колата (ударението е на О), и ще сложи където трябва ножове и сгъвки
инъче просто ще трябва да реже твоите от паусите
При положение че не знаеш какво е пасер, по добре не прави сам колата



Тема Re: пасери?нови [re: минaвaщ]  
Автор Fallen_Angel (St. Lucifer)
Публикувано27.01.04 12:11



За черно-бялата - да, по-добре ги печатай на пауси.

Ако ти е А4 - тури отвсякъде по сант, за по-сигурно...

Но за корицата нема начин - поне трябва да сложиш пасери и скали...

Елементарно е - слагай пасерите извън образа - поне 4 минимум - в четирите ъгъла.

Скалите сложи от четирите краища, сле като не знаеш грайфера къде е...



Тема Re: пасери?нови [re: Fallen_Angel]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано27.01.04 13:01



ма чакайте малко - то не е казано, че аз трябва да печатам пауси и да се занимавам с печатницата. аз дори не знам къде ще се печата това нещо. всъщност доколкото имам някаква представа - ще се вади на филм. само незнам корицата като е цветна как се процедира. какво ако им занеса един .епс за корицата??? няма ли да е достатъчно?



Тема Re: пасери?нови [re: Fallen_Angel]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано27.01.04 13:07



ааа и още един въпрос - това е нумизматична книга - снимките са на монети на бял фон - правя ги във ФШ като на фона му давам делете и сейв в джпег. дали не бъркам с джпег? защото имам подозрения, че в кварка фонът в карето ще се отличава от хартията. и дали това опасение може да се свърже с формата на файла или нещо друго?



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор Fallen_Angel (St. Lucifer)
Публикувано27.01.04 13:09



А, така става :)

Но ако искаш да се занимаваш с предпечат, помни нещата, дето ти казахме - ще са ти от полза...



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор vallentin (pilgrim)
Публикувано27.01.04 13:10



за предпечат е за предпочитане да използваш TIFF а не JPG, ако и вече твърде много хора да взеха да ползват JPG

... yet all You've done beyond us towers,
sublime as on the first of days...


Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор Fallen_Angel (St. Lucifer)
Публикувано27.01.04 13:12



Чакай, чакай... Що Джипег?

След като отстраниш фона, ФШ ти слага бяло и независимо как ти изглеждат в Кварка, ще си е бяло...

Работи в ТИФФ, за да си сигурен че хавата е ОК!

Как си ги записал в ДЖПГ? Само да не е със Сейв фор уеб...



Тема Re: пасери?нови [re: Fallen_Angel]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано27.01.04 13:34



eee fallen - ti sysvem me ze na meze :)
prosto skeneryt po podrazbirane seivva v jpeg i dosega ne sym se seshtal da mu smenqm opciite za fail format.
e sega kato imam jpeg, ima li smisyl da gi preseivvam v tiff?



Тема Re: пасери?нови [re: Fallen_Angel]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано27.01.04 13:37



знам, че е добре като направя нещо, да има как да пробвам единична бройка, за да се види какво-що. но пък и това трудно става май. само не разбрах за корицата има ли нещо по-специално да се прави, понеже е цветна, или не?



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор Fallen_Angel (St. Lucifer)
Публикувано27.01.04 13:48



Не фе, майна, нема такова нещо :))

ДЖПГ ползва компресия, която премахва част от пикселите в снимката - т.е. при всеки сейв губиш качество, независимо дали си дал макс на опциите за качество.

Докато ТИФ ползва ЛЗВ - ЗИП компресия, която не разваля качеството... Затова, ако работиш често с един файл, записвай го като ТИФ, и когато си готов, вече можеш последната версия да я запишеш като ДЖПГ...



Тема Re: пасери?нови [re: Fallen_Angel]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано27.01.04 13:54



това за компресията го знам, но нали имам по начало джпг...
питах за форматите, защото знам, че джпг заради компресията уедрява самите пиксели и намалява цветовете - та си мислех да не би да дава на фона някакъв близък цвят, по негово си подразбиране, макар че в това да променяш бялото, няма особен смисъл. по-скоро ако имах близък до бялото цвят, компресията би трябвало да го направи бял, поне така си мисля азз



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор vallentin (pilgrim)
Публикувано27.01.04 14:20



moni, няма такова нещо като уедряване на пикселите, пиксела е най-малката единица с която се описват растерните изображения.

Що се отнася до белия фон. Значи щом правиш предпечат трябва да работиш в CMYK а не в RGB и ако фона ти е C0 M0 Y0 K0 значи е чисто бял, и ако не е използвай разните инструменти като gamma, levels ако щеш и brigtness & contrast за да го докараш до тези стойности

... yet all You've done beyond us towers,
sublime as on the first of days...


Тема Re: пасери?нови [re: vallentin]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано27.01.04 14:45



не си прав за пиксела - той си мени големината.
за белия фон - аз съм в грейскейл, но едни стари таблици със снимки на монети излизат с розовеещ фон в карето на монетата, когато едни познати ги разпечатват. да не би да е проблема в техния принтер? защото аз съм ги разпечатвал на бяла хартия и всичко е било ок.



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Авторagent_orange1 (Нерегистриран)
Публикувано27.01.04 15:20



Нямам време да ти отговоря сега, но довечера ще имам. Очаквай отговор с илюстрации



Тема Re: пасери? [re: monipro]  
Автор vallentin (pilgrim)
Публикувано27.01.04 15:29



както казах пиксела е най-малката мерна единица, една мерна единица не си мени размера, все едно да кажеш, че сантиметъра си мени размера, един път е 10 милиметра, друг път 5 милиметра, а трети път 15, вземи си изясни понятията малко :)

Забрави за всички други цветови режими когато ще правиш предпечат само CMYK никакви грейскели и прочие!!!

а и как този грейскел печата розово не стана ясно, а за фона пак проичети какво ти писах за CMYK стойностите на бялото

Редактирано от vallentin на 27.01.04 15:31.



Тема Re: пасери?нови [re: vallentin]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано27.01.04 16:06



първо за грейскейл - как да махна цветовете в цмик? досега съм ги махал като минавам в грейскейл - по принцип някои от снимките ми са цветни, но всички трябва да станат чернобели. как да работя в цмик при това положение?
а за пикселите - "image resolution and pixel dimensions are interdependent"...и още... "When printed, an image with a high resolution contains more, and therefore smaller, pixels than an image with a low resolution. For example, a 1-by-1-inch image with a resolution of 72 ppi contains a total of 5184 pixels (72 pixels wide x 72 pixels high = 5184). The same 1-by-1-inch image with a resolution of 300 ppi contains a total of 90,000 pixels."
за розовото - затова питам - може ли да е от принтера? въпросът е,че се очертават каретата - т.е. отличават се от фона.защо???????



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор vallentin (pilgrim)
Публикувано27.01.04 18:19



хех разбрах какво имаш предвид под по-малки и по-големи пиксели, въпреки, че според мен пиксела дефинира размера на изображението, защото пиксела е мерна единица подобна на инча и милиметъра, но това е само в рамките на монитора, който винаги дефинира размера на изображенията на базата на 72 dpi (чувал съм че има и такива дето дефинират въз основа на 96 dpi). Извън монитора - примерно печат на принтер или на офсет или сито, там вече нямаме пиксел а имеме ТОЧКА (dot) която може да е по-голяма или по-малка в зависимост от технологията на самия печат, от резолюцията на филма на цветоотделката и прочие.

Според мен розовото идва от скенера, той така е дефинирал цвета на хартията, като розовикава, и според мен изображението ти е било RGB за да имаш розово.

Не знам за какво махане на светове в CMYK говориш, можеш да обърнеш изображението в greyscale и след това пак да го върнеш в CMYK и то хем ще е CMYK хем ще е черно бяло ако това целиш.

... yet all You've done beyond us towers,
sublime as on the first of days...


Тема Re: пасери?нови [re: vallentin]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано27.01.04 19:22



махане на цветовете - т.е. да превърна цветни снимки в чернобели. кажи защо да връщам после пак в цмик?
за розовеенето - не е от скенера,защото: сканирам снимка на монета, давам и грейскейл, тифецвам я, редя я в таблица и това е. помня че за конкретния случай,при който сега каретата се очертават на фона на бялата хартия, редих с илюстратор.знам,че не е затова илюстратора, но тогава толкова имах и можех.
уточнение, не розовеят, а седи като мръсно бяло. май почна да ми стопля от какво е. ако съм си играл с брайтнес/контраст и не съм селектнал само монетата, при леко затъмняване ще се прецака фонът. но това винаги съм го знаел и нямам спомен да съм правил такава грешка - особено на 2000 изображения. винаги като тифецна, давам конверт то селекцион - инверс селектион - дел - и ако има нужда пак инверсе, за да оправя брайтнеса и контраста. .... чудна работа



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор agent_orange1 (истински)
Публикувано27.01.04 19:38



Ето малко пояснения:
Грайфер се нарича празно пространство в листа, в който се печати. Това пространство е с размери широчината на листа и височина 1 см (най-често). Това е непечатаемо поле, което се захваща от щипките, които движат листа в печатната машина. На срещуположния край на листа се разполагат

. Тези скали служат, за да могат печатарите да следят дали равномерно се намастиляват валяците на печатната машина (най-общо казано). Принципно може и без тях, ама копелетата ще имат още едно оправдание.
служат, за да могат печатарите да напаснат цветовете един върху друг.
и наддавките се слагат с цел, че нещото, което печатиш не заема целия лист, т.е. трябва да се обреже след печат. Ако нямаш наддавки рискушаш да ти "светне" бяло в края на печатаното нещо. Ножовете показват къде да се обреже готовия продукт.
В твоя случай имаш книга с пълноцветна корица и черно-бяло тяло - вътрешните страници са ти само текст. За тези вътрешни страници колегите правилно са те посъветвали да ги разпечаташ на лазерен принтер върху паус и да ги занесеш в печатницата. Не е необходимо да се правят филми, защото в буквите нямаш растер, а и излиза в ПЪТИ по евтино. Тъй че просто разпечатки и това е. Ако имаш страници с някакви растери - снимки, графики в сиво, по-тъмно сиво и малко по-светло сиво и т.н. си ги експонираш на филм, защото иначе качеството им ще те срине.
Относно корицата - преди всичко трябва да и определиш размера. Това е пряко свързано с броя страници в книгата и в това дали кориците са меки или твърди. Когато кориците са твърди се печати върху по-лека хартия, която после се кашира (лепи) върху мукава. В тоя случай напечатана хартия се подгъва към гърба на мукавата. По-големи подробности и детайли можеш да получиш от печатницата или книговезкия цех където ще се довършва книгата - набор на листа, лепене и т.н. След това си подготвяш изображението. Спокойно можеш да ползваш изображения в грейскейл. Внимавай обаче да не са в РГБ, защото може и да мине на експонатора и никой да не забележи и после да се озъбиш като видиш какво се е получило след печат. Даваш по 5 мм наддавка от всички страни на корицата, слагаш "ножове" и марки за биг (там където ще се прегъва - също като ножовете, но в друг цвят, магента примерно). Разбира се преди това се чуваш с печатницата и там ти казват в какъв формат се печати и колко размножения от корицата се слагат в листа. Например корицата ти е 20х40 см, печатаемата площ ти е 68х48 см, следоватъелно вътре влизат 3 размножения.
Ако има още нещо казвай

П.С. Не използвай JPEG. Най-добре е ТИФ.

Редактирано от agent_orange1 на 27.01.04 19:43.



Тема Re: пасери?нови [re: agent_orange1]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано27.01.04 19:47



леле агент, благодаря ти. засега сядам да почета линковете. м/у другото тялото е предимно с илюстрации с текст буквално на всяка страница. понеже след малко ставам, утре ще имам /евентуално/ въпроси. още веднъж, благодаря.



Тема Re: пасери?нови [re: agent_orange1]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано28.01.04 12:54



добре- примерно за да си направя наддавки, трябва да си оставя малко повече от всички страни на листа, да сложа кроп маркс /това ли са "ножовете"?/, където искам да се реже. правилно ли съм разбрал?
обаче в илюстратор не ми дава опцията Файл-Сепарейшън Сетъп - стои неактивно. защо така??? доколкото разбрах от хелпа, оттам мога да задам къде да стоят кропмаркс



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор soaron[ski] (не-познат)
Публикувано28.01.04 13:22



Файл-Сепарейшън Сетъп ти е неактивно, щото не му задал ппд.
а ппд искай от тези, при които ще се пускат филмите.

аз бих те посъветвал обаче да си слагаш на ръка пасерите и кроп-маркерите -
така винаги ще си знаеш, че са там, където искаш ;-)

беше споменал, че е на куарк книгата - това е добре,
защо ръчкаш сега илюстратора, книга се реди на странираща програма като куарк, индизайн, пейджмейкър...
освен ако не става въпрос за корицата - виж нея може да си я правиш в илюстратор... ;-)

успех :-)

_________________________
evolution&movement


Тема Re: пасери?нови [re: soaron[ski]]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано28.01.04 13:56



именно за корицата говоря. другото на куарк ще редя. но понеже досега не съм правил корица, ми е малко трудно :)
още един въпрос имам - в илюстр имам бяла страница с няколко снимки на монети. всички обекти на страницата съм ги сложил цмик, но като цъкна с айдропер извън някой от обектите, но все пак вътре в страницата, веднага ми дава стойностите в ргб? защо така? и никак не мога да сменя колор модела на страницата.
ппд???



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор vallentin (pilgrim)
Публикувано28.01.04 14:12



страницата ти е в RGB но това няма значение, белия цвят не се печата, така че важни са цветовите сотйности на онова което ще се печата. А цвета на страницата ти ще бъде цвета на хартията върху която ще се печата

... yet all You've done beyond us towers,
sublime as on the first of days...


Тема Re: пасери?нови [re: vallentin]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано28.01.04 14:27



и аз така мислех, но защо едни пичове ми разпечатват тази страница и монетите седят в очертаващо се каре?става въпрос за проблема, за който говорихме по-рано, за розовеещия /по-правилно мръсно белия/ фон в рамките на карето? имам 20 монети да кажем, наредил съм ги в илюстратор с копи пейст от ФШ. принтил съм ги и всичко е ок. но тези пичове незнам какво са правили, но от техния принтер монетите седят в мръснобяло каре. отварям файла, меря цвета на фона в карето и той e K 0 - те са били грейскейл във Фш и така си седят и в илюстр. обръщам ги в цмик - фонът си е 0000, но на принтер е излязъл мръснобял. каква ще да е причината?



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Авторamatok (Нерегистриран)
Публикувано28.01.04 15:48



Ако още пазиш .psd файловете с изрязания фон около монетите опитай да place-неш тях в Илюстратора за да си 100% сигурен че нямаш никакъв фон.

Успех!



Тема Re: пасери?нови [re: amatok]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано28.01.04 15:57



точно това съм направил - на псд файла имам бял бекграунд и отгоре 1 лейър с монети, които са тифецнати. в илюстратор съм отворил нов документ и съм копирал монетите 1 по 1, защото с плейс няма как - нямам снимките на отделни файлове. така че тези снимки идват без фон от ФШ. въпреки това си личат тъпите карета. нищо не ми хрумва.



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Авторamatok (Нерегистриран)
Публикувано28.01.04 16:35



Виж сега, направих това, което си направил и ти и видях че всъщност проблема е че копираш лейъра във ФШ и го пействаш в АИ – ето какво става кото правиш това:



Подложил сън някакъф фон за да съм сигурен в прозрачността...
Невиждам защо казваш, че няма как да плейсваш псд-то в АИ. Разкарай белия бекграунд лейър на псд фаила и остави само монетата с прозрачен фон, после запиши така файла и го импортвай (file-place) v Illustrator. Така гарантирано ще имаш изображение с прозрачен фон. Накратко: не копи-пейст а импорт (плейс) е решението ти според мен.

Успех!



Тема Re: пасери?нови [re: amatok]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано28.01.04 16:54



amatok, blagodarq za vremeto,koeto si otdelil. oba4e... pyrvo - ne moga da pleisna, zashtoto imam psd s 30 moneti na edna stranica. ne iskam da gi pleisvam zaedno,zashtoto taka ne moga da gi redq v illustr. a gi nqmam vsqka na otdelen fail. ina4e e iasno,4e shtyah s place da rabotq. vtoro - ti si napravil to4no tova, za koeto govorq - i okolo kartinkata ti pravilno se obrazuva pravoygylnik v bqlo. ok, ama tova bqlo ne bi li trqbvalo da e syshtoto kato fona vyv ilustrator? vse edno tova, koeto si napravil da go slojish po na4ina po koito si go napravil, samo 4e bez sin fon otdolu i kato go printish, da ti se otkroiava pravoygylnikyt.
aa da i kak postvash screenshota tuk napravo v kluba???? ako mi kajesh, shte ti pokaja za kakvo stava vypros.



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Авторamatok (Нерегистриран)
Публикувано28.01.04 17:16



Прав си за това, че не би трябвало да има някакъв проблем с фона, защото той всъщност няма грам инфо за никакъв цвят в себе си...Чак сега разбрах, че всичките ти монети са в един фотошопски файл...Въпреки че си абсолютно прав за "tova bqlo ne bi li trqbvalo da e syshtoto kato fona vyv ilustrator" аз бих отделил всяка монета в отделен файл с прозрачен бекграунд и единствения лейър да е самата тя, след което бих плейсвал една по една и да ги редя като отделни обекти. Иначе нямам идея защо ти излизат мръсно бели квадрати... сори...:-(
Не се сещам повече как да ти помогна...ако се сетя нещо ще ти пиша...но може и да е чак утре, а ако ти е спешно няма да имаш голяма полза...

Колкото до постването на картинки - имам безплатно място в bol.bg (можеш да си отвориш където искаш), качвам там нещото което искам да видиш и после като пиша поста си заграждам целия път до него с [image]пътя до изображението[/image]
Поздрави!



Тема Re: пасери?нови [re: amatok]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано28.01.04 18:11



ахххааа, ясно за постването. мерси много, аматок. ами не ми е спешно, просто изведнъж след 1 година време се обаждат хората и ми пращат принтираните страници с въпросните мръсни карета. ще видя какво ще измисля. нямам сили да цепя псд файла на отделни монети, защото те са мноооого файлове с мнооого монети.
от целия пост обаче така и не разбрах как да слагам пасери в илюстратор. научих се да слагам кроп маркс, но нищо повече.



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор soaron[ski] (не-познат)
Публикувано28.01.04 22:03



В отговор на:

от целия пост обаче така и не разбрах как да слагам пасери в илюстратор. научих се да слагам кроп маркс, но нищо повече.




ами - виках ти ръчно да си ги слагаш ;-)

майтапа настрана, малко съм те объркал за сепарейшън сетъп-а.
значи - той ти е неактивен, защото не си задал правилния принтер ;-)
ако си под Win98, инсталирай си Linotronic 930, той е универсален (но под 2000 и ХР е кофти)...
а относно ппд-то (PPD на английски - PostScript Printer Description) - това е файл, който съдържа описанието на принтера, който ще използваш - в случая трябва да взвмеш ппд от фирмата, където ще пускаш филма - те трябва да имат...

...тогаз сепарейшън сетъп ще ти стане активно, и ще можеш да използваш тия пусти пасери ;-)
но нищо не ти пречи да си направиш корицата в илстратор, да я сейвнеш като епс, и после да си я цветоотделиш в куарк

по проблема с тия мръсни :-) карета - виж дали Color mode на илюстраторския документ не ти е RGB... друго не се сещам
а тия грейскел монети - щом са грейскел, така да остават - не трябва да ги обръщаш в CMYK

успех :-)

_________________________
evolution&movement

Тема Re: пасери?нови [re: soaron[ski]]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано29.01.04 10:31



соаронски - ще пробвам както казваш за цветоотдел. в кварк. просто никога досега не съм правил цветоотделки. колормоде доколкото знам в илюстратора се задава за всеки обект. селектвам ги всички и му давам конверт, но ако цъкна м/у обектите, цветовата таблица пак ми минава в ргб. нали не бъркам, като си мисля, че чисто бялото в цмик е равно на чисто бялото в ргб = чисто бялото в грейскейл???? може ли от това да произлизат някакви проблеми?
благодаря на всички за помощта. в сравнение с онзи ден знам доста нови неща. сега остават само още 99% :)

опааа, кварка ми /вер.5/ не иска да отваря епс.

Редактирано от monipro на 29.01.04 10:35.



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Авторdiver (Нерегистриран)
Публикувано29.01.04 10:53



Ne 4etah vsi4ko nagore, ama ako iska6 daj mail da ti prata gotova forma 35x50 da ne se my4i6 (paseri, skali, nojove,....)A eps_a ne se otvarja a se placeva (get picture)



Тема Re: пасери?нови [re: diver]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано29.01.04 11:18



ok maila mi e:
monipro@c0msys.net

get picture syshto ne mi go pozvolqva



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор bateventzi (winer)
Публикувано29.01.04 12:06



Значи не ти е хубав кварка нещо, не може да не иска епс. Кажи кво ти разправя?



Тема Re: пасери?нови [re: bateventzi]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано29.01.04 12:15



this document could not be opened by this version of quarkexpress



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор bateventzi (winer)
Публикувано29.01.04 14:28



Aми странно ми се струва. Може да записваш кофти епс-а. снимах тука какви са ми настрйките виж ги

и виж пак дали я взимаш правилно. Не мога да се сетя какво друго, освен да ти е счупен кварка.



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано29.01.04 14:28



понеже нямам ппд, пускам куарк, давам му принт и слагам за принтер акробат дистилер. в опциите пускам да има сепарейшънс с процес колорс, пускам и опция за пасери - регистрейшън - давам принт и куарка автоматично си прави и пасерите и цветовата таблица /май не се казваше така/. има една опция офсет, която си мислех, че е за рязане, но тя само слага кръстчетата и винаги са извън страницата - т.е. наддавки не мога да направя с нея. има и опция bleed, и нея си я превеждам като рязане. ????
в крайна сметка ми сейвва 4 плейта в цмик на пдф файл. защо като ги отворя, са все чернобели. не е ли логично циан да е синкав, магентата да розовее и т.н.?



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Авторdiver (Нерегистриран)
Публикувано29.01.04 14:33



Ne ne e logi4no. vseki cvjat go predstavja 4eren. bleed ne e za rjazane (toj ot kyde da znae ti kolko iska6 da reje6?). Pogledni tva deto ti go izpratih po-obstojno



Тема Re: пасери?нови [re: bateventzi]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано29.01.04 14:38



май не е от това. сега успях с get picture в кварк да вкарам епс в пикчър бокс. /ей измъчих се с тия термини на фонетика да пиша/. то кварка няма опция импорт.



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор bateventzi (winer)
Публикувано29.01.04 16:45



Aми ти каде го плейсваше преди бе братле, в текст бокс??



Тема Re: пасери?нови [re: diver]  
Автор bateventzi (winer)
Публикувано29.01.04 16:59



Тия цветоотделки не се правят заради тебе, а заради машината която ще печата, така че си е съвсем логично.



Тема Re: пасери?нови [re: bateventzi]  
Автор monipro (ооо!!!)
Публикувано29.01.04 17:28



bateventzi - nadqvam se da me razberesh - tova mi e pyrvia den, v koito seriozno sqdam da 4eta i da pitam za cvetootdelki



Тема Re: пасери?нови [re: monipro]  
Автор soaron[ski] (не-познат)
Публикувано29.01.04 17:30



В отговор на:

просто никога досега не съм правил цветоотделки. колормоде доколкото знам в илюстратора се задава за всеки обект. селектвам ги всички и му давам конверт, но ако цъкна м/у обектите, цветовата таблица пак ми минава в ргб. нали не бъркам, като си мисля, че чисто бялото в цмик е равно на чисто бялото в ргб = чисто бялото в грейскейл???? може ли от това да произлизат някакви проблеми?




уф, май бая неща не са ти ясни... ама поне желание имаш - давай все така, полека-лека ще тръгнат нещата :-)

значи -
за Color Mode - дали си в CMYK го пише горе на джама на документа. или виж в File/Document Color Mode/...

като си направиш корицата и я експортнеш като епс, ако имаш някакви притеснения за цветовете - отвори го във фотошопа да видиш ;-)

в пдф-а всички цветове са черни, понеже така ще изглеждат и на филма

по-добре да си гледаш prn или ps файловете на RIP (това е програма, на която после ти пускат файла за да изкарат филма, образно казано) - там ти дава превюто в цвят,
и ако ти даде грешка - със сигурност има такава, а ако мине - ще мине ;-)
докато при дистилъра...

_________________________
evolution&movement


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.