Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:54 19.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Тема САЩ първи признали независимостта нинови  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано22.09.22 19:58



В Щатите признават нашата Независимост 15 години преди Манифеста на Фердинанд


През 1893 г., 15 години след Руско-турската освободителна война, в Чикаго се провежда прочутото Колумбово изложение (световен търговски панaир или World Fair), на което е поканена и нашата млада държава. Кратко описание за неговото провеждане има в творбата на Алеко Константинов „До Чикаго и назад”.
Тогава Турция и Русия се съпротивляват на българското участие, понеже България не е още официално призната за отделна страна – това става чак на 22 септември 1908 г. Турция първа подава оплакване към организаторите на изложението с мотива, че не може една васална територия да има самостоятелен павилион на такъв голям международен форум. Русия се присъединява към позицията на южната ни съседка, съобщава BG Voice.

В статия от 30 април 1893 г. вестник „Чикаго трибюн” пише, че протестите на Русия са били по-настоятелни от тези на Турция.

Посочено е още, че двете страни се обърнали за помощ и към Държавния департамент на САЩ във Вашингтон, а представителите на Турция и Русия в Чикаго Ахмед Фехри Бей и Алесис де Кобелакаци подали и допълнителни оплаквания до ръководството на световния панаир. Авторите на историческия журналистически текст припомнят още, че на предишното парижко изложение са се разиграли същите събития и Франция изобщо не е посмяла да се противопостави на Турция и Русия.
....
С пристигането си в Чикаго проф. Шопов веднага изнесъл презентация в защита на това независима България да има самостоятелен павилион в Колумбовото изложение, като обяснил лично пред директора, че щом имаме отделна покана, имаме пълно право на отделно място. Спорният въпрос бил обсъждан цели три седмици, но не бил решен нито от организаторите, нито от щатския департамент.

Правото на крайна оценка било дадено на управата на Чикаго, която отсъжда в наша полза.

„Чикаго трибюн” посочва, че е имало забрана за официалните лица да обсъждат темата. „Русия и Турция особено желаят България да остане на заден план при явяването си в Чикаго, тъй като признато правителство ще ни даде важно положение в Европа, което малко американци могат да разберат”, заявява пред медията проф. Шопов чак след разрешаването на случая.

https://blitz.bg/obshtestvo/v-shchatite-priznavat-nashata-nezavisimost-15-godini-predi-manifesta-na-ferdinand_news910489.html



Има логика на обстоятелствата и логика на намеренията и първото винаги побеждава второто

Тема Re: САЩ първи признали независимостта нинови [re: cumanich126454]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано22.09.22 20:16



е не били точно щатите /които дипломатично са се направили на ударени/, ами община чикаго /или каунти или там каквото са имали на местно ниво/.
а в община каспичан /примерно/ при нас, може да отворим самостоятелни павилиони на лнр и днр /ако не са ги анексирали дотогава де, след нагласените референдуми/



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: САЩ първи признали независимостта нинови [re: tormentor]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано22.09.22 21:28



City of Chicago.



Тема Re: САЩ първи признали независимостта нинови [re: torlakov-93629]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано22.09.22 21:47



тия в ню-йорк са били на друго мнение:

Пътниците от първите два класа се поканват в салона на I клас, гдето митническите чиновници извършват някои неотегчителни формалности.

Приближих се и аз до чиновника. Той ме попита как ми е името. Като чу фамилията с окончание на „off“, той избърбори: „Вие сте русин?“

— Не, аз съм българин.

— ?!

— Българин съм, от България.

— ??!!

— Бългѐриен! — извиках аз по-натъртено, понеже почна да ме сърди невниманието на този американец. Глух ли е? — Бългѐриен!

— Унгария — ме поправи той.

— Каква ти Унгария! България на Балканския полуостров. — Мене и яд ме хвана, и досмеша ме, като гледах как си напрягаше той паметта да си припомни — аджеба, где ли ще бъде туй царство! Нашите вестници ежедневно цитират такива чудесни отзиви на иностранната преса за напредъка на нашето отечество, а този невежа не чул даже името „България“!

Аз се сетих, че може би да не изговарям добре, по тяхному, названието на нашето княжество, и затова извадих и разложих пред него картата на Европа и си тикнах пръста всред София.

— Oh, yes, Turkey; all right!

— Но, sir — протестирах аз, а той не иска и да чува, пише ме за турчин. По този начин той потурчи и Филарета, и доктора. Последният се разочарова и намрази американците: „Чудно нещо — повтаряше той, — хич България да не знае къде е? Остави ги, невежи!“


кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: САЩ първи признали независимостта ни [re: tormentor]  
Автор bajganjo1-200904 (ентусиаст)
Публикувано22.09.22 22:41



Наскоро някой направи проверка в американските архиви - Алеко или е сгрешил, или послъгва. Записани са като българи.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.