Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:31 09.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема дядо Коледа в Бачковския...нови  
Автор *Paл* (слънчева)
Публикувано03.01.13 20:26



Надуваем на входа. Вътре - още двама, но снимането беше забранено. Не съм писала отдавна в клуба. Но не се сдържах този път! До там ли стигнахме?! На въпрос - защо, отеца след кратко мълчание отговори - ами да се радват децата! Това църква ли е или маскарад?!



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор Дeя ()
Публикувано03.01.13 20:39



То и в моята фирма поставят на входа всяка година един и същи надуваем дядо Коледа, щото "истинските" се покриха. Лоши "деца" сме ние и каквото и да ни се представи - нищо не ни грее, та едва ли това ще сгрее и дечицата в Бачковкия манастир. Добрият дядо Коледа за децата са родителите. Единствено те могат в най-ранно детство да дарят децата си с вяра и доброта.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Дeя]  
Автор *Paл* (слънчева)
Публикувано03.01.13 20:43



И там ли му е мястото? Защо се разрешават такива неща? Христос и дядо Коледа?! Ами дайте и Снежанка и джуджетата да изтипосаме. Да им се радват децата.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано03.01.13 20:50



Че какво му е лошото да има на какво да се зарадват децата в църквите?



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор Дeя ()
Публикувано03.01.13 20:55



Разбира се, че не му е там мястото, Рали, но не се сърди на свещениците.Те не знаят какво правят, в стремежа си да привлекат хора в храмовете. В църквата, която посещавам, за първи път тази година видях елха с блестящи топки и не че нямам вкъщи елха, но в църквата не мога да го приема.
Вкъщи, където е кандилото и където се моля, няма нищо блестящо наоколо, което би привлякло вниманието ми и според мен, църквата е мястото, където човек би трябвало да остане сам с молитвите си към Бога- това е свещено място.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: exaybachay]  
Автор *Paл* (слънчева)
Публикувано03.01.13 20:57



Господ! На Него се радват децата в църквата.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Дeя]  
Автор *Paл* (слънчева)
Публикувано03.01.13 20:59



Хората не са идиоти. Те разбират. Дядо Коледа не предизвиква усмивки в църквата.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано03.01.13 21:07



Те на него - т.е. на Него - си се радват по рождение, а и съм забелязал, че в църквите на децата по-често им се изсъсква "тихо", отколкото да бъдат оставяни да се радват.


Новогодишно тържество в детската градина, криза, не достигат костюми на Дядо Мраз и се налага всеки да се справя както може.
До едно хлапе приближава "дядо мраз", но с костюм на смъртта - черно наметало, маска череп и коса.
Хлапето уплашено:
- Дядо Мраз, аз слушах през годината, правех каквото ми кажат мама и тате сигурно имате грешна информация за мен....
- Хлапе, стига глупости, нали трябва да ми кажеш стихче.....
Хлапето, цялото треперещо се качва на стола:
- Отче наш.....

п.п. не, че дядото следва да е задължителен в църквата, но определено в същата липсва радост за децата - а това особено на празник е някак си не-добре.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор Дeя ()
Публикувано03.01.13 21:11



Да, един дядо Коледа не би привлякъл вниманието и на децата в манастира, защото за едно дете в църквата ще бъде по-интересен дядо Поп- повярвай ми.
Моят племенник, когато беше мъничък много обичаше да пее като дядо поп, пееше и непрекъсато вметваше"Господи". Това е запеметил, това му е направило Огромно впечатление.

Редактирано от Дeя на 03.01.13 21:44.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано04.01.13 16:12



Необичайно е, дори има виц в цялата сценка. Но, що пък общоприетият от децата символ на Коледата, дядо Коледа, да не отиде на църква?
Ако се намусиш пред някое пет-шест годишно за това, че ще се радва на дядо Коледа в храма и то те пита "ама защо на него му е забранено да бъде тук?", какво ще отговориш?

Бас, че децата са се радвали на дядоколедовците.





Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор *Paл* (слънчева)
Публикувано04.01.13 16:17



Дядо Коледа мирянин. Хм, за причастие е отишъл, викаш? Дай да изтипосаме целия Дисниленд на изповед. Голям цирк ще падне не само за дечицата.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано04.01.13 16:28



Че защо не - така и не стана ясно какъв е проблема?





Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано04.01.13 18:00



Ми дядо Коледа в популярния му вид е рекламен продукт на Кока кола, тя не е забранена с Божа заповед, нали?



Влез им в положението на отчетата по Коледа - храмът гъмжи от хора, дечица щъкат напред-назад, мрънкат, скучаят, докато големите чинно се унасят в службата и молитвата. В католическите църкви за Рождество подреждат цялата сцена в пещерата в някой кът - декор, слама, овчици, влъхви, бебе Исус и т.н. - не баш Дисниленд, но като на театро и децата се прехласват. Православните дечица що пък да са по-ощетени в храма за празника? Ся, като не иде православните да ползват католическия патент, измислили са друго. Догодина може да не е точно надуваем Дядо Коледа, дай им малко време на отчетата да отработят идеята.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано04.01.13 19:12



В католическите църкви за Рождество подреждат цялата сцена в пещерата в някой кът - декор, слама, овчици, влъхви, бебе Исус и т.н. - не баш Дисниленд, но като на театро и децата се прехласват.
хубаво е да се стимулира, креативността на децата - дори и в църква.





Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано04.01.13 20:13



Ами по-добре дядо Коледа, отколкото портрети на архонти.


Ако трябва да съм сериозен, съгласявам се с теб. Децата трябва от много малки да се учат на истински стойностни неща.
Но пораженията от комунизма за доста дълбоки доста време трябва да мине.
Така мисля аз.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: exaybachay]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано04.01.13 21:33



Да, при това, надуваемата версия на дядо Коледа е далеч по-безопасна за дечицата



Двуметров дядо Коледа, мейд ин чайна, цена - 300 лева.


В сравнение с подобни сложнотии:







Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано04.01.13 21:55



Интересна снимка - из отзад загадъчно се показва ТО ..... естествено зловещо ухилен.

п.п. сега, като видях какво представлява въпросния дядоколеда, ако беше казано, че надуваемата играчка някак си не е естетически издържана за църквата - за разлика от приложените сравнителни примери - това го разбирам, едва ли стои добре в/ около църквата ...... а без естетика, за къде сме. (:



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: exaybachay]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано05.01.13 09:50



Ееее, ти пък и за естетика мечтаеш! Тя е за грамотни хора.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор Cardo (непознат )
Публикувано05.01.13 12:25



Защо такива истерии заради един дядо Коледа и една елха? Какво толкова? Малко ведра детинщина никому не е навредила.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Cardo]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано05.01.13 15:08



Всъщност, "ведрата детинщина" си е идолопоклонничество в най-чиста форма.
Надуваема статуя на митично същество в Православна църква, поставена тенденциозно навръх най-светлия християнски празник Рождество Христово????

Според легендата, дядо Коледа живее на Северния полюс или в Лапландия заедно с елфи или джуджета, които му помагат за изработването на подаръците за децата. Той лети с вълшебна шейна, карана от елени, и носи подаръци на послушните деца. Елените са: Дашър, Денсър, Пренсър, Виксен, Комета, Купидон, Донър, Блитцен и Рудолф.

Свети Никола в яркочервена пижама, магическа работилница, фъркати елени, елфи и джуджета, кво пък толкова! Трябва да включат този мит в програмата по вероучение, за да не се стряскат хората като влязат в църква.





Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор Cardo (непознат )
Публикувано05.01.13 15:22



Дядо Коледа като митичен персонаж? Интересно. От коя митология е това? Разлика между религиозен мит и приказка правим ли?



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано05.01.13 15:28



идолопоклонничество - това вече е сериозно, но интересно дали другарите и другарки (недоволстващи) верни християни, имат дядо Коледа, дядо Мраз, джуджанки и джуджета в домовете си.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Cardo]  
Автор *Paл* (слънчева)
Публикувано05.01.13 15:30



Много деца ВЯРВАТ в дядо Коледа. Това си е сблъсък на идеологии за децата.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: exaybachay]  
Автор *Paл* (слънчева)
Публикувано05.01.13 15:33



Не. Нямаме. Нито снежанки, нито джудженца, нито подобни! Моите деца са православни а вашите?



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Cardo]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано05.01.13 15:35



Сефте чуваш за историческия произход на дядо Коледа?

Ето ти малко образователен материал, поствам го с дървеняшки гугълски превод, но ако си на ти с английския, прочети си статията направо на английски.



Ако и това не ти е достатъчно, напиши в гуглето Santa Claus и чети линкове.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано05.01.13 15:45



Господи, че защо си причинявате това - както и да е, това си е ваша работа, но така определено имате основание за негодуването си, от тук следва, че може би църквата трябва да преразгледа някои моменти от социалния и семеен бит на последователите си, на които до сега не е обърнала толкова внимание.

п.п. а до въпроса - моите деца имат свободата сами да си изберат, дали първо ще изповядват някаква религия и второ, евентуално коя ще е тя. Религията е избор, който се прави съзнателно, а не принудително - инак нямаме религия, а политика.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: exaybachay]  
Автор *Paл* (слънчева)
Публикувано05.01.13 15:50



Много съжалявам, че не разбирате какво означава да си православен. Този форум съвсем е изгубил смисъла си. Преди години тук пишеха и православни клубари.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския... [re: *Paл*]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано05.01.13 15:59



За форума не бери грижа, а за църквата, че ако тя изгуби смисъла си .....

п.п. инак бих се радвал да ми се разясни, какво означава да си православен - винаги има какво още да научи човек.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: exaybachay]  
Автор *Paл* (слънчева)
Публикувано05.01.13 16:05



Попитайте вашия отец в църквата, която посещавате.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано05.01.13 16:45



Не знам колко са големи децата ти, но ми стана интересно какво им обясняваш за дядо Коледа.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор *Paл* (слънчева)
Публикувано05.01.13 16:49



Че е измислен герой. Удобен за да раздава подаръци на децата от всички религии по целия свят. По случай новата година.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано05.01.13 16:49



Мерси за подробния и изчерпателен отговор.

п.п. и все пак жалко е да се лишават децата от една простичка радост и забавление, заради глупашките предразсъдъци на възрастните - след демоничното учение йога и сатанинската книга Хари Потър, идолопоклонничеството към дядо Коледа изби рибата по цялата река.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: exaybachay]  
Автор *Paл* (слънчева)
Публикувано05.01.13 16:57



Хари Потър е една приказна история. Моите деца са я чели. Това е просто една красива измислица. Трябва да се разграничават нещата. И в детската градина дядо коледа раздава подаръци на всички деца. Но детето знае истината. А дядо коледа пред храма или вътре в него - не бива. Това не е Дисниленд. На църква човек отива за да отвори сърцето си за Господ.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано05.01.13 17:10



А защо просто не им разкажеш предисторията на Санта Клаус? Синът ми да е бил на 5-6 години, не повече, когато му обяснявах за сефте по-надълго и нашироко как се е утвърдила традицията на коледните подаръци и приказки за дядо Коледа в християнския и останалия свят. И, не страда от "сблъсък на идеологии".

Православието като "идеология"...хм. Която и да е религия, в качеството си на идеология, убива вярата в Бога, според мен.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано05.01.13 17:16



Също толкова измислен и приказен е дядо коледа, и цялата му тайфа - като им се обясни на децата, няма да им е много трудно да го разберат. А за отварянето на сърцата - при децата това е леко безсмислено, тъй като техните сърца са и без това отворени. (поне при сравнение с възрастните, разликата е значима) Предложението на Алиса - за да не рече, че й натрапвам нещо, ще добавя на католическата църква - е много подходящо и без разрез с православната вяра, наистина дядо коледа не е много на място (но не защото бил не знам си какъв митологично-идеологичен персонаж), но децата където и да се водят, е хубаво да има с какво да се забавляват, а не само да бъдат принуждавани да кибичат на едно място и да слушат думи, повечето от които са им скучни и неясни.

Редактирано от exaybachay на 05.01.13 17:16.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор Cardo (непознат )
Публикувано05.01.13 17:29



Никаква идеология не стои зад дядо ви Коледа. Не правете от мухата слон. Приказката е част от познавателното израстване на децата. Постепенно те се научават да правят разлика между битова реалност, художествена измислица, символно представяне на идея, реален и художествен персонаж, мит и фентъзи, и т.н. Лишите ли ги от този вид познание, ще възпитате дебили. Хайде стига, имаме си ги предостатъчно в БГ. Православие не означава тъпоумие и липса на елементарна култура. По-добре учете хлапетата да се радват на дядо Коледа без да го приемат буквално.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор Cardo (непознат )
Публикувано05.01.13 17:31



Историческият произход е ясен, попитах за митологията.

Идолопоклонство означава религиозно поклонение.

Редактирано от Cardo на 05.01.13 17:35.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Cardo]  
Автор *Paл* (слънчева)
Публикувано05.01.13 17:37



Ей, сега за една дума! Моите деца са пълнолетни вече. Не ставаше въпрос за тях а по принцип. В църквата не ходят само моите деца. Ходят много. И като им е скучно никой не ги спира да се разхождат из храма. Да влизат и излизат. Да пипат и дори да говорят тихо.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор Cardo (новак)
Публикувано05.01.13 17:48



Нали не забравяте, че по думите си ще бъдем осъдени?

Хубаво е, че децата имат свобода във вашия храм. Предполагам, че надуваемият дядо Коледа не ги е спрял да се разхождат, влизат и излизат, да пипат и говорят тихо?



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Cardo]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано05.01.13 18:10



Идолопоклонство означава религиозно поклонение.

Знам какво означава. Я да видим сега дали се пропагандира религиозно поклонение пред Дядо Коледа на дечицата.

Дядо Коледа е реален, изпращат му се писма с желания, които той лично сбъдва. Само на послушните, разбира се. Бъди послушен, помоли се на дядо Коледа, и той ще изпълни молитвата ти. Задължително е обаче, да вярваш в Дядо Коледа, иначе сбъднати желания - нъцки! Хич не е религиозно поклонение, мдаммм!

А къде в цялата схема остава Бог, който сбъдва молитви и върши чудеса? Няма го, заменен е с ей този сладурест образ:





Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано05.01.13 18:20



Трябваше да продължиш обаче - минават години, децата порастват и разбират , че мама и тати са играли ролята на дядо коледа, като раздаващи подаръци, а дядо коледа е просто един фалшиФ герой, за забавление на малчуганите и нищо повече. Ако в схемата тази "длъжност" бе изпълнявана от Бог и след време, като се разбере, че Бог всъщност са били родителите, какво ли би се получило ....... (един не по-малко фалшиФ герой, за забавление на малчуганите и нищо повече - да не се чудите после, защо атеистите сравняват Бог с дядо Мраз)

Редактирано от exaybachay на 05.01.13 18:20.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор Cardo (новак)
Публикувано05.01.13 18:45



Нищо подобно. Тия схеми са измислени.

Религиозно поклонение не означава да пишеш писмо до Всевишния, че за нова година искаш влакче или зелен балон.

"Вдовицата Дъглас каза, че, ако искам нещо, стига само да помоля Бог, и Той ще ми го даде. Две седмици се молих за нова кукичка на въдицата ми. И нищо."
Цитирам по смисъл Хъкълбери Фин. Та добре, че го има дядо Коледа.



Тема Поначало - кич и простащина са същностнанови [re: *Paл*]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано05.01.13 20:05



част от облика на Бачковския манастир в наше време. Единственото хубаво нещо в него е онова от миналото - от материалната база,, което е останало незасегнато или е малко променено. Преди време бях отбелязал за отвращението ми от опушената почти до черно отвътре средновековна черква, от новопостроения кич-шадраван, от поп-фолка, който виеше страховито от колата на единия от охранителите, паркирана до вратата, от пошлите обноски на някакви официално делегирани цивилни (не монаси) екскурзоводи, от търговските сергии пред манастира.



Тема Re: Поначало - кич и простащина са същностнанови [re: _maycal]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано05.01.13 20:27



мале, мале - и на този фон надуваемата играчка "дядо коледа" бил проблем ....... освен да пожелая той да е проблема.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Cardo]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано05.01.13 21:54



Религиозно поклонение не означава да пишеш писмо до Всевишния, че за нова година искаш влакче или зелен балон.

Ти имаш ли си идея за какви неща се молят поклонниците дори не директно на Всевишния, а на кутийки с мощи, икони на светци и чудотворни икони, например, като сме на темата за безобидните детинщини в Бачковския манастир?

Ето пример за една съвсем не безобидна "детинщина". Чети внимателно:



Като прочетеш статията, ми обясни защо отказват да разрешат и да платят за реставрацията на въпросната икона.


Литийното шествие, водено от монаси, носещи иконата, потегля от местността Клувията всяка година. Процесията се следва от богомолците, които се надпреварват да докоснат Чудотворната икона. Вярва се, че по време на Възкресение Христово чудотворната сила на иконата е най-голяма. Според преданията тя помага на бездетните семейства и лекува болни, което е основната причина стотици миряни от цялата страна да преспят в манастира, близо до нея.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор Cardo (новак)
Публикувано06.01.13 00:32



Защо ли? Много просто. Надуваемият дядо Коледа е виновен.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Cardo]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано06.01.13 08:41



Без измъкванки с празнодумство, ако обичаш.
Надуваемият кич е черешката на сладоледа. За иконата питам сериозно.

Я, да питам и Рал - емблематичната икона на св. Богородица всъщност беше ли в църквата за празника и в какво състояние? Тайно се надявам все пак да са я реставрирали междувременно. Толко пари за ролекси, фонтани и надуваеми играчки им е изкарала...



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор Cardo (още по-непознат)
Публикувано06.01.13 20:20



"Ти имаш ли си идея за какви неща се молят поклонниците дори не директно на Всевишния, а на кутийки с мощи, икони на светци и чудотворни икони, например, като сме на темата за безобидните детинщини в Бачковския манастир?"
Нямам си идея. За какви?

Относно иконата, не съм запознат с конкретния случай. Какво да ви кажа, откровение ли? Мислете с главите си. В текста имате ключе.
Да, редно е Светият Синод да обсъди въпроса и даде разрешение. Никоя религиозна или културна институция не подхвърля светините си в ръцете на сулю и пулю. Отишли, погледнали през стъклото и казали “много е зле, дайте 10 бона да я оправим”. Ха! Имаме добри реставратори, но не мислете, че са някаква морално съвършена и отсекъде достойна за доверие каста. В допълнение, на бол от тях не им дреме за Църквата. Та малко здравословна подозрителност никога не е излишна.

Всъщност истинският проблем е, когато овластени простаци с лека ръка позволяват на други простаци да бърникат, реставрират, строят, рисуват и т.н. Резултатите са катастрофални и лесно забележими навсякъде из БГ.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Cardo]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано06.01.13 22:12



запознах те с конкретния случай. Въпросната светиня е в много лошо състояние.
Разбира се, доколкото е собственост на Бачковския манастир, кеф им да се погрижат за консервацията и, кеф им да си я държат в сандъчето, докато се разпадне. Надуваеми кукли и безотговорно отношение към културно-историческото надследство - това е.

Разбирате ли изобщо нещо от реставрация и иконопис или само си разменяме общи приказки?



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано07.01.13 00:01



Рали, напълно си права да се ядосваш. Обаче мисля, че подходът към децата по принцип е погрешен. Тези дни една приятелка ми разказа, как дъщеря й я е "светнала" за Аллах (омъжена е за турчин), религиите и т.н. Обяснила й, че човек няма как да намери Бог, защото той е пустотата, въпреки, че всичко е в него, а в човека пустота няма и затова няма как да я намери. Затова да не я занимават с това, защото има прекалено много друга работа (тя е на около 6 години). И приятелката ми вместо да започне да я просвещава, я попитала от къде знае всички тези неща. Малката била просто възмутена - "А ти защо не ги знаеш?!" Та мисълта ми е, че може би подценяваме децата. Това да се учим от тях не са просто красиви приказки. А дядо Коледа е нещо, на което децата "са научени", не с това трябва да се съобразява църквата. Но и Дея е права - това си отчаян опит да се вкарат децата в църква. Но не е разумен, нито правилен - тези, които ще го видят, биха отишли в манастира не заради дядо Коледа, а тези, които са отишли и са го видели, са по-скоро разочаровани. Да си призная аз се ядосах като теб на куклите на Царевец - при тези само ми дожаля.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Aлиca.]  
Автор Cardo (още по-непознат)
Публикувано07.01.13 18:55



Прочетох постната журналистическа сводка и не се почувствах особено “запознат”. Нямам твоето самочувствие, сори. Морето не ми е до колене.

Статийката предлага всичко на всичко 3-4 елемента от пъзела, и то доволно профански и тенденциозно. За осмислянето им не ти е нужен експерт, а малко трезва логика и честност. Всъщност твоят подход е недъгав колкото онзи, който плюеш, макар с обратен знак.

Има какво да кажем за липсата на вкус в БГ, вкл. в църковното общество (то също е част от постсоца), но това е друга тема.

Обърни внимание на последния абзац от коментара ми по-горе.

Редактирано от Cardo на 07.01.13 18:56.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Cardo]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано07.01.13 19:57



Не плюя.
Айде, със здраве, че не ми се обяснява повече.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: *Paл*]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано13.01.13 08:37



Връщам се на темата, защото вчера случайно попаднах пред католическата църква в Бургас, когато вратите бяха отворени. Вътре имаше дървени пейки, елха със светлинки и ... нещо, което бих нарекла статуя на Христос ... Всъщност изглеждаше много изчистено и стилно. Въпреки елхата насочваше към размисъл ... изобщо бях приятно изненадана. Може би не е лошо да се използват такива ефекти, просто някой хора не умеят да го правят със стил.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Cardo (още по-непознат)
Публикувано15.01.13 14:12



Да, за съжаление, по отношение на културата (щях да напиша "естетическата култура", но се замислих, че не е само тя) не можем стъпи на кутрето на Римската църква. А най-неприятно е, че нямаме оправдание за простотията си.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Cardo]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано15.01.13 14:43



Да беше минал съветския комунизъм през Римската църква, тогава да видиш култура.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: exaybachay]  
Автор Cardo (още по-непознат)
Публикувано15.01.13 15:25



Съветският комунизъм мина също през Унгария, Полша и т.н. Хората там се бунтуваха, докато българинът пукаше ракия с кюфтета и сръПска музика, строеше си вила с крадени материали, продаваше душата си за цветен телевизор или съветски автомобил, и беше щастлив. Затова собствено много българи днес са "без душа", ако ме разбираш.



Тема Re: дядо Коледа в Бачковския...нови [re: Cardo]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано15.01.13 15:50



Даже не бунтове, а войни са водили, па българинът през това време на околосветски пътешествия с яхтата - ма така е било, които са имали папа са живяли зле, които са нямали са живяли щастливо.

Извод - не живей щастливо, защото ще изпростееш, живей в мъки, за да развиеш културата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.