Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:26 19.04.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Тема Магия и щастие  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано08.04.09 02:13



Както вече ми стана навик, предлагам ви поредния избран, преведен и тук-таме подправен от мен откъслек от това, което четa в момента:

"Профанации" на италианския философ Джорджо Агамбен.
("Profanations", Giorgio Agamben, transl. by Jeff Fort, Zone Books, 2007; p.19-22.)



Валтер Бенямин веднъж отбелязва, че първият опит на детето със света не е осъзнаването, че "възрастните са по-силни, а по-скоро, че то не може да прави магия." Това съждение е направено под въздействието на двадесет милиграма мескалин, но това не намалява значимостта му. Всъщност, твърде вероятно е непреодолимата тъга, обземаща понякога децата, да е породена точно от осъзнаването на собсвената им неспособност да вършат магия. Онова, което можем да постигнем чрез заслуги и усислия, не може да ни направи истински щастливи. Единствено магията може да го стори. За това си дава сметка и Моцарт, още в детска възраст, посочвайки тайнствената солидарност между магия и щастие в едно писмо до Йозеф Булингер: "Да живееш достойно и да живееш щастливо са две съвсем различни неща; и последното не би било възможно за мен без някаква магия; за това, нещо наистина свръх-естествено трябва да се случи."

Като героите в приказките, децата знаят, че за да бъдат щастливи трябва да притежават само за себе си вълшебната лампа, кокошката, снасяща златни яйца и магарето, дрискащо жълтици. И независимо от ситуацията, много по-важно е да знаеш точното място и верните магически думи, отколкото да се мъчиш да постигнеш целта по честен начин. Магията означава точно това, че никой не заслужава щастие и че, както са знаели и древните, всяко щастие отнесено към човека е винаги хюбрис; винаги е резултат от невъздържаност и арогантност. Но ако някой може да излъже съдбата в своя угода, ако щастието зависи не от това, какво си, а от магически орех или "Сезам, отвори се!" -- тогава и само тогава някой може да се счита за истински и блажено щастлив.

Тази детска мъдрост, според която щастието не е нещо, което е заслужено, винаги е срещала опроверженията на официалния морал. Вземете например думите на Кант, философът, който е най-далече от разбирането, че съществува разлика между достойното живеене и щастливото живеене: "Онова, което се стреми към щастие в теб е нагона, а онова, което ограничава този нагон посредством условието да бъдеш преди всичко достоен за щастие е твоят разум." Но ние (или детето в нас) няма да знаем какво да правим с едно щастие, за което сме достойни. Какво нещастие би било, ако една жена те обича защото го заслужаваш! И колко скучно е да получиш щастие като награда за добре свършена работа.

Това, че връзката между магия и щастие не е неморална, това, че тя дори може да е свидетелство за по-висша етика, е изразено в древната максима, според която онзи, който осъзнае, че е щастлив, вече престава да бъде такъв. С други думи, щастието се намира в парадоксално взаимоотношение със субекта си. Този, който е щастлив, не може да знае, че е. Субектът на щастието всъщност не е субект и не придобива формата на съзнание или съвест, пък били те и чисти. Тук магията се явява като изключение; единственото, което позволява някой да бъде щастлив и едновременно с това да осъзнава, че е. Онзи, който се радва на нещо, придобито чрез омагьосване, избягва хюбриса присъщ на съзнанието за щастие, тъй като, в някакъв смисъл, щастието, което той знае, че притежава, не е негово. Така, когато Зевс приема образа на Амфитрион и се сношава с красивата Алкмена, той не и се наслаждава като Зевс и дори не като Амфитрион. Неговата отрада се носи изцяло от магията и само онова щастие, което е придобито през криволичещите й пътеки може да бъде изпитано съзнателно и изцяло. Само някой, който е омагьосан може да каже "аз" с усмивка; и единственото щастие, което е напълно заслужено е онова, за което никога не бихме могли да мечтаем, че заслужаваме.

Това е пределното основание на правилото, че има само един начин за постигане на щастие: да повярваш в божественото и то без да се стремиш да го достигнеш (една иронична вариация на това правило е разговорът между Франц Кафка и Густав Януш, в който Кафка заявява, че съществува много надежда -- но не за нас). Тази очевидно аскетична теза става разбираема само ако проумеем смисъла на това "не за нас". То не означава, че щастието е запазено само за другите (щастието е точно за нас), а че то ни очаква само в точката, в която не е било предназначено за нас. Тоест, щастието може да бъде наше само чрез магия. В тази точка, когато го изтръгнем от съдбата, щастието съвпада напълно с осъзнаването на собствената ни способност за магия, с жеста, който ползваме за да пропъдим завинаги онази детска тъга.

Ако това е така, ако няма друго щастие освен това, да се чувстваш сподобен на магия, тогава енигматичното определение на Кафка за магия ставя ясно. Той пише, че ако назовем живота с истинското му име, той се сбъдва, защото "това е същността на магията, която не сътворява, а призовава". Това определение е в съгласие с древната традиция, педантично следвана от кабалистите и некромантите, според която магията е в същността си наука за тайните имена. Всяко нещо, всяко същество, има освен своето изявено име и друго, скрито име, на което необходимо отговаря. Да бъдеш маг означава да познаваш и изричаш тези архи-имена. Оттук, безконечните дискусии за имената (дяволски или ангелски), чрез които некромантът осигурява влиянието си над духовните сили. За него, тайното име е само печатът на неговата власт върху живота и смъртта на назованото създание.

Но според една друга, по-лъчезарна традиция, тайното име не е толкова шифър подчиняващ нещото на назоваващия го маг, колкото монограма, която санкционира свободата на нещото от езика. Тайното име е името, с което е било назовано всяко създание в Едем. При произнесянето му, всяко явно име -- цялата Вавилонска кула от имена -- биват разрушени. Ето защо, според това учение, магията е призив за щастие. Тайното име е жестът, възстановяващ създанието до неизразимото. В крайна сметка, магията не е знание на имена, а един жест, едно освобождаване от името. Затова детето никога не е по-доволно, отколкото в миговете, когато изобретява свой таен език. Тъгата му идва не толкова от непознаване на магически имена, колкото от собствената му неспособност да се освободи от името, което му е било наложено. Успее ли да се избави, детето изобретява ново име и се сдобива с парола, коиято му гарантира щастие. Да имаш име означава да бъдеш виновен. Правдата, както магията, е безименна. Щастливо и без име, създанието потропва на райските порти, отвъд които се разговаря само с жестове.



Тема Re: Магия и щастиенови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано08.04.09 21:37



Колко жалко е когато хората заменят Божието откровение с човешки нелепици.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Магия и щастиенови [re: ask2OO4]  
Автор scanman (христов)
Публикувано09.04.09 12:23



За някои хора "Божието откровение" е същата "човешка нелепица" като посочения от брата текст. Да пази Господ!



Тема Магия и щастиенови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано21.01.21 01:16



Увод
Йозеф Геббельс. Особая папка



подпис:
Повторяю – повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на САЩ USA - повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на USA, което не означава, че всички демократи са гадове, нито означава, че всички републиканци са saints.
затова не ме смущава червеният цвят.
Adam died at Gotta
Germany so icon *red*got mi e* is not color.
I prefer
black and white.
*гот ми е*
The same key is for still alive people at Wikipedia - SS have plan for them sign
they have brown color*orange* but there it is only one tool orange
apropos
Sponsor of Formula 1...

And this principle is at Internet at all
10x for confirming my words, stay away!

*b*u make me blue now I only make things clear profi is stolen nickname of unregistered me - efir

krechetalo77 or krechi77
_____________

*
Letter is for you
I am free
*гот ми е*
Да, имах нерегистриран никнейм псевдоним профайлър на шега, защото ми хареса навремето сериала без да съм чела тъпите ви анализи.
Сега след вашите изпълнения вече не харесвам нито Никита, нито пък Хрушчов, нито неговата прословута “оттепель” и имам друго отношение към Сталин.
А вие петата колона непрекъснато хулите един гениален военачалник.
Не окултна пионка като Хитлер.
Послесловие и подпис:




убеден републиканец съм и най-вече не съм предател.
мразя лъжата и предателството.
Фишек.
всичко е лично.




четете темата и попивайте колко навити има да ви оправят.
аз съм само един преводач на крадена и разпродавана от вас класифицирана информация и държавни тайни на доста повече от 7 държави.
сигнал за ядрен тероризъм е подаден от мен на Интерпол още през 2012 година и вие все си въобразявате, че безпаметно паса трева.
Забавлявам се с тъпотата на доста слабоумни псевдомасони.
Минали сте покрай масоните...
Точка.
Танцувайте си вашата пан-е-в-ритм-я, не ми пречите.


Тъпунгерите от Фейсбук са си тъпунгери.

Сволочите те. Пшли все в баню! Просто далеч от мен, писна ми да въртя същата плоча. Размечтали ми се те глобално да станат суперагенти... Така се ставна то с черни очила и с походка на Нео. Спретнаха ми идиотите такъв живот, че дори прототипът на агент 007 би се гръмнал. Чш, алоу... Агентите ги разпознавам от километри. Убийците също. Стига сте тормозили криминалните. Те ме харесват. Те са по-свестни от вак с вашите тъпи морални ценности.
У лево!

Имате си работа с профайлър, за какъвто мечтае всяко разузнаване. Работил цял живот за оцеляването си, личното.
Като преводач фрийлансър. Сори нещастници.
Сега ще имам правото да пиша в блога си каквото пожелая.
Никой не ми е подарил тази свобода.
Марш от пътя ми, говедари прозди. Сатанисти и сектанти, фашаги.

клуб рецепти е баш за терористични и прочее каши.
за оооо... и т.н.


Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:37







Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:38



много грешиш, направо нагло

сега за вас ох и АХъ.






Това отворено писмо го пазехте като доказателство за лудост може би?
Албания сокаците видях как ваят с нож конете и плюскат конско месо с кров.
Това ви е за Косово инфо.
Да понаучите за съседите си колко са мили.

Red border video is nothing.
Бързичко изтрихте написах видеата.
МАСЛИНКИ БЪРЗО ИЛИ ХАПОВЕ.. not for me.
Allah is very angry.
Той ме опази да не полудея когато гледах Червената линия - филма за Сирия.
Споделям много лично преживяване.

Видеотеката ИДИЛи4на.


Честито!
[rl] https://www.facebook.com/photo/?fbid=258483529034895&set=pob.100046197481808[/url]




подпис:
Повторяю – повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на САЩ USA - повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на USA, което не означава, че всички демократи са гадове, нито означава, че всички републиканци са saints.
затова не ме смущава червеният цвят.
Adam died at Gotta
Germany so icon *red*got mi e* is not color.
I prefer
black and white.
*гот ми е*
The same key is for still alive people at Wikipedia - SS have plan for them sign
they have brown color*orange* but there it is only one tool orange
apropos
Sponsor of Formula 1...

And this principle is at Internet at all
10x for confirming my words, stay away!

*b*u make me blue now I only make things clear profi is stolen nickname of unregistered me - efir

krechetalo77 or krechi77
_____________

*
Letter is for you
I am free
*гот ми е*
Да, имах нерегистриран никнейм псевдоним профайлър на шега, защото ми хареса навремето сериала без да съм чела тъпите ви анализи.
Сега след вашите изпълнения вече не харесвам нито Никита, нито пък Хрушчов, нито неговата прословута “оттепель” и имам друго отношение към Сталин.
А вие петата колона непрекъснато хулите един гениален военачалник.
Не окултна пионка като Хитлер.
Послесловие и подпис:




убеден републиканец съм и най-вече не съм предател.
мразя лъжата и предателството.
Фишек.
всичко е лично.




четете темата и попивайте колко навити има да ви оправят.
аз съм само един преводач на крадена и разпродавана от вас класифицирана информация и държавни тайни на доста повече от 7 държави.
сигнал за ядрен тероризъм е подаден от мен на Интерпол още през 2012 година и вие все си въобразявате, че безпаметно паса трева.
Забавлявам се с тъпотата на доста слабоумни псевдомасони.
Минали сте покрай масоните...
Точка.
Танцувайте си вашата пан-е-в-ритм-я, не ми пречите.


Тъпунгерите от Фейсбук са си тъпунгери.
Сволочите те. Пшли все в баню! Просто далеч от мен, писна ми да въртя същата плоча. Размечтали ми се те глобално да станат суперагенти... Така се ставна то с черни очила и с походка на Нео. Спретнаха ми идиотите такъв живот, че дори прототипът на агент 007 би се гръмнал. Чш, алоу... Агентите ги разпознавам от километри. Убийците също. Стига сте тормозили криминалните. Те ме харесват. Те са по-свестни от вак с вашите тъпи морални ценности.
У лево!
Имате си работа с профайлър, за какъвто мечтае всяко разузнаване. Работил цял живот за оцеляването си, личното.
Като преводач фрийлансър. Сори нещастници.
Сега ще имам правото да пиша в блога си каквото пожелая.
Никой не ми е подарил тази свобода.
Марш от пътя ми, говедари прозди. Сатанисти и сектанти, фашаги.

клуб рецепти е баш за терористични и прочее каши.
за оооо... и т.н.


Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:37







Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:38



много грешиш, направо нагло

сега за вас ох и АХъ.






Това отворено писмо го пазехте като доказателство за лудост може би?
Албания сокаците видях как ваят с нож конете и плюскат конско месо с кров.
Това ви е за Косово инфо.
Да понаучите за съседите си колко са мили.

Red border video is nothing.
Бързичко изтрихте ведеата.

*гот ми е*
Видеотеката идилична.
Честито!
[rl] https://www.facebook.com/photo/?fbid=258483529034895&set=pob.100046197481808[/url]




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.