Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:42 18.04.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Nov akvariumнови  
АвторStarter (Нерегистриран)
Публикувано28.03.02 17:25



Zdravejte,

skoro shte si vzema goliam akvarium ot 300 litra s razmeri 100x60x50, bih iskal da vi popitam za savet otnosno tova kakva pompa za filtraciq i za kislorod da si vzema, kakto i kolko broia lampi (kolko dalgi, kolko vata i s kakav spektar ).

Dosega ne mojah da nameria pompa hiltrirashta 300 litrovi akvariumi (s izkliuchenie na edni vanshni kofi, koito filtrirat po 1000 litra na chas, no cenata im zapochva ot 150$). Ideiata mi e da si vzema edna potapiashta se pompa za 200-250 litrovi akvariumi (sas sigurnost se seshtate za koi govoria - edni zeleni deto filtara si e v tiah i imat silna vodna struia..) I osven tazi i edno vanshno kompresorche za nabaviane na kislorod v akvariuma ( chudia se dali da ne vkliucha kam nego i edin filtar (ot onezi s gabichkata, deto se lepvat vatre na stakloto). Tova si mislia che shte e dostatachno... razchitam i na estestvena filtracia (ribi, rastenia, ohliuvi).

Za osvetlenieto si mislia che 3 po 15 vata shte mi stignat ( to imashe edna formulka po koiato se izchisliavashe tochno kolko triabvat, no as ne si ia spomniam, ako niakoi znae kolko tochno osvetlenie triabva, molia da mi pishe). Imam i goliamo chudene za tova dali da slagam i obiknovenni mnionki krushki, osven luminiscentnite lampi - specilnite za akvariumi.

Emi tova e. Ochakvam saveti i preporaki ot vas.
Predvaritelno blagodaria.



Тема Re: Nov akvariumнови [re: Starter]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано29.03.02 09:04



Ако си набавиш 3 60-сантиметрови пури от тези, които са специализирани за аквариум (AquaStar, Grolux и др.), това ще ти реши проблема с осветелението. Не помня колко вата са точно, но съм почти убеден, че всикчи пури с този размер са с еднаква мощност. Интересно съвпадение, но мерките на моя аквариум почти точно отговарят на този, който ти си решил да купуваш.
Колкото до филтрацията, известно време ползвах точно такава кофа, за каквато говориш (1000 л./час). Нищо не прави. Много е сложна за обслужване, а резултатите са незадоволителни. Преминах на 2 вътрешни филтъра в двата края на аквариума без допълнителни компресори и без никаква аерация и съм много доволен. Почистването е бързо и лесно, а водата в аквариума - идеална. Все пак не трябва да забравяш, че ако рибите ти позволяват наличието на растения в аквариума, никак не е зле да засадиш.
Помисли за отопление - един нагревател с термореле с около 200-300 вата мощност би трябвало да е достатъчен, ако температурата в стаята е над 20 градуса през цялата година.
То като че ли друго оборудване не остана. Има и разни глезотии, като електронни хранилки, "водопадчета" от пясък и т. н., но никоя от тях не е задължителна.
Успех с новия аквариум!

Adversus solem ne loquitor.


Тема Re: Nov akvariumнови [re: Boby_]  
АвторStarter (Нерегистриран)
Публикувано29.03.02 14:15



Boby, mersi za kompetentnoto mnenie.

Iskam sashto taka da te pitam ne mislish li che e dobre da ima i lampi s najejavashta se jica (minionki), za da se napravi smeseno osvetlenie?
Bi li mi preporachal vatreshni filtri ...

Sas sigurnost shte ima dosta vodorasli v akvariuma, taka che se zamisliam i za kachestvoto na grunda. Vidiah v magazina na solunska Italianski Fertalizer za akvariumni rastenia. Pisheshe che e Natural Product, ne neznam dokolko e bezvreden za ribkite v akvariuma. Ti kakvo shte kajesh po vaprosa?



Тема Re: Nov akvarium [re: Starter]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано29.03.02 14:29



За въпросния фертилайзър предполагам, че е на азотна основа и едва ли ще навреди на рибките. Във всеки случай лично аз никога не съм ползвал такова нещо и затова не мога да дам мнение.
Колкото до филтрите, аз лично ползвам AquaEl и съм доволен от тях. Немските, а да не говорим за американските, ми идват доста скъпи, а турските са пълен боклук. Препоръчаха ми един китайски филтър тип Power Head, който е по американски лиценз. Мисля, че беше доста мощен - нещо като 750 л./час. За съжаление не помня марката, но си спомням, че го имаше в магазина на Солунска. Можеш да попиташ там или да го потърсиш на съботния пазар на театър София.
Не мисля, че е нужно да слагаш допълнително лампи с нагряваща се жичка. Ако си вземеш маркови луминисцентни пури специално за аквариум, ще осигуриш на растенията идеалния спектър на светлината, а рибките ти ще покажат най-ярките си цветове. Ако тази светлина се смеси със жълтеникавия спектър на обикновените крушки, първо, може да стане твърде силна. Второ, ще се променят цветовете, които виждаш и то към по-лошо. Трето, крушките с нагряваща се жичка отделят повече топлина и така разликата в температурата на водата през деня и през нощта ще стане твърде голяма.
Между другото, с какви риби смяташ да напълниш запалнувания аквариум?

Adversus solem ne loquitor.


Тема Re: Nov akvariumнови [re: Boby_]  
АвторStarter (Нерегистриран)
Публикувано29.03.02 14:46



Akvarima mislia da go napalnia s po-miroliubivi riboci . Ne mi se iska ot samoto nachalo da go napalnia s cihlidi, koito da se borichkat neprekasnato. Chel sam iz foruma tvoi mnonia che cihlidite sa dosta po-zabavni i interesni za otglejdane, otkolkoto drugite vidove, no za sega vse oshte ne sam gotov za tiah:) Nadiavam se che niakoi den shte go napalnia i s chihlidcheta. (Na solunska ima dosta krasivi cihlidcheta (ne samo diskusi, no i razni drugi, na koito ne zapomnih imenata:(

Obadih se na mobifona na Mitko, za da go pitam kolko shte mi struva akvariuma ot 300 litra da si go napravia pri nega. Toi mnogo me iznenada, kato mi kaza che shte e nujno 8 mm staklo. Uchudih se zashtoto niakolkoto drugi maistori, do koito sam se dopitval me ubejdavaha che stakloto triabva da e 10mm.

Da te popitam ti kato imash akvarium sas sashtiti razmeri 100x60x50 (60 e visochinata na vodnia stalb), bi li mi kazal kolko milimetra ti e stakloto...?



Тема Re: Nov akvariumнови [re: Starter]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано29.03.02 15:26



А, за цихлиди иди на пазара на театър София. В магазина на Солунска изборът е твърде беден.
Моят аквариум е 50 см. воден стълб и 60 см ширина и е от 8 мм стъкло. Само че стъклото не е българско и е много качествено, без никакви дефекти. Когато аквариума е пълен, отпред не се издува като бъчва. Казвам го, защото съм виждал аквариуми да се издуват, когато се напълнят. Мисля, че ако майсторът, към когото се обърнеш, работи с хубаво стъкло, няма да има проблеми с 8 мм. Аз самият никога не съм се занимавал с направа на аквариуми и не знам кой вид стъкло какво налягане може да издържи.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Re: Nov akvariumнови [re: Starter]  
Авторaqua (Нерегистриран)
Публикувано30.03.02 04:47



Kolko ti iskat za tozi gigant :-)



Тема Re: Nov akvariumнови [re: aqua]  
Автор DANlO (The Past-master)
Публикувано01.04.02 00:30



Zdrasti i ot men,Starter!
Zna4i vsi4ko koeto e kazal boby e vqrno(to nqma kak ina4e)
No da si kaja i moeto mnenie!
Otnostno svetlinata:
Придържам се към мнението на Боби- най- подходящи са луминесцентните лампи със специализиран спектър на светлината. На пазара у нас се намират Sylvania GroLux, Sylvania Aquastar, Osram Fluora и някои други марки, които поради по-високата си цена се предлагат по-рядко. Характерното за тези модели е, че светят с розов оттенък. Аз имам един модел на Sylvania, който свети в по- жълто, но не мога да ти кажа модела, защото не се сещам в момента- мощността и е 18W, но свети по-силно (ново поколение лампи), само че не е подходяща за всякакъв аквариум- просто осветен в розово аквариумът изглежда "вълшебно"!
За аквариум с дълбочина 50-70 см. една такава лампа е достатъчна. Стандартните размери са 45 см., 60 см., 90 см. и 120 см.- съответно мощността расте пропорционално на дължината на лампата. Най- разпространени са 60 и 120 см., но ако успееш да намериш 90 см. мисля, че ще е по- подходяща, тъй-като и дълбочината на аквариума ти е по-голяма.
Друг вариант е използването на халогенни лампи. Ако се спреш на този вариант трябва да имаш пред вид, че 220 волтовите горят много често и за предпочитане са същите на 12 волта. В някои списания и каталози съм виждал аквариуми осветени с халогенни лампи тип "Спот" или "Луна"(рефлекторче с малка крушка), които са на около 30-40 см. над повърхността на аквариума. Спектърът на халогенните лампи е много подобен на естествената слънчева светлина и за това е много подходящ за растенията, но неудобството е, че не може да има капак на аквариума.
Преди години се препоръчваше комбинирано осветление: луминесцентно и крушка с нажежаема жичка. Така обаче беше трудно да се балансира интензитета на осветеност и много често се случваше акваристи да се оплакват от бум на зелени водорасли. Днес вече имаме специализираните лум. лампи: тези, за които споменах в началото- една такава е напълно достатъчна за аквариумът ти- идеален баланс между интензивност на осветеност, пълноценен спектър подходящ за растенията и рибите, мощност от 18W до 40W (най- икономичният вариант). Мога да препоръчам на всички заинтересувани вариант за бездроселно захранване за лум. лампи. Аз използвам платки от енергоспестяващи крушки- купувам си евтини китайски такива, изваждам им платките и си спестявам всичките разправии с дросели, стартери, бръмчането им и това, че съкращават живота на лампата. Въпросната платка е много компактна и е импулсно захранване !
Ако имаш въпроси пиши тук или заповядай на рибния пазар в София, Подуяне (стария битак) зад театър "Зад канала".
tova mnenie e na тyчo чyчo !I go napisa vyv vryzka sys sy6tiq problem samo 4e az pitah :)
Ta az go poslu6ah i rezultata e na lice !
prepory4vam ti tozi 4ovek koito napravi moite lampi - Неделчо Ничев - 048 999 088 na pazara e vsqka sybota!


Otnostno filtraciqta pri vsi4ki slu4ai si vzima6 2 potopqemi pompi i problema ti e re6en!Samo 4e bydi siguren evtinoto izliza po-skypo!Smenil sym 3 ili 4 pompi ot roda VOLKANO ili neznam si kvo za da se obedq(po-skoro da obedq ba6ta mi) 4e trqbva da si vzema edna HUBAVA!Ot nqkolko godini sym s edna CHAMPION mislq 4e e nemska ama ne sym siguren (utre 6te vidq sys sigurnost 4e sega me myrzi)


kolkoto do grunda-pone az sym na toq princip-vzimam si nai obiknoveni malko pe4ni kamy4eta i gi smesvam s ostanaloto VYV sitoto kato preseq malko re4en pqsyk!Prevarqvam go i e gotov!A hranitelnostta mu sama idva s vremeto!Ot samite ribi i t.n.!Moje6 da slaga6 ot vreme na vreme SERA flourine(ako taka se pi6e)ili tam vsevyzmojni drugi,no i s tqh i bez tqh tova spored men e nai dobriq variant!

Uspeh v na4inanieto po-natam!
Ako ima6 pitanki znae6 kyde da pita6


Не ИМ се давай

Тема Re: Nov akvariumнови [re: aqua]  
АвторStarter (Нерегистриран)
Публикувано01.04.02 11:41



Na ribnia pazar v sabota edin chovek, koito prodavashe samo akvariumi (na 85 masa beshe) mi predloji cena 195 leva za napravata na 300 litrov akvarium s kapak ot 10 mm. staklo Pada se po 0.65 lv. na litar. Tova e nai-dobrata oferta, koiato sam poluchaval do momenta....



Тема Re: Nov akvariumнови [re: DANlO]  
АвторStarter (Нерегистриран)
Публикувано01.04.02 11:43



Blagodaria za dobrite saveti.

As sam redoven chitatel na tezi klubove i sam zapoznat che Nedelcho ti e pravil osvetlenieto i ti si dovolen ot nego. As mu se obadih oshte minalata sedmica v chetvartak, no tio vse oshte ne moje da mi dade orientirovachna cena na osvetenieto za koeto go zapitah, no as sam tarpeliv i shte go potarsia pak.:)

Mersi otnovo.

Kato imam oshte vaprosi shte pisha pak.



Тема Re: Nov akvariumнови [re: Starter]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано01.04.02 11:59



Да, офертата наистина е много добра.
Само преди да се навиеш, погледни други аквариуми, които е правил същия човек.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Re: Nov akvariumнови [re: Boby_]  
АвторStarter (Нерегистриран)
Публикувано01.04.02 14:45



Boby as poglednah akvariumite, koito biaha izlojeni na masata na koiato prodava choveka i mi se storiha dobri. Popitah maistora kak shte go zalepia i toi kaza che shte bade orebren otvatre (nali se seshtash s tiasno prache staklo zalepeno po aglite otvatre) i mi se struva che taka shte stane dosta zdravichak.
As se obadih i na Mitko (tocho chucho mu beshe ostavil telefona). Toi mi dade oferta za 170 leva, pri naprava ot 8 mm. staklo, no na men mi se iska da e ot 10 mm. Ot 10 mm mi iska 240 lewa.

Znam che niakoi ot horata v tozi klub sa redovni posetiteli na ribnia pazar, a drugi dori i prodavat na nego, taka che molia ako imat niakakva informaciq za tozi chovek - prodava na masa No. 85 tia e vtorata otkraia (donego prodavat samo kompresori i filtri), a sreshtu nego imashe cihlidi.

Best



Тема Re: Nov akvariumнови [re: Starter]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано01.04.02 16:07



Аз не съм от редовните посетители. Ходя чат-пат да огледам рибите и да си взема малко храна, затова не мога да ти кажа нищо повече. Но офертата ми звучи доста добре.

Adversus solem ne loquitor.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.