Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:04 16.04.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема сами са си виновнинови  
Автор Aтинянkaтa Taйcън (гавърверсия)
Публикувано22.07.10 13:21



Имам предвид котките.
Ами те се натискат да са край хората.
Сигурно е откакто съществува човечеството.
Обичам ги, имам три.
Обаче мразя крайните изказвания тук как трябва да ги кастрираме всичките, за да не се размножават.
Котките ни обичат и са ни оказали доверие.
Снощи една от тях спа на главата ми, друга в краката ми, а моята лична сиамка прегърната с мен. Беше ми горещо. И мъркащо.



Тема Re: сами са си виновнинови [re: Aтинянkaтa Taйcън]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано22.07.10 16:17



И аз имам котки- две. Години наред спасявах някакви котета от улицата, но вече не мога- вече само ги храня. И виждам как никое котило не оцелява- обикновено стават жертва на лоши хора, скучаещи, малки хулиганчета, бездомни кучета в глутница ( поединично те не представляват опасност), зли домашни кучета, нарочно пуснати от гадните си стопани, за да се забвляват по доста перверзен начин, на автомобили и т.н. И чувството ми за милосърдие и любов към животните ми казва, че щеше да е по- добре по улиците да не се размножават животинки, които не могат да просъществуват там в огромния си процент. Що се отнася до другите- там избира стопанинът, ала медицината е доказала кои варианти са по- здраволсловни за животните, ако нямат възможност да създават поколения. Но не бих била крайна.
Същото се случва и с повечето малки кученца- животът им на улицата е повече от безрадостен.
П.П. Апропо, кастрирането е практика точно в страните, в които се полагат най- големи грижи за животните. Не съм му яростен апологет, ала това е общоприета европейска практика, която почива на определени медицински и други основания.


Редактирано от PipilotaViktualija на 22.07.10 16:38.



Тема Re: сами са си виновнинови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано24.07.10 09:49



Нали ако никое коте не оцеляваше, нямаше да има котки по улиците?

Ако са на кофти място с много кучета или изроди, естествено, че ще им се случват всичките тези беди. Но ако имат късмета да бъдат на по-нормално място, могат да бъдат много охранени и щастливи. Това го казвам, защото знам такива котки и им давам храна, когато минавам от там (за съжаление нямам път всеки ден от там). Но те са адски капризни и не ядат каквото и да е.

Просто нещата не са черно-бели, както ги възприемате и описвате.

За мен е много ценно и това, че уличните котки развиват умения да оцеляват във външната среда. Това ги прави силни, ловки, бързи и съобразителни. Това е много добре за тях, защото са независими. А нашите котки за съжаление си остават уязвими „кашкавалени” котета...И ако не дай си Боже поради някаква причина се окажат във външната среда, просто няма да оцелеят.

Неотдавна водих на разходка малката ми котка. Исках да й покажа външния свят, защото все гледа какво има долу на улицата и в градинката срещу която живеем. Бях я увила и гушнала. Така уплашено и жално мяукаше и трепереше. Стряскаше се от всеки нов човек, който минаваше по-близо. Беше жалка гледка и бързо я прибрах в къщи.

Просто не ми се иска всички котета да бъдат толкова слаби, уязвими и зависими същества. Не е добре за самите тях. Ясно е, че ще продължава да ги има разбира се, защото човечеството няма да спре да отглежда домашни любимци. Но нека да има и силни и независими от хората котета, които да живеят на свобода, а не да ги кастрираме и унищожаваме популацията им. За мен това е ужасно жестоко...

Редактирано от Aмpитa на 24.07.10 09:50.



Тема Re: сами са си виновнинови [re: Aтинянkaтa Taйcън]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано24.07.10 09:50



Много добре казано.





Тема Re: сами са си виновнинови [re: Aмpитa]  
Автор Konfetka (марсианка)
Публикувано24.07.10 13:23



И аз веднъж изведох моя пухчо навън - ей така, на разходка. То не беше треперене, то не беше жално мяукане, то не беше дране. Обиколихме квартала и се прибрахме. Котанчо се покатери на един шкаф в кухнята, където рядко пребивава, и не мръдна цял ден. Гледаше ужасено, не издаде звук.
Той е улично коте - намери го една приятелка и, тъй като нейната ангорка Буба не го прие, го подари на мен. Ако беше останал в естествената си среда, сигурно нямаше да е толкова плашлив, нямаше да се стресира така. Абе, да ми е жив и здрав.



Тема Re: сами са си виновнинови [re: Konfetka]  
Автор Luchezara ()
Публикувано25.07.10 22:22



Вече в магазините за животни има каишки за разходка на котета, опитайте и с тях.

Първо не ги приемат, но като се научи да се разхожда така в къщи и най-важното никой не го дърпа и тормози, си ходят доста добре.






Тема Re: сами са си виновнинови [re: Luchezara]  
Автор lapland.fairy (very elfish)
Публикувано02.08.10 00:54



За първи път видях котка на каишка през 1995/96, там някъде. Беше голяма, красива и важна. Всъщност обикновено стоеше на рамото на собственика си, не знам за какво беше каишката, но легенди се носеха за това, как веднъж взела на мушка едни гълъби (или гларуси?), скочила и навсякъде се разхвърчали пух и перушина

. По някое време се появи и легенда за тъжния край на котаната, но вече съм я забравила какво гласеше.

Иначе и аз не съм привърженичка на повсеместното, тотално и абсолютно кастриране, защото просто е глупаво. Всъщност какво се цели с него? Премахване на котката като вид животно ли? Изобщо, мисля, че онези, които пропагандират тази идея, никога не са чели "Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада" (онези пък, които са я чели, разбират за какво говоря). Както и да е, това е дълга тема. Има отделни ситуации, в които кастрацията е добро решение, има и такива, в които категорично е прекалена мярка.

А котките ги обожавам и аз. Но за какво сами са си виновни?



Тема Re: каишканови [re: lapland.fairy]  
Автор Luchezara ()
Публикувано02.08.10 20:57



Каишката не е за тежкарлък, а за да не се изгубите взаимно с котето.

За да може да излезе на въздух и да сте заедно. Дори може да не ходи толкова, просто да имате контакт, тънка дълга нишка. Защото на всички е ясно, че котета са спонтанни, много ловки, скачат прекрасно, бързи са и после им е много тъжно, когато не могат да се върнат в къщи.
Дори може да се сложи само долната част на каишката, която за халката отгоре да се завърже към някаква много дълга връв и да се остави котето да се поразходи на някоя полянка. Разбира се, трябва да се наглежда, за да не стане някое нещастие - да го нападне куче, да се оплете във връвта или просто да се чувства нещастно. Добре са си котетата със собствен двор, но ...






Тема Re: каишканови [re: Luchezara]  
Автор Miss Zhekova (in love)
Публикувано06.08.10 17:43



.. но те пък не си седят само в него..





Тема Re: каишканови [re: Miss Zhekova]  
Автор animalprograms (Бай Емил)
Публикувано07.08.10 20:52



(Къде отиде "цитирай"?)
От две мнения и още една тема (линкът долу) се получава завършена идея за съдбата на свободноражданите котета на свободните дворни котки.

"Добре са си котките, които имат собствен двор, но... Но те пък не си седят само в него. Щъкат, размножават се. И какво ли се случва после с потомството им?"



Моля лапланд.феъри да ме извини за каламбура, ама изказването й/му ми навя асоциация за булгаристан.феъри. Демек, надали в Лапландия има лапландци, разглеждащи драмата със свръхпопулацията от подобен поетически ъгъл. Нали в епохата на интернет можем освен да четем фикции, също да съберем две и две, т. е. GOOGLE + PET OVERPOPULATION.



Тема Re: сами са си виновнинови [re: Aмpитa]  
Автор animalprograms (Бай Емил)
Публикувано08.08.10 19:38



Мъдреците са казвали, че в спора се ражда истината. Оспорвайки гледната точка на Атинянката и Лапландката, и предлагайки им да съберат (като две и две) google + pet overpopulation, накрая аз сам направих това на стари години. И ето що открих:





И начаса преведох първия текст:


AMERICAN HUMANE (*)


Свръхпопулация от животни

Свръхпопулацията от домашни любимци е един трагичен проблем. Всяка година милиони животни в приютите трябва да бъдат евтаназирани, тъй като не би могло за тях да бъдат намерени добри домове.

Много хора, които развъждат своите домашни любимци вярват, че не допринасят към проблема със свръхпопулацията от домашни любимци, щом са намерили добри домове за всичките си кученца или котенца. Но помислете върху това:

Намиране на дом

Предположете, че във вашата община има 10 семейства, които искат кученца и могат да осигурят добри домове за тях, но има и 15 кученца, които се нуждаят от добри домове. Когато всеки от 10-те семейства вземе кученце, ще има пет "излишни" кученца, за които няма друго бъдеще, освен хуманна евтаназия.

Тогава предположете, че оставите своето куче да има потомство от пет кученца. . . Кученца, които ще имат кученца

Сега в общината има 20 кученца, които се нуждаят от добри домове, но наличните добри домове са все още само 10. Дори и да успеете да пласирате всяко едно от своите пет кученца в един от 10-те налични домове, сега има 10 излишни кученца, докато преди имаше само пет. Вие сте създали повече животни, но не сте създали повече домове. Вие току що сте лишили от дом други кученца и котенца, кучета и котки. Допускайки своя домашен любимец да се размножава, вие сте увеличили броя на кученцата, които ще трябва да бъдат евтаназирани, тъй като никой не ги желае.

Всички се възпроизвеждат

Когато хората имат бебета, те обикновено имат само едно бебе в определен момент. При кучетата и котките имат бебета, те обикновено имат повече от едно наведнъж!

За пет години, едно женско куче и неговото женско поколение могат да произведат 192 кученца (смятайки две женски на кучило и две кучила годишно). И това не включва цялото потомство, произведено от нейните мъжки кученца.

Хората просто не се възпроизвеждат до тези нечувани нива. Нито всеки роден човек желае кученце. Тези обстоятелства допринасят за големия дял от нежелани кученца и кучета в нашата общност.

Лесно е да бъдат произведени 80 милиона котки

Просто оставете две котки и тяхното оцеляло поколение да се размножава в продължение на 10 години. За това време вие ще произведете 80,399,780 котки (това предполага две котила за година и 2.8 оцеляващи котенца от котило).

Първа година: 12
Втора година: 66
Трета година: 382
Четвърта година: 2,201
Пета години: 12,680
Шеста година: 73,041
Седма година: 420,715
Осма година: 2,423,316
Девета години: 13,968,290
10-та години: 80,399,780

Вие можете да помогнете да спре страданието на тези поколения. Стерилизирайте своята женска и кастрирайте своя мъжки. Не допускайте те да се възпроизвеждат и помогнете за спадането и края на свръхпопулацията от домашни любимци.



* Около 1970 г. Американската Хуманна Асоциация първа вдигна тревога, че в приютите на САЩ годишно загиват над 23 млн. нежелани котки и кучета. Оттогава стерилизацията започна да става все по-популярна там. За около 30 години годишното свръхвъзпроизводство на домашни любимци в САЩ бе намалено близо осем пъти.


--------



Тема Re: сами са си виновнинови [re: animalprograms]  
Автор Konfetka (марсианка)
Публикувано08.08.10 19:57



Доста впечатляващи изчисления. Сигурно са верни. И какво от това?! Ще спрем свръхвъзпроизвеждането на котките и кучетата?!



Тема Re: сами са си виновнинови [re: Konfetka]  
Автор animalprograms (Бай Емил)
Публикувано08.08.10 20:13



"И какво от това?!" да не би да изразява някакво лекомислено отношение по въпроса?

Възпроизводството не може да бъде спряно, но у нас тепърва трябва много да го ограничаваме. Едва ли сме чак толкова задръстени, та в следващите десетилетия поне да не опитаме да повторим прогреса на американците.


Редактирано от animalprograms на 08.08.10 20:24.



Тема Re: каишканови [re: animalprograms]  
Автор alfeniks (i m e Kseniq)
Публикувано09.08.10 10:11



А аз имам съгражданка с котка на три години, синя руска.Кротка животинка,но за свое собствено спокойствие стопанката й я държи на каишка и вътре у дома, и на двора.Храни я и я обича, но я мъчи. По понятни причини е каишката, но въприеки предпазната мярка котката вече има 3-4 котила, от които всички котета са убити от стопанката.
Противно и много тъжно за нещастничето, за което спасение няма докато е живо.



Тема Re: сами са си виновнинови [re: animalprograms]  
Автор Konfetka (марсианка)
Публикувано09.08.10 10:59



Нямам нито намерение, нито желание да се обяснявам с когото и да било. Аз съм твърдо "за" кастрацията на домашните любимци. И същевременно съм твърдо "против" целенасоченото събиране на котки и кучета от улици, храсти, морави, гори и т.н. с цел кастрация. Според мен психиката на хората, занимаващи се с такова събиране, не е наред. За пореден път ще кажа: природата си знае работата, оцеляват най-добре приспособените животинки.
Безсмислено е да се захващате за думите ми, използвайте словесния "ченгел" за по-полезни цели!



Тема Re: сами са си виновнинови [re: Konfetka]  
Автор alfeniks (i m e Kseniq)
Публикувано09.08.10 11:20



Много вярно, съвсем правилно разсъждение и позиция, браво.



Тема Re: сами са си виновнинови [re: Konfetka]  
Автор animalprograms (Бай Емил)
Публикувано09.08.10 14:14



Konfetka: "Аз съм твърдо "за" кастрацията на домашните любимци."
- И аз съм "за".

Konfetka: "И същевременно съм твърдо "против" целенасоченото събиране на котки и кучета от улици, храсти, морави, гори и т.н. с цел кастрация."
- И аз съм "против".

Konfetka: "За пореден път ще кажа: природата си знае работата, оцеляват най-добре приспособените животинки."
- Аз за пореден път казвам, че това с "природата" е несериозно. Подобна визия може да се дължи и на късмета да не Ви изчезнат наведнъж няколко котки; или да намерите най-красивто коте убито от автомобил; или да получите подарък в торба - парализирана котка, уцелена със сачми...

Редактирано от animalprograms на 09.08.10 14:16.



Тема Re: сами са си виновнинови [re: animalprograms]  
Автор Людмил Ц ()
Публикувано09.08.10 14:53



Забрави да споменеш колко котки ще умрат в мъки от това че са изяли упаковка на кремвирш, а те със сигурност са повече от тези - застреляните. Или за тези 90% котета които въобще не излизат от мястото където са родени. Мога да продължавам още...Мога даже да ви докажа защо е безмислено да се "спасява" коте от улицата (може би по-интелигентните и сами ще се досетят). Котките въобще не се нуждаят от нашата "милост", тя само им пречи. Те са били тук преди нас и ще останат след нас, без програми и директиви указващи коя може да ражда и коя - не, коя може да живее, а коя не (все едно сме богове). Жалко само, че нас няма да ни има да им се радваме.



Тема Re: сами са си виновни [re: Людмил Ц]  
Автор animalprograms (Бай Емил)
Публикувано09.08.10 15:23



Людмил Ц: "Те са били тук преди нас и ще останат след нас, без програми и директиви указващи коя може да ражда и коя - не, коя може да живее, а коя не (все едно сме богове). Жалко само, че нас няма да ни има да им се радваме."

Ние най-вече им се кефехме. Дано и у нас дойдат поколения, които да им берат грижата.

Колкото до "тук" (боклуци, помия, отрова, автомобили, кожодери, стрелци), нежеланите котки не бяха тук, а ние ги поставихме тук. След като предците ни се изкушиха да отнемат диви котета от майките им, дойде и драмата със свръхпопулацията.

Нещо повече, Мерит Клифтон цитираше изследвания, според които средната продължителност на живота на безпризорните котки е около три години.

Редактирано от animalprograms на 09.08.10 15:32.



Тема Re: сами са си виновнинови [re: Konfetka]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано09.08.10 15:33



Няма да споря по темата, но само ще вметна, че това, което наричаш "природа" няма никакви характеристики на такава. Средата, в която живеят уличните животинки в градовете не им предлага и относително- честен начин за оцеляване на по- силния... А за мен такова отношение е псевдо любов към животните.




Тема Re: сами са си виновнинови [re: PipilotaViktualija]  
Автор animalprograms (Бай Емил)
Публикувано09.08.10 16:16



В 21-ви век нашенските "природозащитници", въпреки различията помежду си (напр. дали да кастрираме безпризорната популация, или да я оставим да ражда), като цяло отричат постиженията на прогресивното човечество от средата на 20-век досега в областта на хуманното управление на популациите.

Ето много интересни данни за спада на свръхпопулацията от нежелани котки в Ню Йорк, изпратени от Мерит Клифтон/Animal People.

Година - Брой котки, евтаназирани в приютите:

1914 - 177,000
1928 - 218,000
1934 - 220,000

1946 - 155,000

1954 - 102,000

1965 - 76,000

1974 - 54,000

1984 - 33,000

1994 - 27,000

В последното десетилетие този брой се задържа около 6000 животни годишно срещу човешко население над 8 млн. Предполагам, че това са предимно сакати и тежкоболни котки.

Редактирано от animalprograms на 09.08.10 16:21.



Тема Re: сами са си виновнинови [re: animalprograms]  
Автор baba_yaga (непознат )
Публикувано09.08.10 17:16



"Бай Емиле", вече досади достатъчно на аудиторията и смятам, че е време да престанеш с цифрите и умозаключенията. Запази ги за себе си, ние не се интересуваме от тях.
Предлагам да не се хващаме на въдицата на "бай Емил", т.е. да го оставиме да си разсъждава сам. Все някога ще му писне и ще се откаже.



Тема Re: сами са си виновнинови [re: baba_yaga]  
Автор animalprograms (Бай Емил)
Публикувано09.08.10 18:30



Защо ли такива като Баба Яга се дразнят чак толкова от числата? Дали те не се притесняват, че хората от форумите може да се заинтересуват, да потърсят в мрежата и да научат всичко, което нашенската "защита на животните" премълчава?



Тема Re: сами са си виновнинови [re: animalprograms]  
Автор alfeniks (i m e Kseniq)
Публикувано09.08.10 21:47



За мен не си бай, ами момче умно, но от твоите умозаключения ми се догади - Ксения Фанко




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.