Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:43 23.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: Fordesc]  
Автор Kossoman ()
Публикувано07.11.12 12:07



Брех да му се не види! До какви висоти била стигнала сплавта от физика и правопис. А аз съм си мислил, че е съвсем в реда на нещата, когато събираш по допустим за науката начин 10 градуса с 15 градуса, винаги да получаваш 25 градуса.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано07.11.12 13:45



А за лихвата не каза нищо? Ниска лихва - висока лихва?

Според мен в някои случаи "сума" не е абсолютно равносилно на "количество". А нещо като...нарицателно (сигурно греша наименованието). Нещо като думата "оценка" например. Оценката, също както сумата, се изразява с числа (цифри). "Висока оценка - ниска оценка" не визира цифрата, а някак определя КАЧЕСТВОТО на оценката. Същото го приемам и за сумата.

Както казах - не мога да го обясня съвсем точно, но намирам разликата точно както го написах сутринта - няма как да кажеш "Събрала съм висока сума пари", защото тогава визираш КОЛИЧЕСТВОТО. Но "Това са твърде високи суми за тези услуги" - това визира ОЦЕНКА на сумите, а не количеството им.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: Kossoman]  
Автор Fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано07.11.12 14:17



В геометрията и, по принцип, работа с ЪГЛОВИ градуси - да. (Аз работя с радиани :)). Съжалявам за off-топика. Дано Киро не раздаде наказания! Или вино и ракия?!
Поздрави!



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано07.11.12 15:24



Какво да кажа за лихвата?! Тя може да е както висока и ниска, така и малка и голяма. Просто думата ни дава повече възможности - може да означава и степен, и количество. "Връщам с лихвите" - връщам в по-висока степен, в по-голямо количество...

Подобни казуси, когато става дума за големи суми, се решават в съда, обобщава Вълков. Често обаче щетите били за ниски суми и при отказ хората нямали мотив да губят време и нерви да спорят с дружеството.



В примера за какво става дума - за количество или за качество на оценката?

"Това са твърде високи суми за тези услуги"

На мен и твоят пример не ми харесва, бих се изразила различно.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано07.11.12 17:28



В примера за какво става дума - за количество или за качество на оценката?

Специално в този пример за мен става дума за това, че за сумите може да се каже и големи, и високи.



Относно това дали моят пример ти харесва или не - още отдавна съм забелязала такава тенденция в клуба - да не обсъждаме дадените примери, а кой как БИ казал същия пример, за да му се струва по-добре. Това обаче не изчерпва дискусията. Езикът ни е богат, всеки може винаги да измисли по-добре казана фраза или изречение, въпросът е дали ДАДЕНА фраза, която обсъждаме, е правилна, а не дали може да се каже "по-добре".
"Това са твърде високи суми за тези услуги" - може да се каже по много други начини, но ТОЗИ според мен не е грешен.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано07.11.12 18:04



Това са твърде високи суми за тези услуги.

Всъщност, в разговорния език думата "сума" понякога се използва като
синоним на "цена", както е в твоя пример.
Често вместо "Колко струва, каква е цената?" въпросът се задава така:
"За каква сума става въпрос".

Все пак, за мен по-правилно звучи:
Това са твърде високи цени за тези услуги.

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано07.11.12 18:05



Специално в този пример за мен става дума за това, че за сумите може да се каже и големи, и високи.

ОК!...

"Това са твърде високи суми за тези услуги"

Според мен и тук "високите суми" е неправилно, но няма значение.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4 [re: здpaвeц]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано07.11.12 18:12



Думичката "лихва" има двояко значение - от една страна лихвеният процент,
който е качествен показател и е висок и нисък, а от друга страна сумата,
дължима за получения кредит - която пък си е количество и е голяма или
малка.

Когато казваме, че една банка предлага по-ниски лихви от другата - става въпрос за лихвения процент. Разбира се, ако теглиш голям кредит,
ще имаш големи (не високи!) лихви, както и голяма главница.

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: пpивeт]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано07.11.12 18:54



Все пак, за мен по-правилно звучи:
Това са твърде високи цени за тези услуги.


Естествено, че е така. Примерът беше подхвърлен недообмислено, но има много случаи, в които дадена сума може да се определи като ниска или висока - за това иде реч всъщност, а не за точно този случай...не ставайте дребнави, де!



Моето скромно мнение беше, че когато се каже "висока" или "ниска" сума - се коментира въпросната сума някак обобщително - а не в конкретни измерения.

"АПИ: Не са изплатени високи суми на собственици на имоти по трасето на АМ „Струма"

По-високи застрахователни суми при организирано пътуване

През тази година са изплатени най-високите суми досега по двете продуктови програми, финансирани от ЕС

По-високите суми, възстановени през 2009 г. и 2010 г., се отнасят главно за искания, изпратени в периода 2006 — 2008 г"


В частния сектор много често се предлага в трудовия договор да се впише по-ниска сума от реално изплащаната, като остатъкът се дава в плик

При двегодишните колежи студентите обикновено заплащат по-ниски суми за курсовете и остават близо до родния дом.

Ей за такива случаи иде реч - не непременно за "цени".



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: пpивeт]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано07.11.12 19:03



Точно така, Привет! Това имах предвид, но не ми се обясняваше.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.