Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:50 24.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор Tapaтaйka (Блонди)
Публикувано16.10.12 06:54



Да изчакаме тогава някой юрист да се произнесе!


Не е нужно да си юрист, за да напишеш в гугъл "право на протест"





Раздел II
Образуване на производство пред въззивната инстанция

Право на жалба или протест

Чл. 318. (1) Производството пред въззивната инстанция се образува по протест на прокурора или по жалба на страните.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2010 г., в сила от 28.05.2010 г.) Прокурорът подава протест, когато намери, че постановената присъда е неправилна.




Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4 [re: Tapaтaйka]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано16.10.12 12:24



Не съм сигурна, че си ме разбрал правилно... Претенциите ми не са свързани с глагола "протестирам", а с това, че от него не може да се образува минало страдателно причастие, защото глаголът е непреходен - няма дума "протестиран" за разлика от "обжалван". Можем да протестираме срещу присъдата, но тя не може да бъде протестирана.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано16.10.12 14:52



Без да претендирам за истинност, ето ти няколко цитата:

Актът на протерса се предава на правоимащият заедно с менителницата на която е отбелязано че е протестирана. Задължението по протестирана менителница се събира по съкратена процедура чрез изпълнителен орган по принудителен начин.




За да могат да се възползват от големите телевизионни пазари в Азия и Америка, местните телевизии договориха срещи, които започват в 23.00 вечерта в работния понеделник...час, протестиран от всички - клубове, треньори, футболисти и най-вече публика



Така постановения съдебен акт е протестиран от прокурор при Районна прокуратура гр. Видин в законния срок по чл. 319, ал. І НПК.


------------------------------------
И под формата на въпрос към твоето уточнение. Глаголът "репетирам" би ли трябвало да има производно "репетиран"? Употребява се доста често...



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано16.10.12 17:21



Както написах, само от преходни глаголи може да се образува минало страдателно причастие, за каквото претендира да е "протестиран". Но този глагол е непреходен, така че няма начин... Дали един глагол е преходен, или не, можем да разберем, като се опитаме да прибавим към него "го", което се конкретизира от някакво съществително име: Прочетох го (разказа); реших го (уравнението); репетирах го (танца) и пр. Примерите, които съм дала, са с преходни глаголи и от тях се образува минало страдателно причастие - прочетен разказ, решено уравнение, репетиран танц... Не можем да кажем (или поне е неправилно) "протестирам го решението", за да стане "протестирано решение".

П.П. Има много малко страдателни причастия, образувани от непреходни глаголи, но нашият пример не е от тях.





Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано16.10.12 20:28



"Репетирам го (танца)" не е ли някаква форма на "Ще репетираме танца"? Май да. Просто в бъдеще време. В този смисъл - не се ли казва "Ще протестираме решението на съда?"

Между другото - това за преходните глаголи никога не съм го мяркала в материала, който синът ми кълвеше по български език за матурата в 7 клас. Кога ли се учи?



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано16.10.12 23:35



В този смисъл - не се ли казва "Ще протестираме решението на съда?

Нямам нищо против това изречение. Имам против "Решението на съда ще бъде протестирано", защото от глагола "протестирам" не може да се образува минало страдателно причастие.

Между другото - това за преходните глаголи никога не съм го мяркала в материала, който синът ми кълвеше по български език за матурата в 7 клас. Кога ли се учи?

Нямам представа кога се учи. Може и да не се учи до 7-ми клас.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор Tapaтaйka (Блонди)
Публикувано17.10.12 03:49



няма дума "протестиран" за разлика от "обжалван". Можем да протестираме срещу присъдата, но тя не може да бъде протестирана.

Напротив - изразът протестирана присъда е напълно правилен.

Не разбирам толкова ли е трудно когато човек научи някоя нова дума да се зарадва, а не да носи през девет дерета вода и да доказва, че криво му е била поднесена...





Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано17.10.12 06:50



защото от глагола "протестирам" не може да се образува минало страдателно причастие. Можем да протестираме срещу присъдата, но тя не може да бъде протестирана.
- тук мисля, че бъркаш. В началото, като задАде въпроса, бях леко объркана, но после, разсъждавайки и спомняйки си как съм чувала този глагол, съм вече сигурна.

Според мен някак не можеш да превключиш разликата между тези два глагола, които звучат еднакво, но имат разлика в употребата си.

Единият е по-разпространеният - "протестирам" в смисъл на "протестирам срещу нещо" - този е непреходен. Не можеш да кажеш "Протестирам насилието". А само "Протестирам СРЕЩУ насилието. В този смисъл НЯМА "протестираНО насилие".

Вторият е юридическият - "протестирам" в смисъл на "протестирам нещо" (протестирам в смисъл на "обжалвам", тези две понятия в юридическия език са почти синоними, сигурно има някаква дребна разлика в изпълнението на двете действия, но смисълът е един и същ) - този е преходен. Можеш да кажеш, и юристите го казват, и го пишат (като термин) "протестирам присъдата", "протестирам полицата". И от там - протестираНА присъда, протестираНА полица.

СЪЩО може да кажеш "протестирам СРЕЩУ присъдата", но това ще е "човешката " реакция - "протестирам срещу присъдата, защото е несправедлива". А юридическото действие е "протестирам присъдата". Тоест - обжалвам я.

(Щом нямаш нищо против изречението "Ще протестираме решението на съда", значи трябва да разбираш, че "протестирам" в юридическия смисъл е преходен глагол. Ненапразно ти го сравних с:

"Ще репетирам този танц" е равно на "Ще ГО репетирам (танца)" - следователно "репетирам" е преходен глагол.

"Ще протестирам решението на съда" (с което ти се съгласи) е равно на "Ще ГО протестирам (решението)"- следователно "протестирам" е преходен глагол в юридическата му употреба и МОЖЕ да образува минало страдателно причастие - "протестиран", аналогично на "репетиран")





Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: Tapaтaйka]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано17.10.12 12:31



Затова исках да чуя мнението на юрист, а ти ме прати през девет дерета в гугъл.



Не мога да се радвам и да усвоявам всяка написана глупост само защото е нова за мен... Щом твърдиш, че от юридическа гледна точка изразът е правилен, окей.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано17.10.12 12:36



Ако в самото начало беше казала, че това е юридически термин, разговорът нямаше да се е състоял. Благодаря за разяснението!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.