Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:16 16.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Уникалнанови [re: Ha живo]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано13.10.12 22:02



Доколкото виждам, не само баба Пена, а дори и журналисти използват лекар за лица без висше медицинско образование.

Ми нали затова попадат в тоз клуб, въпросните журналисти - щото са пишман журналисти!





Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4 [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано13.10.12 22:53



Иначе харесвам подобни думи-закачки, самата аз ги измислям доста често, но някак ги употребявам в шеги и със съвсем друг тон, на други места.

И аз.



Някак асоциативно ми напомня неотдавнашното възникване и светкавично утвърждаване на думата "клАсен" - в смисъл на нещо "от класа".

Точно от "класа" идва "класен", но в преносното значение на думата - равнище, степен и др. Някой, който е от висока класа - класен спортист... Е, възможно е да идва и от "клас" и тогава има "училищни измерения".



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: пpивeт]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано13.10.12 22:54



..."клАсен", като съкращение от "първокласен" по мое скромно мнение е русизъм.

А, Привет, не съм съгласна! По-скоро "първокласен" идва от "класен", отколкото обратното. И думата има латински произход.

"Той обръща хода на атаката назад!" "Веднага след като датчаните останаха с човек повече, беше вкаран атакуващ нападател!"

Възможно е "атакуващият нападател" да е объркал вратите.


На мен и това, че "датчаните останаха с човек повече", не ми харесва - в пряк и преносен смисъл.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано13.10.12 23:31



Здравец, да не би да искаш да кажеш, че приемаш нормално думата "класен" като синоним на нещо "от класа"??? Не ме шашкай! Сега дори погледнах, макар, че бях сигурна - "КЛАСЕН" във всички тълковни писани (стари - аз нов нямам) и интернетски речници се свързва ЕДИНСТВЕНО с училищни класове! Класна стая. Класно занятие. Класен ръководител/класна ръководителка. Учител, който има специални отговорности и грижи за определена паралелка..но не и с "класа".

Това "класен спортист" и пр. класни лица си е абсолютно извращение. А те го употребяват напълно официално...Ей така се налагат извращенията в езика ни! Като "Приятно ИЗКАРВАНЕ"...





Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.10.12 01:13



Здравец, да не би да искаш да кажеш, че приемаш нормално думата "класен" като синоним на нещо "от класа"???

Да, Уни! Това искам да кажа, дори ако си разочарована. Възможно е прекалено дълго да съм чувала думата и в това и значение и да съм я възприела като правилна - спортист от висока класа или класен, качествен спортист.

П.П. В моя речник думата я има и в това значение.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.10.12 03:04



П.П. В моя речник думата я има и в това значение.

Ще полюбопитствам тогава от коя година е речника.

Очевидно от сега до края на живота си ще се чувствам отвратена от навлизането на спортяшки, мутренски и чалгаджийски думи в езика ни...Защото тази специално дума е ЯРЪК, ама няма къде да се намери ПО-ярък пример за това...Няма как няколко века една дума да значи едно, а после да се ИЗРОДИ в друго, само защото някои прослойки от българите желаят да се чувстват непременно ОТ КЛАСА...и ние всички им пригласяме с удоволствие...

А уж ги критикуваме, спортните и жълтите журналисти...



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.10.12 13:12



Речникът е от 1999 г.

Очевидно от сега до края на живота си ще се чувствам отвратена от навлизането на спортяшки, мутренски и чалгаджийски думи в езика ни..

Не смятам, че въпросната дума е навлязла в езика ни от категорията хора, които споменаваш. По-скоро мисля, че някой журналист я е пуснал в обращение с цел икономия. Ето един пример: "Той е спортист от световна класа". Така, за да се спести всичко останало, се казва "класен спортист", и то само за спортисти от световна величина. В България имаме доста такива спортисти. В тяхна чест химнът ни е звучал в различни краища на планетата, знамето ни е било най-високо, целият свят е научавал къде е България, а ние, българите, сме плакали от щастие... Аз знам думата само в този смисъл, така е дадена и в речника - отнася се за спортисти, а те доказват класата си на тепиха, на полето, на боксовия ринг и т.н.

А уж ги критикуваме, спортните и жълтите журналисти

Критикуваме всички журналисти, не само споменатите.



П.П. Кой пусна в употреба "пич"? Защо ни се внушава, че ако използваме думата по адрес на някого, му правим комплимент и той трябва да се чувства поласкан?!



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.10.12 13:32



Сетих се още снощи за причините за благосклонността, с която гледаш на тази дума. То е, защото често се употребява и в спорта, освен в другите споменати от мен сфери (в които се изявяват предимно самозвани и пишман журналисти) - чалга, мода, плей-мейд-ство... Със сигурност си права - пусната е от журналист. "Новите бисери" в българския език се налагат предимно от журналисти и телевизионери, за съжаление. Може и Евгени Минчев да я е сътворил....

Не се употребява само за "световно известни" личности, а предимно за хора, принадлежащи към прочутия български фалшив и измислен "ВИП"...И ако ти си я чувала свързана със спортисти - аз я чувам предимно свързана с мутреси и манекенки. И от ВЕЛИКИТЕ спортни журналисти, естествено...дето траекторията им е висока, а нападателят - атакуващ.



Не съм чула, във всеки случай, някой да я употреби за учени..."Класен физик" - как ти се струва?? А "Класен лекар?

Сигурно си има причини...Помисли върху това...ако имаш желание.

ПП - Ако се опитаме да го сравним с "първокласен" и "второкласен" - то пак е друго, защото те произлизат пак от КЛАС (м.р.) - вече не в смисъл на училищен термин, а "клас" - като класиране. НЕ и от "класа" в смисъл - нещо "на ниво".

"Това е второкласен оркестър" - да, но "Това е оркестър от висока (ниска) КЛАСА"...Още малко ще приемете за възможни и думите "висококласен" и "нискокласен"...

Редактирано от УниKaлнaтa на 14.10.12 14:00.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.10.12 14:25



То е, защото често се употребява и в спорта, освен в другите споменати от мен сфери... - чалга, мода, плей-мейд-ство...

Аз нямам абсолютно никакъв допир до споменатите от теб сфери. Не чета вестници и списания, освен в случаите, в които ми се налага да чакам, а телевизия гледам избирателно.

Не се употребява само за "световно известни" личности...

Казах, че е правилно да се употребява само за световноизвестни (обърни внимание на думата!) спортисти. За останалите известни хора се използват други прилагателни: "Той е прочут певец, велик артист, световноизвестен писател, голям учен, ненадминат художник, виртуозен музикант и пр.

Сигурно си има причини...Помисли върху това...ако имаш желание.

Още снощи помислих.

И ако някои от определенията по-горе могат да се използват и за спортисти, то "класен" си е само за тях.

П.П. Ти помисли ли за "пич"?



Тема П.П.нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.10.12 14:52



Тъй като си дописвала, съм пропуснала част от твърденията ти.



ПП - Ако се опитаме да го сравним с "първокласен" и "второкласен" - то пак е друго, защото те произлизат пак от КЛАС (м.р.) - вече не в смисъл на училищен термин, а "клас" - като класиране. НЕ и от "класа" в смисъл - нещо "на ниво"

"Първокласен" и "второкласен" също идват от "класа" - отнасят се (или са от) първа или втора класа.

"Това е второкласен оркестър" - да, но "Това е оркестър от висока (ниска) КЛАСА"...Още малко ще приемете за възможни и думите "висококласен" и "нискокласен"...

Къде е разликата между "второкласен" и "първокласен" оркестър?... Кои сме ние, които ще приемем споменатите думи?!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.