Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:19 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано12.10.12 14:03



Изразът "18 деца са трансплантирани..." е неправилен, според мен. А според вас?

Естествено, че е неправилно! Ама че трансплантирани деца...горките...трябва да са ги взели от някъде и да са ги пришили другаде...



Апропо - вчера сутринта чух по ТВ една нова дума, направо ми падна шапката...ама нали съм стара - забравих я. Ще си отворя видеосайтовете, за да ви я намеря, защото беше наистина УНИКАЛНА!! Някакъв спортен деятел я лансира по адрес на един съдия.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано13.10.12 07:53



Въпросната дума, от която ми падна шапката, е "неможАч". Произлиза от "неможене". Синоним на "некадърник", очевидно.

Беше употребена от Вили Вуцов по адрес на някакъв съдия. Бил "завършен неможАч".

Думата се употреби 2-3 пъти, с категоричен тон, като да е абсолютно позната и разпространена дума...Чувал ли е някой от вас такава дума на друго място? Може пък и аз да не съм в час...

Иначе харесвам подобни думи-закачки, самата аз ги измислям доста често, но някак ги употребявам в шеги и със съвсем друг тон, на други места....

Някак асоциативно ми напомня неотдавнашното възникване и светкавично утвърждаване на думата "клАсен" - в смисъл на нещо "от класа". Много им стана гот на поп-фолк певачките, манекенките и моделките (също неологизъм!!) да се наричат една-друга "клАсни", и, естествено, в "Държавата на Златките", думата шеметно заля пространството...(според мен думата тръгна точно от този кръг "ВИП"хора).

По моите скромни спомени, в предишния си "живот" тази дума имаше предимно училищни измерения...

Здравец, сигурно вече си си купила новия правописен речник...има ли ги вътре тези думи?



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: Ha живo]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано13.10.12 09:42



Извинявай, че връщам лентата назад, обаче имам тези дни едни случки, и заострям вниманието на:

Лекар може да бъде всеки човек, който лекува.

Категорично съм против, и не само заради медицинската сестра и шофьорът на линейката. ПРИЕТО е да се смята (и съм ЗА!!) "лекар" да бъде наричан само човек, който има съответното образование, специализация и квалификация. Иначе всякакви врачки, баячки, лечители, билкари и други, между които - шарлатани и измамници, които са излекували два пъти някого от хрема, могат да се закичат със званието "лекар"... Колкото и некадърни и небрежни изключения да има в лекарското съсловие - все пак дайте да не излизаме от релсите!



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано13.10.12 14:55



Думичката "клАсен", като съкращение от "първокласен" по мое
скромно мнение е русизъм. Може би специалистите по славянски
езици ще ме оборят, то аз няма да се съпротивлявам...



* * *
В коментара на снощния мач две изречения ми останаха в главата:

"Той обръща хода на атаката назад!"
Как става тоя номер с атакуването към своята врата?

"Веднага след като датчаните останаха с човек повече,
беше вкаран атакуващ нападател!"

Това ми звучи като алкохолна ракия.

Редактирано от пpивeт на 13.10.12 15:01.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано13.10.12 16:59



Извинявай, че връщам лентата назад,


Цял месец мина... Нямаш спиране, ей



Дишай спокойно, горното съм го взел от речници в нета.
Претенциите следна да насочиш към тях, не към мен.

Иначе - да, така е - лекар е лице с висше медицинско образование.
С изключение на случаите на преносна или разговорна употреба на думата. (!!!)



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: Ha живo]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано13.10.12 18:54



С изключение на случаите на преносна или разговорна употреба на думата. (!!!)


Нали съм си заядница...ти колко пъти си чул в разговорния език някой, който няма висше медицинско образование, да бъде наречен "лекар"?? Аз - нула пъти.

ПП- Както казах - имах неприятна случка с """лекари""", затова се сетих и изрових.

ПП2 - Би ли ми копнал линка на този идиотски "речник в нета", който определя медсестра и шофьор като "лекар"?? Да го избягвам...

Редактирано от УниKaлнaтa на 13.10.12 18:56.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: пpивeт]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано13.10.12 19:05



За - "клАсен" - не съм съгласна, че я употребяваме като влияние от руски език. Може коренът й по принцип да е наистина руски. Но беше време, в което руски език, както знаеш, ни беше задължителен в училище и доста го понаучавахме, а и доста повече руски език се стелеше около ушите ни отвсякъде. Но ТОГАВА думата не се употребяваше.

Това си тръгна покрай миските - има-няма 4-5 години.

А за атакуващия нападател...какво да ти кажа - може би коментаторът е имал предвид, че от всички, които са наименовани "нападатели" от дадения отбор - има само един, който наистина е АТАКУВАЩ, а другите са разни балерини...!





Тема Re: Уникална [re: УниKaлнaтa]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано13.10.12 20:04



Странен е маниера ти при формиране на мнение да следваш единствено личния си опит и контакти, както и буквално четене на речници.


Лекар е "прието" да е лице да висше медицинско образование. Има хора, които наричат лекар и лица без висше медицинско образование. Т.е. тези хора наричат лекар някой, който няма висше медицинско образование, но в техните представи той е лекар, защото (ги) лекува. Не да бае, не да врачува, не да мята боб и не да опушва стаи, а просто полага грижи за облекчаване на болка или болест.
Не споделям напълно мнението на тези хора, защото и аз самият считам, че лекар е лице с висше медицинско образование, единствено посочих, че според някои хора (и речници) лекар не е само лице с висше медицинско образование, а лице, което лекува. А лекуването може да се разгледа като полагане на грижи и лечебни средства, за да се премахне или облекчи болка или болест.

Надявам се вече да ти е станало ясно мнението ми.





Тема Re: Уникалнанови [re: Ha живo]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано13.10.12 20:30



Прав си напълно, че баба Пена може и да нарече "лекарка" местната баячка. При все, че не вярвам, ама...По-скоро ще каже - "доктора" за фелдшера. НЕ И за шофьора на линейката обаче. Освен ако го види извън линейката и ако е облечен в бяла престилка. Толкова не е загубена, баба ти Пена!



Също обърни внимание, че тази дискусия тръгна от ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ МАТЕРИАЛ. Където изобщо пък не може да спорим дали е правилно медсестрата и шофьорът да бъдат наречени "лекари", или не.



Тема Re: Уникалнанови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано13.10.12 21:00



Доколкото виждам, не само баба Пена, а дори и журналисти използват лекар за лица без висше медицинско образование. Пак ще го кажа - преносно и/или в разговорна реч. Кой разбрал - разбрал.



Аз приемам твоето мнение, но очевидно ти имаш проблем с приемането на чужди.


Хайде, стана време за купон. Лека!

Редактирано от Ha живo на 13.10.12 21:02.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.