Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:06 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема За суйчера и си'им'стенови  
Автор Aз бяx (Всичкотрошачка)
Публикувано15.01.12 13:42



Принтиран лист, лепнат на прозореца на магазин за дрехи: "СУЙЧЕР ПОЛАР". Не обърнах внимания дали пише "прИмоция".

Новините по ТВ СКАТ - няма такова мьеку гуворини. "Си'им'сьет и дьевит" нещо си там. Иначе тонът е като на Ани Салич, но бьеднуту СКАТ-ъджийску дивойчи съ старай да звучи повичи инфурмативну, утколкуту правилну.

А преди 2 минути мернах реклама на "екскурзии за Велигденските празници".

***
Як си, пич!

Редактирано от Aз бяx на 15.01.12 13:44.



Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Aз бяx]  
Автор gazibara ()
Публикувано08.02.12 02:09



Не се занасяйте с говора на хората. Аз пък изпадам в ужас, когато по чисто регионално радио, напр. бургаско, ми кажат с превъзходен софийски изговор "нашият град".

Що се отнася до суйчера, предлагам нова буква и да се пише СЎИЧЪР. Тъй де като има "и кратко", защо да няма и "у кратко"? Ама едва ли някой ще се навие......

Редактирано от gazibara на 08.02.12 02:11.



Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: gazibara]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано08.02.12 17:31



Не се занасяйте с говора на хората.

Когато си говорят в двора, на улицата, вкъщи - моля, както желаят. Но когато говорят/пшат в някоя медия, да речем - тогава нека бъдат така добри да говорят на български. Не на "софийски" - софиянци също не говорят правилно.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: walkman™]  
Автор Kossoman ()
Публикувано08.02.12 21:38



Това е логично само за националните медии. Нищо не налага водещите на регионалните новини по радио Горно Чапръчане да се мъчат да говорят на книжовен български език. Спокойно биха могли да използват местния си диалект. Даже, ако ме питат - бих ги задължил да го използват.





Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Kossoman]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано08.02.12 22:41



Според мен е задължително за всяка медия. Те са тези, които формират обществото - наичн на мислене, на говорене, на изразяване. Ако от там бълват помии - тез, дето ги слушат имат голям шанс след време да станат обикновени помияри.

Както и става, де... Масово.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: walkman™]  
Автор Kossoman ()
Публикувано09.02.12 08:04



Не разбрах кое според теб е задължително - да говорят книжовно или да говорят диалектно. Но както и да е... Според мен е задължително да се ползват местните диалекти, за да имат шанс да се запазят. Щото от задължителния книжовен език в медии и училища стана така, че хората не разбират диалекта на бабите и дядовците си. Което вече е жалко.



Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Kossoman]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано09.02.12 16:45



Задължително е, според мен, всяка медия да полазва книжовния език, не локалния диалект. Както и в училище да се изучава също той. На диалект ще се учат у дома. И какво - някое дете учи само местния диалект, пораства и става неграмотно да се изразява на български. Какъв шанс има, отивайки да търси работа на друго място, според теб?

И изобщо... изучаването на диалекта не е работа на общообразователното училище. Нито - на медиите. За тях има български език. Не шопски, трънски или какъвто и да е друг, а български. От занижаването на критериите - сега сме се напълнили с "висшисти", дето малкото си име не могат да напишат без грешка. Хартийки без покритие - това са днешните дипломи. А един човек щом не е успял до 6-7 клас да научи родния си език правилно - толкова е научил и всичко след това.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: walkman™]  
Автор Уни (непознат)
Публикувано09.02.12 17:13



банът става безсрочен заради опит за заобикалянето му. ЛПЖ.

Редактирано от Last of the BrunnenG на 10.02.12 10:55.



Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Уни]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано09.02.12 19:50



Не са непременно свързани. Но - нещата започват от неусетното промъкване на диалекта - в училище, по радиа, телевизии, вестници. И полека-лека младите (а и не само те) започват да възприемат това. Освен директното възприемане на неправилен език - възприемат и ниските критерии, и позволеността "на всичко", както им харесва или им е удобно, не както е правилно. И... нещата тръгват полека надолу... А като започнат да не уважават отрано правилата и ученето - продължават така и в другите науки. И резултатът е - хартийки без покритие в края на следването, и "висшисти" без никакви знания и умения, само с кухи дипломи.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: walkman™]  
Автор Kossoman ()
Публикувано09.02.12 21:49



Добре. Разбрахме се. Аз съм диалектофил, а ти си диалектофоб. Ти мислиш, че диалектите нямат правила или че са неправилен език. Аз знам, че за да използваш диалект, трябва да владееш правилата му.



Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Kossoman]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано09.02.12 22:08



А, не. Диалектите ИМАТ правила. Но - те са за употреба извън официалните случаи - в частен разговор, у дома, при баба на село... Официалните институции (радиа, телевизии, вестници, училище) - ТРЯБВА да използват книжовния език.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: walkman™]  
Автор Kossoman ()
Публикувано10.02.12 07:52



За националните медии и официалните институции въобще не оспорвам, че е задължително да използват само книжовен български език. Но можеш ли накратко да обосновеш поради каква причина трябва да бъде забранено на едно регионално радио да използва регионалния си диалект? То не е официална национална медия. Да не говорим, че няма никаква пречка основната цел, с която е създадено да е именно поддържането на регионалния диалект жив.



Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Kossoman]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано10.02.12 10:30



Първо, защото не е махленски двор, а все пак - някаква официална институция. А по конституция езикът в България е български, не шопски, трънски или нам-къф-си диалект. И второ, но по-важно - защото всяка медия формира начин на мислене. От жаргона по медиите се формира обществената нагласа, която води до там, че 75% от завършващите училище са неграмотни. Да - у нас. Не знам - виждал ли си някога, как пишат младите хора у нас? И то - хора с "више образУвание", както го пишат по-голямата част? Виждал ли си заявления за кандидатстване за работа на млади хора, скоро завършили това образУвание? Явно не си... И докато от медиите се сигнализира на младите, че няма значение как говорят, как се учат, как се държат - все ще бъдем на опашката, не само в Европа - ще изпаднем и под стандарта на страни от третия свят. Явно не забелязваш, колко бързо се засилва тази тенденция, от година на година...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: walkman™]  
Автор Kossoman ()
Публикувано10.02.12 11:55



Добре де, всички примери, които даваш са верни, но не разбирам с какво подкрепят геноцида срещу диалектите. Проблемът с неграмотните абитуриенти въобще не е проблем на медиите, а е проблем преди всичко на семейна култура и образователна система. Мислене, подобно на твоето, вече почти е унищожило много от диалектите в България. Защото на местно и регионално ниво няма институция, която да ги поддържа, защото масово се насажда мнението, че е срамно да говориш на езика на дядовците и прадядовците си. Няма никаква пречка човек да владее и родния си диалект, и книжовния български език. Аз владея прилично рупски диалект, поназнайвам някои преходни диалекти и мисля, че се справям що-годе и с книжовния език. Ще пошестя, че не застъпвам тезата диалектите да се ползват от всекиго и всякъде. Съгласен съм, че националните медии задължително трябва да използват книжовен език. Но не бива да се забранява на регионалните медии да използват регионалния си диалект. Нещо повече - трябва да се поощрява регионални медии да ползват диалектите си, спазвайки правилата им. Добре е също и в училище да има възможност факултативно децата да се запознават с тези правила. В крайна сметка познаването и уместното ползване на родния диалект не може да бъде нещо лошо. Това не намалява, а увеличава културния баланс.



Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Kossoman]  
Автор npubem (:-)
Публикувано10.02.12 13:13



Според мен всички медии трябва да ползват възможно най-правилен
български език! Нещо повече - официалният език трябва да бъде
задължителен и за всички длъжностни лица, работещи с клиенти
на гише, тезгях, в кабинет или канцелария.

На първо място е чисто ограмотителската функция - все по-голяма
група хора не ходят на училище и това е начин да чуят правилна реч.

На следващо - да се избегне неудобството на гости, туристи,
заврени зетьове и прочее, които не владеят местния диалект.

И не на последно място - от уважение към държавата България
и държавността.

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: За суйчера и си'им'сте [re: npubem]  
Автор Kossoman ()
Публикувано10.02.12 14:43



Не че има кой знае каква връзка с нашата битност, но ми е интересно дали преценяваш, че швейцарците се отнасят неуважително към държавността и държавата Швейцария?

Чисто ограмотителската според теб функция доста неправилно я прехвърляш от семейството и образователната система към медии и обществени учреждения. Основното образование в България все още е задължително за всички българи.

Избягването на неудобството за гости е въпрос на възпитание, а не на задължение. За туристите е част от преживяването. За заврените зетьове е въпрос на оцеляване бързо да усвоят тънкостите на местния израз.





Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Kossoman]  
Автор Фтицa (Всичкотрошачка)
Публикувано14.02.12 12:21



Не сравнявай Швейцария, с нейните напълно официално равноправни езици, с България и нейните диалекти.
Не мога да разбера гледната точка "нека не убиваме диалектите". За какво реално служат тези диалекти? Да проследим развитието на старобългарския език в западните и в източните части на страната?
Нямам против хората да си говорят на диалект помежду си и да го запазят за бъдните поколения, щом толкова те притеснява, че диалектите изчезват. Но - говоренето на диалект прави неразбираем устния текст за някой, който е от другия край на България - най-малкото.

А и тук се обсъжда не диалект, а некнижовно произношение, което е много далеч от определението за диалект.

***
Як си, пич!


Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Фтицa]  
Автор Kossoman ()
Публикувано14.02.12 16:07



Хах! Имаш ли идея от немския, който се говори в Швейцария? Не от официалния хох дойч, на който се пише.



Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Kossoman]  
Автор Фтицa (Всичкотрошачка)
Публикувано16.02.12 23:27



Не, нямам идея и пак повтарям, че не става дума за диалект, а за неправилен изговор, което само по себе си не е диалект, а е неправилно - а в медии е и недопустимо.
Все едно в местния вестник на село Трънчица, общ. Опака, да пишат "Дитье беши ухапъну ут думашну кучи", защото в тая област се говори меко.

***
Ако звучи като субективно мнение - такова е и нямам намерение да доказвам обективност.

Редактирано от Фтицa на 16.02.12 23:31.



Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Kossoman]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано16.02.12 23:36



А, това с швейцарския немски е просто удоволствие!

Нещо, което на нормален немски звучи като "Цвай унд драйцих", при тях е "Цво дриски"...

Обаче това не им пречи и по телевизията да си говорят на тоз диалект...



Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Kossoman ()
Публикувано17.02.12 11:36



Именно!





Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Kossoman]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано17.02.12 11:57



Да ти кажа... бях се замислила дали не си прав за диалектите... ама онзи ден един кмет (на Елхово) по телевизията сподели, че нещо (забравих какво) "ще обхване заустването на ПЕТТЯХ-ТО (разбирай - петте) КОЛЕКТОРА"...
Дали все пак не трябва поне кметът да говори книжовен език?

Да, нека си говорят диалектите, но нека поне учителите да се опитват да ги обучават в правилен изказ в училище. Защото, представи си един много кадърен човек излезе от това село, изучи се, и все си вика "петтях-то" вместо петте...

То, за целта, и самите учители трябва да говорят не на диалект, де...





Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Kossoman ()
Публикувано17.02.12 13:56



Е, та аз никъде не отхвърлям задължението ни да ползваме книжовен език, винаги когато то е налице. Всеки грамотен и добре възпитан българин трябва да владее книжовния български език и да го използва в определени случаи. Аз съм застъпник на идеята, че наред с книжовния език, диалектите трябва да имат своето официално място и извън чисто битовите разговори - в регионалните медии, във факултативни часове в училище, та ако щеш и в официални изяви, когато те са ограничени на регионално ниво. Използването на книжовния език и на местния диалект трябва да се допълват, а не да се противопоставят.



Тема Re: За суйчера и си'им'стенови [re: Kossoman]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано17.02.12 19:01



Според мен - отиваш далече. Нека да си говорят на "петтях-то", ама ако искаш да ми кажеш, че трябва да го изучават като дублетна форма... нЯщо не ми харесва.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.