Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:28 19.04.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема IGBT N канал проблемнови  
Автор eltehnik (непознат )
Публикувано31.10.16 14:59



Здравейте,правя експерименти с IGBT транзистори.Идеята ми е да направя инвертор.Използвам драйвер IR2153.Два броя IGBT - 30N60A4D.По принципна схема:
https://www.google.bg/search?q=ir2153+power+supply+for+igbt%3F&biw=1366&bih=657&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjywrj6iYXQAhUDApoKHa-9DpAQ_AUIBigB#imgrc=3Q5aFRYeOdmp3M%3A
Батерията ми е 1.3 Ампер часа 12 Волта. Изходният ми траф е две намотки по 24 Волта и Висока част 440 Волта.
Проблемът ми е ,че щом подам захранване единият транзистор грее а другият не.
Къде може да е проблема ,дали е трансформатора? И трябва да го сменя.



Тема Re: IGBT N канал проблемнови [re: eltehnik]  
Автор bat.goiko (новак)
Публикувано31.10.16 20:44



Ако имаш кондензатор на изхода -> от него е, иначе може да е от зле навит трансформатор.



Тема Re: IGBT N канал проблемнови [re: eltehnik]  
Автор eltehnik (непознат )
Публикувано31.10.16 21:09



Не нямам на изхода кондензатор.За драйвера в документацията пише ,че може да се използва за управление на IGBT.Схемата,която съм използвал управлява МОС.На Осцилоскопа се виждат генерациите на импулсите,щом захраня схемата ,като е предварително вързана за трансоратора ми дава този проблем.
Пак ще я мъча схемата.



Тема Re: IGBT N канал проблем [re: eltehnik]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано01.11.16 08:36



Така като гледам схемата - трафа е със средна точка закачена за "+" и краищата на 2-те намотки се комутират през транзисторите към "-" нали така? Много просто за начало размени краищата на трансформатора - ако започне да грее другия транзистор явно там има проблем. Съвсем теоретично може да имаш остатъчно намагнитване на трафа в едната посока ама... вече не вярвам да се продават магнитопроводи с такива "свойства".

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: IGBT N канал проблемнови [re: eltehnik]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано01.11.16 11:33



.На Осцилоскопа се виждат генерациите на импулсите,щом захраня схемата ,като е предварително вързана за трансоратора ми дава този проблем.

Това изречение не го разбрах. Би ли обяснил какво точно и в кои точки се вижда на осцилоскопа?
Ако дадеш и някакви снимки, скрийншотове на осцилограмите в точките, в които мериш ще мога евентуално да дам някакви насоки.
Иначе така си говорим наизуст.
По-точно бих искал да видя какво се случва на гейтовете и на дрейновете на двата транзистора, както и не е лошо да се погледне и на 5 и 7 пин на чипа (преди 10-те ома резистори).
Може да се наложата осцилограмите ако имаш два канала на осцилоскопа. задължително в режим chop, иначе показанията няма да са коректни.
Интересно е да се види и на изхода на трафа какво се случва, но внимавай, че там напрежението е по-високо.

Редактирано от Tom_cat на 01.11.16 11:39.



Тема Re: IGBT N канал проблемнови [re: Tom_cat]  
Автор eltehnik (непознат )
Публикувано01.11.16 12:30



На Осцилоскопа се виждат генерациите на импулсите,щом захраня схемата ,като е предварително вързана за трансоратора ми дава този проблем

Закачам маса на "-" и съответно поставям сондата на краче 5 и 7 снощи ми показа синусоидален сигнал.Може и схемата да е заминала.
На изхода на трафа няма напрежение.Захранвам един токоизправител лампичката светка и угасва ,но ТИ не стартира.
При първа възможност ще направя и снимки.
Трансформатора е корабно изпълнение за автоматиката.250 Волтампера повишаваща страна (440 Волта).На понижаващата страна 2х24 Волта съответно на 140 ВолтаАмпера и 110 ВолтаАмпера.



Тема Re: IGBT N канал проблемнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор eltehnik (непознат )
Публикувано01.11.16 12:35



Направих и това ,но не грее другия транзистор.Пробвах и с МОСФЕТ ирфз44 същата работа.Единият прегрява другият е "студен".



Тема Re: IGBT N канал проблемнови [re: eltehnik]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано01.11.16 13:10



На Осцилоскопа се виждат генерациите на импулсите,щом захраня схемата ,като е предварително вързана за трансоратора ми дава този проблем

"Генерациите на импулсите" не е достатъчно за да се разбере нещо.
Какво ще рече, "като е предварително вързана за трансоратора"?
Нещо май урбулешката я караш, мързи те да пишеш, да опишеш подробно и ясно.
Ти трансформатора след подаване на захранването ли го връзваш към схемата?

Един транзистор грее когато тече ток през него. В случая транзисторите работят в ключов режим, което ще рече, че ток през тях протича само по време на превключването.
Ако времето на превключването е твърде дълго, тогава може транзистора да грее. Ако не успява да се запуши бързо може да грее. Ако не успява да се отпуши бързо - също.
Т.е. Ако има твърде дълги преходни процеси, които могат да се дължат на най-различни причини. Най-често такива проблеми са свързани с паразитни капацитети, които бавно се зареждат и разреждат, образувайки паразитна интегрираща RC група с изходното съпротивление на драйвера.
С други думи - може проблема да е в драйвера - недостатъчно стръмни фронтове, недостатъчно ниско изходно съпротивление. Може проблема да е в самия транзистор.
Третата възможност за проблеми е в товара.
Отвори си документацията на чипа и виж времедиаграмите. Никакви синусоиди не трябва да има там.


И се научи как се поставят линкове, няма да се занимавам аз да копи пействам каквото си надробил.
Ако искаш уважително отношение и помощ, ти самият трябва да проявиш уважение към останалите участници, като най-малкото е да внимаваш как пишеш.

Трансформатора е корабно изпълнение за автоматиката.250 Волтампера повишаваща страна (440 Волта).На понижаващата страна 2х24 Волта съответно на 140 ВолтаАмпера и 110 ВолтаАмпера.
Ето и тук глупости си написал.
Пълната мощност се мери във волтампери. Пише се VA или волтампера, не волтаампера.
С каква честота са ти импулсите? Трафа за 50 херца ли е?

Редактирано от Tom_cat на 01.11.16 13:13.



Тема Re: IGBT N канал проблемнови [re: eltehnik]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано03.11.16 00:31



Осцилатора на IR2153 по схемата ,би генерирал30-60 khz

.Корабните инсталации са 50,или 400 hz,с железни трафове.IGBT за 12V силно влошава КПД.Те са за над 200в изгодни.Ползваи IRFP260-загубите им са на порядък по малки



Тема Re: IGBT N канал проблемнови [re: Totopet]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано03.11.16 00:51



"Използвам драйвер IR2153"---По схемата е IR2155.IR2153D е за два заземени сорса-но само с индекс "D".IR2153 е само за полумост с кондензатор.



Тема Re: IGBT N канал проблемнови [re: Totopet]  
Автор eltehnik (непознат )
Публикувано03.11.16 14:29



Благодаря ,за помоща сега ще пробвам с МОСФЕТ-а.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.