Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:45 27.04.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Бойлер - Анодна защитанови  
Автор ESPER (грандоман)
Публикувано13.09.06 23:02



Някой може ли да помогне с малко теория по въпроса? Имам предвид принципа на действие на тая защита?
Би ми била от полза и схема на това чудило - имам при мен една платка със взривен 8 пин-ов чип и нямам идея какво е било. А ми се иска да я възтановя...



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: ESPER]  
Автор hladnika (Brujo)
Публикувано14.09.06 14:22



"..Анодната защита се осъществява посредством пасивиране на металната повърхност чрез анодна поляризция с външен източник на постоянен ток. Потенциалът на защитаваното съоражение се измества и поддържа в областта на пасивно състояние, където скоростта на разтваряне на метала е значително по-ниска от скороста на самопроизволна корозия..."
Анодната поляризация се извършва със специално електронно устройство за задаване и поддържане на постоянен потенциал, при което (+) на източника на ток се свързва със защитаваното съоръжение, а (-) с помощен катод. Системата изисква и сравнителен електрод за контролиране на зададения потенциал.

Бъгавият Дир....

Свети електрон и неговите протони


Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: hladnika]  
Авторorняp (Нерегистриран)
Публикувано16.09.06 18:49



Тц, при бойлерите няма външен източник на ток. "Пръчката", водата и балона създават галваничен елемент, чийто ток върши работата. Чипа, който имаш е просто за индикацията на защитата, която я правят със светодиоди на някои модели. И я захранват(индикацията) с батерийка. Тъпа работа. А самата защита е полезна вещ. Имам такъв бойлер от 1994. Не смених навреме "пръчката" и през 1998 се проби. Сваляне, заварка и смяна на пръчката (оттогава редовно) и още си работи. Индикатора замених с обикновен стрелкови



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: orняp]  
АвторMachine Head (Нерегистриран)
Публикувано17.09.06 08:21



А как да се разбере, че електродът е за смяна? Някои са с "аноден тестер" - сигурно мерят потенциал, което може да се прави и с мултицета от време на време, но къде и колко трябва да показва?



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: Machine Head]  
Авторorняp (Нерегистриран)
Публикувано17.09.06 19:19



Не, мери се тока. Той е право пропорционален на площа на електрода и е показател за състоянието му. Бях си написал колко милиампера е на корпуса на бойлера, обаче жена ми е чистница и го е забърсала

а нямам мултицет в момента.
За яснота - сложил съм стрелкови индикатор от стар касетофон с тример за шунт. При слагането на нова "пръчка" настройвам с тримера на максимално показание при гореща вода и то намалява с времето.
Показанието зависи освен от температурата на водата и състоянието на пръчката и от площа на обеления емайл по балона. Пример - при рязко отваряне на крана на топлата вода (особено когато работи нагревателя) понякога се чува изпукване от мърдането на балона. Тогава пада емайл и показанието видимо расте



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: orняp]  
АвторMachine Head (Нерегистриран)
Публикувано18.09.06 10:31



Значи, като за начало трябва да изолирам електрода от фланеца? А не помниш ли какъв порядък е токът?



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: Machine Head]  
АвторHamer (Нерегистриран)
Публикувано18.09.06 16:36



Това с индикатора от касетофон ме заинтересува. Я кажете къде се свързва, защото наскоро си купих бойлер с анодна защита, но без индикатор - просто нямаха такива бойлери в момента, а индикатора си е от полза!



Тема Re: Бойлер - Анодна защита [re: orняp]  
Автор hladnika (Brujo)
Публикувано18.09.06 17:02



е предполагам си прав, на бойлера може и да не му е нужно.. но за цистерна от 3000 литра или тръбопровод, ще му трябва.

Бъгавият Дир....

Свети електрон и неговите протони


Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: Machine Head]  
Авторorняp (Нерегистриран)
Публикувано18.09.06 19:46



Да, електродът трябва да е изолиран от фланеца(той се продава с изолационни шайби комплект) и да има връзка с проводник до извод на "балона". Мисля, че тока беше около 100мА, но силно зависи от факторите, които споменах по-горе.



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: Hamer]  
Авторorняp (Нерегистриран)
Публикувано18.09.06 19:49



Ами прекъсва се проводника от пръчката до балона и се връзва последователно, но аз сложих и ключе с което нормално тока си върви през контактите му, а само при проверка през системката



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: orняp]  
Автор RC (пристрастен)
Публикувано18.09.06 20:52



Мисля, че тока беше около 100мА, но силно зависи от факторите, които споменах по-горе.
Въпреки факторите да не би да си пообъркал порядъците?
А и някои от обясненията ти в предишните ти постове малко не се връзват.



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: RC]  
Авторorняp (Нерегистриран)
Публикувано18.09.06 22:15



Какво имаш предвид?



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: orняp]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано18.09.06 23:38



100мА е ужасно гоям ток, Фарадей казва, че ще ти яде поне 4-5 грама електрод на ден ( като съм смятал само с точност до порядък )



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: Milenn]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано18.09.06 23:39



по скоро са 100 мкА , може би ?



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: Milenn]  
Авторorняp (Нерегистриран)
Публикувано19.09.06 18:30



Не го познавам този, Фарадей


Добре, отивам за мултимера. Със сигурност беше милиампери, ама колко... все пак последната пръчка съм я слагал 2002ра



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: orняp]  
Автор RC (пристрастен)
Публикувано19.09.06 20:47



orняp, не знам дали го познаваш, но 100-тина мА са си един добър ток за галванични процеси в не големи вани, да не говорим, че подобни измерителни системи са с обхват мкА.
За да тече такъв ток трябва да има сериозен пренос на "вещество" което не говори никак добре за ситуацията. От друга страна трябва и "нещо" което да захранва този пренос.

Редактирано от RC на 19.09.06 20:51.



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: RC]  
Авторmachine Head (Нерегистриран)
Публикувано19.09.06 21:28



подобни измерителни системи са с обхват мкА.

Почти всички системи са с обхват мкА, това не пречи с тях да се измерват и КА.



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: machine Head]  
Авторorняp (Нерегистриран)
Публикувано19.09.06 21:50



Да, четете бе хора! Нали писах, че съм сложил шунт!
Не стигнах до мултицета

Излязоха задачи. Не съм се скрил от отговорност



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: machine Head]  
Автор RC (пристрастен)
Публикувано19.09.06 21:50



machine Head, някъде да съм споменал, че това не е възможно?
В един от постовете пишеше, че за шунт е ползван потенциометър (и това го прочетох).
Със същата категоричност мога да напиша - почти всички системи мерят ток, но това не пречи да се мерят kV, kW, cos F и т.н.
И...?
Всъщност какво означава КА?


Не стигнах до мултицета Излязоха задачи, нали каза (по-горе), че нямаш в момента (или имаш

)?

Редактирано от RC на 19.09.06 21:55.



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: orняp]  
Автор sheki (рибка :))
Публикувано19.09.06 23:30



:) 100mA .. че ти си готов за аварийно осветление ... поне ако ти спре тока няма се къпеш на тъмно



п.с. майтап да става , и моя има анодна защита ама точно сега не ми се мери какво изкарва :)

просто и лесно

Редактирано от sheki на 19.09.06 23:31.



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: hladnika]  
АвторHamer (Нерегистриран)
Публикувано20.09.06 07:45



Майтапа на страна

Кажете ми някакви стойности на тримера, на тока през веригата и няма ли това последователно добавено съпротивление да влоши работата на защитата? Че като ги гледам балоните на сегашните бойлери....... доста май разчитат на тази защита.



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: Hamer]  
Авторorняp (Нерегистриран)
Публикувано20.09.06 18:44



В момента е 4 mA (милиампера), но! Както казах пръчката съм сменял 2002 г. и вече е за смяна. Индикатора показва около 1/4 от първоначалното показание, което при смяната както казах настройвам на максимум.
Значи действително съм се изсилил със 100-те мА

но не чак с толкова много



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: orняp]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано20.09.06 19:06



а колко е голяма пръчката?

щото така излиза към 40-50 грама на година

аз навремето се опитах да се изхитря да си направя мързелив нивоиндикатор на един резервоар. пусках по 2-3 мА направо през светодиоди. изяде ми кабелите за 2 седмици :) след това слагах транзистори, с по 0.1 мА и държеше доста повече, но пак се изяждаха



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: Milenn]  
Авторorняp (Нерегистриран)
Публикувано20.09.06 19:40



Ами нямам пръчка пред мен, така че пак трябва да говоря по памет. Може би около 30-тина см дълга и Ф25
Но пак казвам, че тока зависи от вътрешната неемайлирана (напукана, опадал емайл) част на балона. При това моя е над 12 годишен и заваряван веднъж. Забележете - заварка, издържала 8 години!
При нов и запазен тока би трябвало да е по-малък



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: orняp]  
Авторorняp (Нерегистриран)
Публикувано23.09.06 17:33



Б@х м@@му точно си говорим за бойлера и онази вечер изпуснала гарнитура на нагревателя, намокрил се извода му и гръмна. Свалях фланеца, смених гарнитурките и смених с едното и анодната защита. Беше останала около 1/4 от нея. С новата токовете са както следва: на студено 5.5 мА, на топло - 18 мА



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: orняp]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано24.09.06 02:39



mnogo be, qwno mnogo email e opadal.
ама тя и пръчката си е доста яка



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: Milenn]  
Автор vladoO549 (непознат )
Публикувано24.09.06 08:24



Абе я драснете някоя схемичка кое къде се закача,къде се изолира и къде се мери!



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: vladoO549]  
Авторorняp (Нерегистриран)
Публикувано24.09.06 19:09



кофти художник съм







Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: orняp]  
Авторeндypo (Нерегистриран)
Публикувано19.02.07 23:33



Здравейте
имам бойлер с хром-никелов казан и хром-никелов фланец , нагревателите със стоманен тръба изкарват по 2-3 месеца , меден не сме слагали сега ще сложим за проба ,. Да слагаме ли анодна защита и с какъв нагревател да сложим меден или стоманен кое е по удачно ?



Тема Re: Бойлер - Анодна защитанови [re: eндypo]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано20.02.07 21:19



разгледай електрохимичния ред на металите и сам ще си отговориш на тези въпроси




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.