Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:03 25.04.24 
Технически науки
   >> Електроника
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема А я дай някой друг линк ....нови [re: ToHu]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано16.06.02 08:57



от тези които си намерил, аз намерих само два три сайта, единия беше тоя дето си дал линк по горе... интересно ми е да разгледам и другите рецепти. То химикали се намират всякакви вече тъй че може и нещо по одбро да има.



Тема Re: Фоторезист за печатни платки .....нови [re: ToHu]  
Автор temida ()
Публикувано16.06.02 12:02



ghg



Тема Re: Фоторезист за печатни платки .....нови [re: ToHu]  
Автор temida ()
Публикувано16.06.02 12:13



Искам да започна с това че опита ми се гради на много години практика при нужда за много по- високо качество от това което вие търсите
При всички емулсии има нколко проблема :
1адхезия с обработваната повърхност, който явно вие го нямате
2равномерно нанасяне на емулсията има няколко техники които могат да се изпълнятх в домашни условия , ако някой има желание ще му ги обясня(не е задължително всички косми да са в емулсията)



Тема Re: Фоторезист за печатни платки .....нови [re: temida]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано16.06.02 12:35



Ами не бих отказал да споделиш и твоят опит. За нанасянето ще използвам центрофуга. Преди ползвах такава направена от грамофон, вършеше работа смо платките трудно се закрепваха, сега направих истинска, ако трябва се върти с 2000 об/мин, регулира се, закрепването на платката е лесно абе както трябва всичко, не съм я пробвал още.
За адхезиятавъпросът е към добре почистена платка, мойте се скурят с водна шкурка след това се мият и обезмасляват. За по добра адхезия се използват и ПАВ но лично аз не ги използвам. След нанасяне на резиста, в зависимост от неговият тип следва стабилизация, т.е. задъбване и термостабилизация при поливиниловия алкохол примерно които са задължителни за устойчив резист.
Ако имаш друг опит казвай винаги съветите са добре дошли. А ти за какво си ползвал фотометоди ? Литография или ???



Тема Re: Фоторезист за печатни платки .....нови [re: ToHu]  
Автор temida ()
Публикувано16.06.02 12:46



3 сушенето на емулсията
4 експонация
5 проявяване
6 подсилване киселиноустойчивостта на емулсията
В България пълен монополист са два вида емулсии взависимост от полимера който се използува поливинилов алкохол и диазо.
Вие се задълбочавате върху поливиниловия алкохол, което е груба грешка поради много причини които мога да нви ги обясня подробно ако желаете но главната е засилването на киселиноустойчивостта .
След проявяването и изсушаването емулсията е частично водоразтворима,което я прави напълно некиселиноустойчива затова се нуждае от допълнителна обработка с химически реактиви и температура, която е доста висока и повечето платки не я издържат
поливиниловият алкохол направо си е една вуду магия, която все пак ако някой има толкова голямо желание може да бъде усвоена



Тема Re: Фоторезист за печатни платки ..... [re: ToHu]  
Автор temida ()
Публикувано16.06.02 12:53



За малко ме нямаше и видях за твоята центрофуга има и доста по- удачни варианти но те са свмързани с поливиниловия алкохол който е труден за работа и по- важното е много нискокачествен ако все пак държиш на него ми кажи защо за да мога да продължа разговора адекватно и все пак по- добрия вариант е диазо емулсията която си има свой тайни , но като бъдат преодоляни резултатите са стабилни а качеството е по- високо от всичко което съм виждал



Тема Re: Фоторезист за печатни платки .....нови [re: temida]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано16.06.02 13:00



Не не държа на поливиниловиа алкохол но само такъв съм ползвал преди и бях доволен от резултата. Нямам рецепта за диазо емулсии. Чел съм и за поливинилцианамат, който дава по добра рязкост от диазо, но за мен няма значение, трябва ми нещо изпитано и работещо. Спрейовете не ми харесват щото трябва да се пръскат а и от няколкото опита които съм правил резултатите не са много добри



Тема А м-у другото ако .....нови [re: temida]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано16.06.02 13:03



имаш ICQ може и там да се чуем, но тук пък ще е достъпно за всички, както решиш, моят номер е 135391315



Тема Re: Фоторезист за печатни платки .....нови [re: ToHu]  
Автор temida ()
Публикувано16.06.02 13:12



Има нещо което ме дразни когато говориш за поливинилов алкохол как решаваш проблема с киселиноустойчивостта аз знам един отговор но не ми харесва (решението на практика е едно третиране с разтвор на хромов анхидрид и след това 200 градуса за повече от час и тогава вече може да се розяжда с повечето на мене известни химикали без азотна киселина)действително искам да знам как го правиш въпреки че поливиниловият алкохол няма нужната разделителна способност даже на теория за мойте нужди.Диазото е безпогрешно



Тема Re: Фоторезист за печатни платки .....нови [re: temida]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано16.06.02 13:21



Ами действително в литературата се посочва че е необходима и химическа стабилизация, но преди когато го ползвах прилагах само термична, за около 30 минути в един тостер на който съм му сложил терморегулатор. Изпозлвам перхидрол и солна киселина ил FeCl3 като с втория съм имал по малко проблеми но пък по бавно става. С перхидрола се е случвало да има разрушени пътечки. Новия дето го забърках онзи ден не съм го пробвал. Фотометод не съм ползвал много от давна. Преди 2-3 години опитвах едни спрейове щото си бях загубил рецептата за фотолака. После почнах да ползвам метода с тонера, но се ползва киселина с която се работи трудно, в смисъл ако искаш да не сменяш дрехи всеки ден трябва да се пазиш, а и масата постоянно е в киселина, трябва да я дезактивирам неприятно е. И не става всеки път както трябва от време на време липсват пътечки, а да направиш двуслойна си е геройство, та затова се сетих отново за фотометода.
Затова и разпитвам за различни емулсии за да си направя някоя дето наистина ще ми върши работа.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.