Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:22 18.04.24 
Технически науки
   >> Електроника
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Фоторезист за печатни платки .....нови  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано13.06.02 19:05



Някой занимавал ли се е с такова нещо ? Преди време ползвах един на основата на поливинилов алкохол, ама му изгубих рецептата, сега намерих друга но пак на същата основа, а той има един недостатък, не може да се съхранява дълго време. Другото което е че е и с по малка разделителна способност 50 линии/мм, но то за платки е напълно достатъчно.



Тема Re: Фоторезист за печатни платки ..... [re: ToHu]  
Автор Saveli (Private_Master)
Публикувано13.06.02 23:45



Emi prodavat se na dobra chena (ne si struva da si igraesh da pravish) 12lv malkia spei i 19 lv golemia. I sa dosta dobri



Тема Re: Фоторезист за печатни платки .....нови [re: Saveli]  
Автор dian_dimitrov (член)
Публикувано14.06.02 12:00



a be i az imam edna recepta ama za neq ti trebe hromow bihromat a toi se prodavase na kilo po 8.50 (trebe ti okolo drigoto e jelatin spirt i destilirana voda moga ti dam receptata no da te predupredq NE SAM Q PROBVAL a moga ti dam edna po-dobra ideq :http://www.mladkonstruktor.bg/e-shop/shopping/?id=64 naistina sa po 14 leva ama... da ti e mir na glavata



Тема Re: Фоторезист за печатни платки .....нови [re: dian_dimitrov]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано14.06.02 15:16



Ами тоя фабричния го знам, първо е на спрей, което не ми харесва, второ е много рядък, не може да се центрофугира. Верно че много хора работят с него но аз съм полвал преди правен и ми хареса повече, иначе е на диазо основа, разделителната е много по голяма 400 лин/мм и е позитивен, всичко добре, ама не ми хареса. Този за който ми говориш е стандартен на основата на поливинилов алкохол, и ма го същи я с туткал, желатин Шеллак и какво ли още не, но с поливинилов алкохол става най-добре. Верно че амниевия бихромат е само в голяма развасовка, там някъде струва ама е 1 или 0.5 кг, което са поне 250 дози, т.е. около 25 л. :) доста много ми се струва..... верно че е играчка да го правиш ама по ми харесва, кофти че малко трае. Има лакопве на основата на поливинилцианамат ама нямам рецепта за такъв, ако намеря ще е добре, нещо такова търся, траен , с много добра разделителна 500 лин/мм.



Тема Re: Фоторезист за печатни платки .....нови [re: ToHu]  
Автор dian_dimitrov (член)
Публикувано14.06.02 15:55



ne be toz e samo spirt, voda/destilirana/, hromov bihromat, nisadyrow spirt
i mai tova bese to predi vreme se raziskvase temata za pe4atni platki i se poqwi edna recepta sys lazeren printer i hartiq za fax ne ti li vyrsi rabota?? na towa ako mu kajes 4e ne e traino :))) a ako ti trebe receptata kaji ste ti q pratq ama ne znam kolko trae i kolko e nadejdna pise 4e vsi4ko se nanasq i pe4atnite platki se kriqt na tymno znam li kolko izdyrjat...



Тема Re: Фоторезист за печатни платки .....нови [re: ToHu]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано14.06.02 20:28



Abe ya kajete ot kade kupuvate amonievia bihromat che moya swarshi...

Blagodarya predvaritelno!



Тема Re: Фоторезист за печатни платки .....нови [re: lvan]  
АвторSOFT4 FREE (Нерегистриран)
Публикувано14.06.02 22:34



Спрейовете са добри Пробвал съм ги Това си е позитивен лак ТОЧНО за платки и като му хванеш цаката се бачка много лесно с него. Имам предвид че никви центрофуги не ти требват ако си го пръскаш без да задържаш на едно място. Пробваш с едно две парченца докато му свикнеш и после немаш грижи За цената не си струва да говорим - покривал съм до квадрат и половина с него и може би и повече щеше да изкара ако не го разтъкавах по 1 година. По принцип го дават 100ml за два квадратни метра. Чувствителен е предимно към UV светлина така че дори не е необходимо да работиш в тъмна стая за разлика от течния дето трябва и в увити шишета да го съхраняваш да не вземе да се освети и да ти замине цялото капиталовложение. Достатъчно е да не идва пряка светлина. Проявява се с калиева или натриева основа и се ецва лесно с ферихлорид. Абе с две думи - заебете архаизмите Хората са направили нещо добро и на поносима цена Що ви требва да се пънете кат грешни гяволи



Тема Re: Фоторезист за печатни платки .....нови [re: SOFT4 FREE]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано15.06.02 16:10



Ами не ми харесва и тва е ... сигурно съм старомоден :) . Виж за заводски нанесените резисти нищо немога да кажа перфектни но не мога да намеря готови заготовки на приемлива цена.
За рецептата може да ми я пратиш , тази я нямам.
Иване .... я кажи и твойта рецепта бе ..... Иначе за амониев бихромат от някой химически магазин, моя ми го купи едно приятелче от Варна, в Шумен нямаше. Иначе има каталози ..... уф забравих му точно името те са едни такива дебели химически има всичко ама е много чисто и е доста по скъпо.
Иначе течните също не са много цуствителни кум дневна светлина поглъщат най-вече в 2-3 дължини на UW спектъра, това че се самовтвърдяват е проблем само на този с поливиниловия алкохол. Тея спрейове не са нещо по различно, само че са на основата на диазосъединения, ама що ги правят толкова рядки не ми харесва, при по агресивни разтвори пада, триабва д се пруска ниаколко пути а и триабва да ниама никакъв прах наоколо схтото го обира всичкият ....



Тема Re: Фоторезист за печатни платки .....нови [re: ToHu]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано16.06.02 02:01



Аз съм в София, и досега не съм срещнал нито един химически магазин :((

От скоро експериментирам с рецепти за фоторезист, и обикалям Интернета в търсене - има доста. Засега като че ли се спирам на третата рецепта от:

http://lytnev.newmail.ru/tehnology/fotorez.htm

Но ще поекспериментирам още.



Тема Re: Фоторезист за печатни платки .....нови [re: lvan]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано16.06.02 08:53



Хм, ами значеи тая която аз имам е :

Поливинилов алкохол - 10 г.
Дистилирана вода - 100 г.
Амониев Бихромат - 2 гр.
Етилов спирт - 4 куб.сум

Поливиниловия алкохол се накисва в част от водата и се оставя да набъбне за 10-12 часа, примерно аз го слагам в окло 80 мл. вода. След това на водна баня го загряваш до около 80-90 градуса и бъркаш до пълно разтваряне, трябва да стане прозрачен. След това го оставяш да изстине, но без да го охлаждаш изкуствено, може да го бъркаш за по бързо. След това добавяш останалата вода с разтворен в нея амониев бихромат. Най-накрая добавяш и спирта. Филтрираш и е готов, но му трябват поне 10 часа за да се смесят добре компонентите, и сл,ед това можеш да го ползваш.
Това значи е последният разтвор който правих онзи ден, още не съм го пробвал. Този който ползвах преди и ми харесваше имаше малки разлики в количествата ама не мога да се сетя. По голямото количество амониев бихромат може би прави разтвора по чуствителен но знам ли, може би се ускороява и самовтвърдяването.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.